Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat Leon 5F 2013+ Ledli Far

Leonm@nia

Kayıtlı Üye

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    109.1 KB · Görüntüleme: 45
  • 2.jpg
    2.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 41
  • 3.jpg
    3.jpg
    105.1 KB · Görüntüleme: 37
  • 4.jpg
    4.jpg
    98.3 KB · Görüntüleme: 36
  • 5.jpg
    5.jpg
    72.9 KB · Görüntüleme: 36
  • 6.jpg
    6.jpg
    83.2 KB · Görüntüleme: 36
Hazır konusu açılmışken hangi farlar yasal değil ,hangileri takılsa bile ruhsata işlenmeli(varsa öyle birşey) ve hangileri sorunsuz kullanılabiliyor net bilginiz var mı? Bununla ilgili link varsa da olur...

Hazır konusu açılmışken hangi farlar yasal değil ,hangileri takılsa bile ruhsata işlenmeli(varsa öyle birşey) ve hangileri sorunsuz kullanılabiliyor net bilginiz var mı? Bununla ilgili link varsa da olur...

Aracın orjinal farları haricinde başka bir far düzeneği ya da sistemiyle vizeden geçme mümkünatı yok... dolayısıyla ruhsata da işletilmez diye düşünüyorum...

Aracın orjinal farları haricinde başka bir far düzeneği ya da sistemiyle vizeden geçme mümkünatı yok... dolayısıyla ruhsata da işletilmez diye düşünüyorum...

Aracın orjinal farları derken? O zaman farlarını değiştiren kimse trafiğe çıkamazdı diye düşünüyorum...

Benim bahsettiğim şu tip led farlar yasal,xenonlar değil, X halojen farlar yasal ama atıyorum h5 beyaz halojen yasak,sisler komple yasak gibi bilgiler.

sisler kötü hava koşulları dışında yasak (yağmur/kar/sis gibi koşullarda açılabilir)

xenon/led vs fabrika çıkışlı değilse yasak

gündüz farı fabrika çıkışlı değilse yasak

xenonda bilinenin aksine mercek zorunluluğu yoktur, sadece far yıkama ve otomatik far yükseklik ayarı zorunludur, keza fabrikadan merceksiz xenonlu çıkan araçlar vardır (bkz: honda civic, toyota corolla)

led farlarda bildiğim kadarı ile far yıkama zorunluluğu yok ama otomatik yükseklik ayarı zorunlu, tabi ledlerin konusu biraz muammalı, daha şimdiden bir çok çeşidi çıktı, single-led/bi-led/full-led/matrix-led vs vs vs liste uzun :D

şimdi yeni aydınlatma sistemlerinde lazer de kullanılmaya başlanıyor (bkz: BMW laser headlight)

yani bu kadar çeşit ve karışıklık olan ortamda aslında kısaca ülkemiz için fabrika çıkışlı değilse yasak diyebiliriz

ama seat leon için mesela ledsiz alıp parasını verip led taktıran birine birşey demezler, sonuçta o da fabrika parça, ama işte o kadar para vermek yerine 1000 TL farkla muadili 2. el araç almak bence daha mantıklı

yapılan herhangi bir değişiklik için tabii ki parasını verir araca mühendislik yaptırır, ruhsata işletirseniz o ayrı mesele, orada onaylanan her şeyin araçta bulunması uygundur, misal tüplü araç ruhsata işli değilse ceza yerken onay alıp ruhsata işletirse ceza yemez, bu aslında araç üzerinde yapılan tüm değişiklikler için geçerlidir (radyo bile buna dahil)

Güzel bulmuşsun alper abi servisten uyguna geliyor abi tabi birde bunları direk tak kullan mı yoksa ekstra donanım isteyecek mi orası da ayrı bir dert olur.

Güzel bulmuşsun alper abi servisten uyguna geliyor abi tabi birde bunları direk tak kullan mı yoksa ekstra donanım isteyecek mi orası da ayrı bir dert olur.

Farlar komple set diyor beyni meyni hepsi içinde ama araca monte için extra aparat ya da tesisat filan gerekli mi onu çözemedim...

aparat gerekmez de, muhtemelen aracın beyninin değişmesi gerekir, ayrıca far yükseklik ayarı çalışmayacaktır, bu da yüklü durumda karşıdakinin gözünün alınacağı ve yağmurlu havalarda otomatik far ayarı ve yüksek sürat otomatik far ayarlarının çalışmayacağı anlamına gelecektir, bir ihtimal beyin değişmeden gündüz farları da düzgün çalışmayabilir, gündüz farları farlar yanınca kısılarak park lambası gibi çalışmaya başlıyor sonuçta

Geri
Üst Alt