Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

seat cordoba mazot hortumunun surekli delinmesi

elementler

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hepinize selamlar.1 yıldan biraz uzun süredir beri başıma gelen durum.mazot hortumu sürekli deliniyor.ortalama 4-5 ayda bir yenisiyle değişiyorum.başta hortumun ömrü bitmiştir diye düşünmüştüm ama sürekli delinmesi ve netten araştırdığım kadarıyla başkalarının başına da gelmesi sebebiyle sorunun başka bir yerde olduğunu düşünmeye başladım.delinen hortumun resmini çekecektim ama nette aynı sorunla karşılaşan kişi resmini çekmiş aynısı olduğu için o resmi kullanacağım.herhangi bir yere göstermedim.nette aynı sorunu yaşayanlarda sorunun nereden kaynaklandığını blammışlar sanırım çünkü çözümleri yazılmamış.yardımcı olabilir misiniz? sorun nedir sizce neden yırtılıyor ? Aracım 2008 model seat cordoba sytlance 1.4 tdı 80hp.resimde kırmızı ile yazılmış yerden deliniyor.

Ekli dosyalar

• mazot hortum.JPG
    mazot hortum.JPG
    81 KB · Görüntüleme: 71
İlginc fare kemirdi desem baskalarıda aynı sorunu yasamıs 6 ay cok kısa bi süre nasıl deliniyor pek anlam veremedim acıkcası @kirlisakal metin abi bizi aydınlat

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

valla ilgilenirse çok güzel olur. başka bir sitede biri böyle yazmış ama ne demek istediğini anlamadım.

''aracınızın motoru 1.4 TDI common rail motor,benim bu motorlarda pratik tecrübem olmasada,hortumunuzun niçin bu şekilde delindiğini izah edebilirim.common rail motorlar birim enjöktör dediğimiz bir enjektör sistemine sahiptir.bu enjöktör yüksek basınçla püstürmeye dayalı çalışır.bu basıncı oluşturanda hortumunuzun takıldığı santrafüjdür.bu santrafüjler tam yükte 350 bar basınç oluştura biliyorlar. common rail araçların mazot sürkülasyonu çok hızlı olduğundan,depoya dönen yakıt basıncıda fazla oluyor.sistemdeki bir problem yakıtınızın depoya dönmesini engellediğinden hortumunuz,en zayıf yer olduğundan patlıyor olabilir. problem olabilecekler,enjöktörün açılış basıncını ayarlayan yakıt regülatörü ( tazyik sübabı), eğer varsa yakıt filitresi üzerindeki geri dönüş parçası,yakıt şamandırası,geri dönüş hortumlarında tıkanma,katlanma vs vs de olabilir.umarım hortumunuzu orjinal olarak kullanmışsınızdır.piyasa hortumları pek dayanıklı olmamakta.geçmiş olsun .''

Bence hortum sıkıntılı hortumun kalitelisi al tak bak bi daha delinir mi
Würth markasının hortumu varmı bilmiyorum varsa alın takın bi daha delinmez

Hidrolik 350 bar a dayanan hortumlar var içleri telli büyük oranda delinme ve yıpranmaya dayanıyor ufak bir parça zaten bir denemekten zarar gelmez

@elementler geçmiş olsun.hidrolik pinomatik hortumları yapan yerlerden yada servis den hortum alıp takın piyasada kiler kalitesiz .

tesekkurler arkadaşlar.tavsiyelerize göre hareket edeceğim

benim de2 ayda bu 2. delinişi, aynı fotograftaki gibi elemntler hocam çözüm bulabildiniz mi? Nasıl bir hortum taktınız?

benim de2 ayda bu 2. delinişi, aynı fotograftaki gibi elemntler hocam çözüm bulabildiniz mi? Nasıl bir hortum taktınız?
arkadaşım,en son bir hortum taktım.ertesi gün baktım kelepçeden kaçırmaya başlamış.yani geri vermiş.bende tekrardan bir sanayiye gittim. bu sefer başka hortumcu dükkanına girdim.kaputu açtım.dedim ki aracın mazotu yüksek basınçta geldiği için dayanamayıp çatlıyor.o da hortuma baktı.bu hortum 3,5 bar basınca dayanır.içeriden bir hortum getirdi.bu dedi 28 bara kadar dayanır.eğer bunu da patlatırsa hortumda değil araçta bir sorun vardır dedi.neyse taktık. kelepçeleri de daha kaliteli olandan taktı.gayette güzel durdu.yarım metre de yedek aldım.15 tl tuttu.sanki sorun çözülecek gibi.gibi diyorum çünkü daha takalı 3-4 gün oldu.biraz zaman geçmesi lazım.şimdilik hortumun etrafı kuru.kaçırmıyor diye düşünüyorum.servise hortumu sordum.tabi onlar küçük bir parça satmazlar.set halindedir.210 tl dedi.eğer en son araca taktığım 28 barlıkta da sorun olursa servisten komple takımı değiştiririm.fırsat bulursam fotosunu çeker atarım

Aynı sorun ben de var 2007 model 1.4 TDI Cordoba 2010 da Aldığımda o hortum değişmişti 8 yıl oldu her yıl en az bir kere değiştiriyorum daha önce 3 kere delindiğinden değiştirdim artık delinmesini beklemeden değiştiriyorum. Hortum önerisi olan varsa iyi olur çünkü tecrübelerime göre etli ve yumuşak olanlar daha uzun ömürlü oluyor, sert olanlar çatlamaya başlıyor ben de hemen değiştiriyorum. Delindiği nokta bile aynı vakum pompasının girişinden kelepçenin 2 cm önünden ve üst tarafından deliniyor direk kaputa fışkırtıyor. Oradaki basınç maksimum 1,5 bar çünkü sadece yakıt deposundaki pompanın basıncı var orada o da filtre sonrası 1,5 bar dan da aşağıdır. Bence tasarım hatası hortum kısa ve oradaki titreşim fazla bu da hortumun yorulmasına neden oluyor.

Yine de içim rahat değil uzun yolda her molada kaputu açar bakarım, şu aralar su eksiltmeye de başladı lifte kaldırıp usta ile iyice baktık bi kaçak izi göremedik yağı temiz diye motor contasından değildir diyor usta. Düzensiz olarak 1000 km de yarım litre su eksiltiyor, şöyle düzensiz 500 km lik bir yola gittim hiç eksiltmedi, dönüşte yolun yarısında da eksilme yoktu eve vardım ertesi gün sabah yarım litre eksikti. ve yine hiç bir yerinde ıslaklık ya da kireç lekesi yoktu.

Geri
Üst Alt