Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

spor helezonlar hakkında bilgi

black leon

Kayıtlı Üye
benim kafama takılan spor helezon vuruntuyu tamemen önlüyormu.orjinal yay gibi.
bendeki kesilmemi merak ettim de

Vuruntu derken neyı kastettın.Ama spor yay konusunda sunu soyleyebılırım her turlu konforun azalcak

Kesilme olup olmadığını kendiniz bakarak bile anlarsınız...
Orginal helezonda da konforunuz gider ve vuruntu diye tabir ettiğiniz şey olur...

Zaten insanlar bunu konforlu olsun diye değil, araç daha iyi yol tutsun diye yapıyorlar :D

Orginal helezonda da konforunuz gider ve vuruntu diye tabir ettiğiniz şey olur...

Zaten insanlar bunu konforlu olsun diye değil, araç daha iyi yol tutsun diye yapıyorlar :D

ısın aslı sadece yay takmak da yol tutusuna ıyı yonde etkıde bulunmaz aslında aynı zaman amortısor de degısmek gerekır,goruntu ıcın taktıgımız asıl gercegı :D

ısın aslı sadece yay takmak da yol tutusuna ıyı yonde etkıde bulunmaz aslında aynı zaman amortısor de degısmek gerekır,goruntu ıcın taktıgımız asıl gercegı :D

vuruntudan kasıt en ufak bir çukurda sanki sarsıntıyı arabanın göğsünde hissediyorum
o yüzden perfermanslı kullanamıyorum aracı
cukur veya tümsek cıkacak diye

dogru söylüyorsunda yoldaki ufak dalgalanmalarda arac sanki dağ atlıyor gibi oluyor:)

Vallaha Can ben görüntü için yapmıyorum. Aynı şey araç yükseltmeleri içinde var.

Yükseltmede takoz koyarlar, get ile yükseltme denir. Amartisörlerede demir kelepçe yapılır.
Ancak yükseltmenin amacı, aracın arazi kabiliyetini arttırmaktır. Daha fazla artiküle olmasını sağlamaktır.
Get ile yükseltmek aracın bu özelliğini arttırmadığı gibi, devrilme riskini çok arttırır... Ancak ucuz ve kolay olduğu için görüntü için isteyenler çok fazla tercih eder...

Alçaltmada aynı şey geçerlidir. Amac aracın altına giren havayı azaltarak, özellikle yüksek hızda girilen virajlarda aracın çizgiden çıkmamasını sağlamaktır. Ancak kesilen helezonlar tam tersi aracın yolda durmasını zorlaştırır ve en ufak tümsekten haddinden fazla sıçrama yapmasını sağlar...

Sonuç; alçatsanda yükseltsende konfor gidiyor. Ama doğru malzemelerle yaparsan amacına ulaşıyor. :D Get ve Kesme tamamen gösteriş, amaca uygun olmadığı gibi çok tehlikeli....

peki kafama takılan spor helezon da kesme gibi vuruntu yapar mı
kullanmadığım için soruyorum

peki kafama takılan spor helezon da kesme gibi vuruntu yapar mı
kullanmadığım için soruyorum

Onun gibi yapmaz. Yani aracı yolda tutmak için zorlanmazsınız.

Ancak yolu daha çok hissedeceğiniz ve amartisör, helezon ikiliniz sert olacağı için araçta konforsuzluk oluşacaktır.
Ancak o bir taşın üzerinden geçseniz bile çıkan "çat tak tuk" gibi sesler eskisi kadar gelmez... :D

benim bir aracımda alçatma, diğerinde yükseltme var. Konforsuzluğa alışalı çok oldu.
Konforlu araçlar oyuncak gibi geliyor hiç zevk almıyorum :eek:

Onun gibi yapmaz. Yani aracı yolda tutmak için zorlanmazsınız.

Ancak yolu daha çok hissedeceğiniz ve amartisör, helezon ikiliniz sert olacağı için araçta konforsuzluk oluşacaktır.
Ancak o bir taşın üzerinden geçseniz bile çıkan "çat tak tuk" gibi sesler eskisi kadar gelmez... :D

benim bir aracımda alçatma, diğerinde yükseltme var. Konforsuzluğa alışalı çok oldu.
Konforlu araçlar oyuncak gibi geliyor hiç zevk almıyorum :eek:

bende bugune kadar genelde makam arabası gibi aracları sürdum:D
simdi bu bana eglenceli geliyor ama bu vuruntular sınırlarımı kısıtlıyor bide spor helezonu denicem..bakalım o 1.8 20V in tadını cıkarmama
yarıcak mı

Geri
Üst Alt