Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Seat İbiza 1,2 Tsi Style - Yay ve lastik hakkında bilgi

evrantolga

Kayıtlı Üye
Merhaba sevgili forum ailesi,

Kısa süre önce ben de ikinci el bir seat ibiza alarak aileye katılmış bulunuyorum ancak aldığım araç ile ilgili bir kaç konuda kararsız kalmış durumdayım ve deneyimli arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var.

Aracı aldığım arkadaş orjinal yaylara 4,5 cm soğuk press yaptırmış ve lastikleri de 205/45/17 ile değiştirmiş.

Aracın görünümü ve yol tutuşu harika, bu konuda diyecek sözüm yok ama yolda küçük bir çukurda bile ön takımdan çok sert ( gerçekten çok ) ses geliyor ve aracı neredeyse zıplatıyor. Aracı içim rahat bir şekilde kullanamıyorum bu yüzden. Hele bilmediğim bir yolda önüme kasis gelir diye hız bile yapamıyorum.

Çözüm olarak ilk aşamada yaylar ile ilgilenmem gerekiyor ama ne yapmalı ?

Soğuk pressi açtırabilir miyim ? yada yayların yapısını daha da bozmadan yeni bir yay mı alayım ( hangi marka ve yükseklik olması gerek ).

Bu durum sertliği çözmezse lastikleri de değiştirip 16 janta geçmeyi ve yanakları yükseltmeyi düşünüyorum ama önce yay konusunda gerçekten yardıma ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden.

Merhaba dediginiz gibi burada konfora etki hem lastik darligi hemde kisa yay negatif olarak etki ediyor.
Yay degisim veya soguk press ile eski konuma getirirsen hem daha az maliyet hemde konfor bi tik artar ama 17 jant araci yerden baya yuksek gosterir.

Kısa süre önce ben de ikinci el bir seat ibiza alarak aileye katılmış bulunuyorum ancak aldığım araç ile ilgili bir kaç konuda kararsız kalmış durumdayım ve deneyimli arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var.

Aracı aldığım arkadaş orjinal yaylara 4,5 cm soğuk press yaptırmış ve lastikleri de 205/45/17 ile değiştirmiş.

Aracın görünümü ve yol tutuşu harika, bu konuda diyecek sözüm yok ama yolda küçük bir çukurda bile ön takımdan çok sert ( gerçekten çok ) ses geliyor ve aracı neredeyse zıplatıyor. Aracı içim rahat bir şekilde kullanamıyorum bu yüzden. Hele bilmediğim bir yolda önüme kasis gelir diye hız bile yapamıyorum.

Soğuk pressi açtırabilir miyim ? yada yayların yapısını daha da bozmadan yeni bir yay mı alayım ( hangi marka ve yükseklik olması gerek ).

Bu durum sertliği çözmezse lastikleri de değiştirip 16 janta geçmeyi ve yanakları yükseltmeyi düşünüyorum ama önce yay konusunda gerçekten yardıma ihtiyacım var.

Teşekkürler şimdiden.

Öncelik ile spor yay alırsınız 3cm olanlar sizin sorunu çözer konfor da sıkıntı olmaz eibach tavsiye ederim
Soğuk pres yay basmak ve geri getirmek ben sağlıklı görmüyorum hatta önermiyorum

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Teşekkürler şimdiden.
Yay konusunda @memet_one güzel şeyler söylemiş. Yayla beraber Aracın orijinal lastik boyutlarına dönmen sürüş konforunu eski haline getirir. Orijinali 185/60/r15 olabilir. Benim 2015 ibizam bu ölçülerde. İkinci el jant ve iyi bir lastik ile mutlu mesut kullanabilirsin aracını

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

öncelikle cevaplar için herkese teşekkürler,

spor yay eibach ve vogtland yaylarını kullananlar oldukça memnun sanırım. istanbul'da işini düzgün yapan bir yer bulup ilk iş yay değişimini yapayım. sonra duruma göre lastikleri de değişirim.

lastik konusunda ise 16janta geçmek istiyorum. 3,5mm yay aldığımda 195/50-55/16 lastik araçta nasıl durur acaba hangisini tercih etmeliyim sizce?

Öncelik ile spor yay alırsınız 3cm olanlar sizin sorunu çözer konfor da sıkıntı olmaz eibach tavsiye ederim
Soğuk pres yay basmak ve geri getirmek ben sağlıklı görmüyorum hatta önermiyorum

öncelikle cevaplar için herkese teşekkürler,

spor yay eibach ve vogtland yaylarını kullananlar oldukça memnun sanırım. istanbul'da işini düzgün yapan bir yer bulup ilk iş yay değişimini yapayım. sonra duruma göre lastikleri de değişirim.

lastik konusunda ise 16janta geçmek istiyorum. 3,5mm yay aldığımda 195/50-55/16 lastik araçta nasıl durur acaba hangisini tercih etmeliyim sizce?

16” e geçecekseniz eğer fabrika değerlerin de olan lastik ölçüsünü tercih edin
Muhayene de lastik ebatlarından ağır kusurlu sayılan araç bilgisi var herkes bu konudan dertli a

arkdaşlar merhaba bir sorum daha olacak,
yeni konu açmak istemedim o yüzden buradan devam edeyim.

öncelikle araca orjinal yaylarını taktırdım inanılmaz rahatladı, görsel için press yaptırmak çok gereksiz bir durummuş kimseye önermem tabi ki dümdüz pürüzsüz yolları olan bir yerde yaşamıyorlarsa.

başka bir sorum daha olacak jant hakkında.

"durban jant" dediğimizde durbanı model olarak mı söylüyoruz yoksa jantın markası mı ?

çünkü orjinal durban jant yazdığımda xx üretimi durban jant vs çıkıyor bir türlü durban orjinal jant budur gibi birşey bulamadım nette.
aşağıda araçtaki jant orjinal mi değil mi nasıl anlayabilirim ?

19310

merhaba lastiği söküp jantı ters çevir iç tarafında seat üretimi vs olduğunu görebilirsin soğuk damga yada kabartmalar oluyor ve durban jant modelinin adı

replika olarak üretimi çook fazla ancak söküp bakman en garantisi

merhaba lastiği söküp jantı ters çevir iç tarafında seat üretimi vs olduğunu görebilirsin soğuk damga yada kabartmalar oluyor ve durban jant modelinin adı

replika olarak üretimi çook fazla ancak söküp bakman en garantisi

merhaba,

öneri için teşekkürler, çekilmiş fotolar vardı önceden ordan bakınca SLK olduğunu farkettim şimdi.

SLK 1611 modeli. Replika bir jant sanıırm ama değiştirmeye gerek var mı ?

arkdaşlar merhaba bir sorum daha olacak,
yeni konu açmak istemedim o yüzden buradan devam edeyim.

öncelikle araca orjinal yaylarını taktırdım inanılmaz rahatladı, görsel için press yaptırmak çok gereksiz bir durummuş kimseye önermem tabi ki dümdüz pürüzsüz yolları olan bir yerde yaşamıyorlarsa.

başka bir sorum daha olacak jant hakkında.

"durban jant" dediğimizde durbanı model olarak mı söylüyoruz yoksa jantın markası mı ?

çünkü orjinal durban jant yazdığımda xx üretimi durban jant vs çıkıyor bir türlü durban orjinal jant budur gibi birşey bulamadım nette.
aşağıda araçtaki jant orjinal mi değil mi nasıl anlayabilirim ?

Ekli dosyayı görüntüle 19310
Bu fotoğraftaki hali orjinal yaylı hali midir?

Geri
Üst Alt