Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

seat leon 1.2 tsi motorun yakıt tüketimi hakkında bilgi almak istiyorum

Senelik 13bin km gibi bir yolum oluyor ortalama 1.2 leon ve ya dizel bir araç alınması konusunda kararsızım aslında bütçem 75bin lira

Peki hocam, klima açtığınız zaman yakıt tüketiminde artış çok mu ve araç yokuşta nasıl bir performans sergiliyor açıkcası benim aracım yokuşlarda zorlanıyor.
Şimdi sorularınız çok spesifik. Yani aynı aracın, kişiden kişiye, kullanımdan kullanıma, trafik, dur kalk ve yol durumu, mevsim, hava şartları, lastik basınç durumu, yakıt aldığınız istasyon, motorun bakımı (Hava filtresi durumu, buji durumu vs) depodaki yakıt miktarı, araç içindeki yolcu/ yük durumu, s/s kullanımı, arka cam rezistans kullanımına kadar birçok etkene göre yakıt tüketimi değişiklik gösterecektir.
Yukarıda bir arkadaş demiş, 4 kişi, bagaj 120 kg dolu, klima kapalı 5,8 litre tüketim. Eğer klima açık olsa idi 6 litre tüketirdi araç. 6,5 litreyi bulmazdı. Ama bu kriter de uzun yol verilerine göre sanırım.
Motor turbo destekli. Yokuş performansı araç ful dolu iken biraz zorlansa da 1-2 kişi olması durumunda çok zorlanmıyor. Yine bu durumda da, yukarıda yazdığım kriterler geçerli olacaktır.
Daha önce de dediğim gibi benzinli motorlar içinde neredeyse en az tüketime sahip, en seri ve en verimli motor Tsi lerdir.
Beni kesmez, daha iyi performans versin derseniz ise 1,4 Tsi lere bakabilirsiniz.
Bildiğim kadarı ile tüketim olarak sakin kullanımda 1,2 ler ile aralarında 1 litre fark dahi olmuyor.

Son düzenleme:
Şimdi sorularınız çok spesifik. Yani aynı aracın, kişiden kişiye, kullanımdan kullanıma, trafik, dur kalk ve yol durumu, mevsim, hava şartları, lastik basınç durumu, yakıt aldığınız istasyon, motorun bakımı (Hava filtresi durumu, buji durumu vs) depodaki yakıt miktarı, araç içindeki yolcu/ yük durumu, s/s kullanımı, arka cam rezistans kullanımına kadar birçok etkene göre yakıt tüketimi değişiklik gösterecektir.
Yukarıda bir arkadaş demiş, 4 kişi, bagaj 120 kg dolu, klima kapalı 5,8 litre tüketim. Eğer klima açık olsa idi 6 litre tüketirdi araç. 6,5 litreyi bulmazdı. Ama bu kriter de uzun yol verilerine göre sanırım.
Motor turbo destekli. Yokuş performansı araç ful dolu iken biraz zorlansa da boşken durumunda çok zorlanmıyor. Yine bu durumda da, yukarıda yazdığım kriterler geçerli olacaktır.
Daha önce de dediğim gibi benzinli motorlar içinde neredeyse en az tüketime sahip, en seri ve en verimli motor Tsi lerdir.
Beni kesmez, daha iyi performans versin derseniz ise 1,4 Tsi lere bakabilirsiniz.
Bildiğim kadarı ile tüketim olarak sakin kullanımda 1,2 ler ile aralarında 1 litre fark dahi olmuyor.

Anladım hocam. İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

2016 1.2 tsi ilk kullanicisi olarak
Sakin kullanirsaniz en fazla 6 lt olur
Tabi bunda kirmizi isiga yaklasirken fren yerine gazdan pedal cekip yavaslama yaparak
Seri kalkmak yerine sakin kalkis yaparsaniz 2000 devir civari vites degistirirseniz kesinlikle tuketim dusuk olacaktir
Klima genellikle 0.5 ile 0.8 arasi yakita etkisi anlik tuketimde fark ettiriyor
Ama en iyisi siz araci kiralayın nede olsa 75 bin para vereceksiniz kullanin her turlu sartlari deneyin

2016 1.2 tsi ilk kullanicisi olarak
Sakin kullanirsaniz en fazla 6 lt olur
Tabi bunda kirmizi isiga yaklasirken fren yerine gazdan pedal cekip yavaslama yaparak
Seri kalkmak yerine sakin kalkis yaparsaniz 2000 devir civari vites degistirirseniz kesinlikle tuketim dusuk olacaktir
Klima genellikle 0.5 ile 0.8 arasi yakita etkisi anlik tuketimde fark ettiriyor
Ama en iyisi siz araci kiralayın nede olsa 75 bin para vereceksiniz kullanin her turlu sartlari deneyin

Aracı genelde sakin kullanan ve şehir içi aracı çok zorlamayan biriyim uzun yolda da 120km hızı pek geçtiğim söylenemez

Leon Mk3 1,2 Tsi 110 Hp uzun yol tüketimi. (2 yetişkin, 2 çocuk, bagaj, ayak altları ful dolu, klima sürekli açık, Tekirdağ/ Şarköy/ Uçmakdere Yolu bol virajlı rampalı)

Geri
Üst Alt