Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Tsi motorda boşa atilir mi?

Örneğin 5. vites 90 km hizla giderken ileride yanan kirmizi ışık için yavaslamak gerektiğinde vitesi 5'te birakip durma zamani debriyaja basarak durunca mi bosa almali yoksa direkt boşa mi almaliyiz?
Bu soruyu eşim adina soruyorum

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
5. Viteste giderek ayağınızı gazdan çekin anlık yakıt tüketim değerlerini kontrol edin bu şekilde daha az yakıyor

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlla motor freni yapmak zorunda değilsiniz.
5. vitesteyken de ayak freni ile makul bir hıza düşüp sonra 2 ye çekebilirsiniz vitesi.
Fakat hareket halindeyken boş vitese atmak ve fren yapmak
ani frenlemelerde vitesteyken fren yapmaya göre daha tehlikelidir.
Boş vitesin sabit durma dışında kullanılmaması tavsiye edilir.

Ben de genel olarak vites düşürerek giderim. Son durma noktasında fren kullanırım sadece. Fren alışkanlığım pek yok.
Ama bahsettiğiniz olay yol ve araç trafiği durumuna göre de değişir. Işıkların olduğu bölgeye hızlı yaklaşmışsındır, bu yüzden sadece frenle de yavaşlaman gerekir. Yani o anki durumu değerlendirmek gerekir.

kanımca hiçbir zararı olmaz peygamber vitesinin.atın gitsin derim.yanlış bilgiyse düzeltin lütfen

Bir arkadaşım söyler hak veririm yılda 10-15.000 km yapılan ortalama kullanıma göre
fren balatası 30-40 bin km de bir değişir 250-300 lira verirsin.
Debriyaj ise 60-70.000 km de değişir aşağı yukarı 1500 lira ödersin.

Şimdi bu durumda fren yapmak daha kârlı geliyor bana :)
Şanzımanı boşu boşuna 5. vites yüküne bindirmenin ne gereği var.

Bir arkadaşım söyler hak veririm yılda 10-15.000 km yapılan ortalama kullanıma göre
fren balatası 30-40 bin km de bir değişir 250-300 lira verirsin.
Debriyaj ise 60-70.000 km de değişir aşağı yukarı 1500 lira ödersin.

Şimdi bu durumda fren yapmak daha kârlı geliyor bana :)
Şanzımanı boşu boşuna 5. vites yüküne bindirmenin ne gereği var.

Yalnız burda atladığınız bişey var üstat o dediğiniz viteste durur halde beklerken yani ayağınız debriyaj da beklediğiniz de veya vites değiştirme esnasında bastığınız da olan bir durum ayağınız debriyajda olmadan sadece viteste gazsız gitmeniz baskı balataya bir zarar vermez iyi forumlar diliyorum

Eyvallah dostum ama sonuçta yolcularla birlikte yaklaşık 1.5 ton luk aracı sadece şanzıman dişlileriyle yavaşlatıyorsun. Kısa vadede zararlı değil ama uzun vadede dişlilerin aşınması senkromençlere zarar verebilir hatta otobüslerde bu aşınmayı engellemek için retarder denilen direkt şafttan aracı yavaşlatan sistemi biliyorsundur. Ayak freni motor frenine göre daha etkin olması lazım. Yani ikisini bu orantıda kullanmak lazım. Bunu söylemek istemiştim aslında.

Evet biliyorum retarderi ancak dediğiniz gibi bu sistem otobüsler kamyonlar için yani yeri geldiğinde kendi frenleri ile bile duramayan ivmelendikten sonra kendi ağırlığına bağlı olarak kütlesinin durdurması zor olan araçlar için geçerli ki frenleri bizim frenler gibi de değildir malumunuz bizim araçlarımız ortalama ömrü 10 yıl olan araçlar olup bu durum sonunda viteste gitmenin araç sistemine zarar vereceğini yada çok efektif bir yarar sağlayacağı konusunda kararsızım bsna bazı şeyler ticari oyun gibi geliyor madem zararlı bu durum fren yaparken ki durum gazlama esnasında da oluyor tam tersi kuvvet o durumda zarar verebilir o zaman neyse bu işler çok küçük hesap işleri ve sanırım araçları tasarlayan kişiler bunları hesap etmişlerdir diyerek sözü size bırakıyorum üstat saygılar

Geri
Üst Alt