Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

SCW de Kaç kişi herhangi bir sıfır aracına RODAJ yaptı

SCW de Kaç kişi herhangi bir sıfır aracına RODAJ yaptı

• Yaptım

Kullanılan: 60 71.4%
  • Yapmadım

Kullanılan: 24 28.6%

• Kullanılan toplam oy
    84
al işte ben bunu diye diyeeeee karnım ağrıdı aynen öyle kullandım bende ve bende iddaa etmyorum test ettik hatta dahaa dün bir arkadaşa cordoba aldık 38 binde benim arabadan kat kat temiz ama 4800 devir çeviriyor benim araba 5200bin deviri geçiyor ve kalkışta yine ben geçiyorum

arabada kalitesiz yakıt kullanılmıştır, yağı yanlış kullanılmıştır filtresi tıkalıdır fabrika çıkışı üretim milimetrik hatalıdır ne yaparsan yap kompresyonu düşük kalıyordur ama satış spec standartlarında dır satılmıştır, şanzıman dişlisi hatalıdır senin devir saatın hatalı gösteriyordur, aküsü zayıftır, elektrik aksamında problem vardır, yakıt pompası problemlidir vs vs, falan filan. yazılabilecek milyonlar ca sebep var ayrıca burada ki 1,4 tdi dediğinde 1,9 un abes strok değeri ile gerçek hayatta 5200 devir çevirecek kapasitede bir makine değil zaten.

arabayı aldım yardırdım benimki daha iyi gidiyor geyiği 1950 lerin cahil şöförlerinin ve ustalarının uydurduğu şehir efsanesinden başka hiç bir şey değildir.

ama mühendisler bok yemiş ben herşeyi bilirm onlarda kim ülen diyorsanız yolunuz açık olsn.

arabada kalitesiz yakıt kullanılmıştır, yağı yanlış kullanılmıştır filtresi tıkalıdır fabrika çıkışı üretim milimetrik hatalıdır ne yaparsan yap kompresyonu düşük kalıyordur ama satış spec standartlarında dır satılmıştır, şanzıman dişlisi hatalıdır senin devir saatın hatalı gösteriyordur falan filan. yazılabilecek milyonlar ca sebep var ayrıca burada ki 1,4 tdi dediğinde 1,9 un abes strok değeri ile gerçek hayatta 5200 devir çevirecek kapasitede bir makine değil zaten.

arabayı aldım yardırdım benimki daha iyi gidiyor geyiği 1950 lerin cahil şöförlerinin ve ustalarının uydurduğu şehir efsanesinden başka hiç bir şey değildir.

ama mühendisler bok yemiş ben herşeyi bilirm onlarda kim ülen diyorsanız yolunuz açık olsn.

niye erhanın aracı kesiliyoda benim ki gidiyo ?

aynı banddan çıkan 2 mtor asla aynı verimle çalışmaz özgür. milyonlarca sebep var nanometrelik bir üretim hatası bile kompresyon oranını etkiler. bu rodaj kullanıma bağlı değil. rodaj yapmak demek arabayı sağırlaştıracak kadar uyuz kullanmak demek dğeil altı üstü 1000 km arabanın doğru şekilde yaplanmasını sağlamak demek. mesela açıp pistonları hasas kumpasla ölçmediğin sürece bunu anlayamazsın.

mesela babamın passat tsi ı benim leondan iyi gidiyordu ama o araba top speed i 52000 km lik bizdeki kullanımında 2 3 kez görmüştür oda sıfırken ve ilk 10000 kmden sonra. o arabada ilk 1400 kmde benim yaptığım rodajın etkisi ile ve o araç benim leondan çok daha az yağ eksiltiyordu. top speed desen leonda sittin sene 230 u geçiremedim o araç 235 e kadar çıkmıştı.

kısaca "nasıl yapılacağını da milyon kere yazdım" işin mühendislik gerekliliğini görmezden gelip benmki daha iyi gidiyor gibi kıt ve boş bir yorumla hiç bir yere gidilmez.

renault 9 larda bir durum vardı. eski şöförler bilirler belki. fabrikadan çıkan her 10 araçtan 1 tanesi üretim hatalıydı ama üretim standartları içinde kaldığı için geri çekilmeden müşteriye verilirdi. pistonlar subaplara nanometrelik bir hata payıyla fazla yaklaşırdı mekanik üretim hatası yani araç deli gibi avans vurur ama normal broadway lerden daha iyi çekişi olurdu çünkü fabrika çıkışı kompresyonu yüksek olurdu o motorların.

aynı banddan çıkan 2 mtor asla aynı verimle çalışmaz özgür. milyonlarca sebep var nanometrelik bir üretim hatası bile kompresyon oranını etkiler. bu rodaj kullanıma bağlı değil. rodaj yapmak demek arabayı sağırlaştıracak kadar uyuz kullanmak demek dğeil altı üstü 1000 km arabanın doğru şekilde yaplanmasını sağlamak demek. mesela açıp pistonları hasas kumpasla ölçmediğin sürece bunu anlayamazsın.

mesela babamın passat tsi ı benim leondan iyi gidiyordu ama o araba top speed i 52000 km lik bizdeki kullanımında 2 3 kez görmüştür oda sıfırken ve ilk 10000 kmden sonra. o arabada ilk 1400 kmde benim yaptığım rodajın etkisi ile ve o araç benim leondan çok daha az yağ eksiltiyordu. top speed desen leonda sittin sene 230 u geçiremedim o araç 235 e kadar çıkmıştı.

kısaca "nasıl yapılacağını da milyon kere yazdım" işin mühendislik gerekliliğini görmezden gelip benmki daha iyi gidiyor gibi kıt ve boş bir yorumla hiç bir yere gidilmez.

renault 9 larda bir durum vardı. eski şöförler bilirler belki. fabrikadan çıkan her 10 araçtan 1 tanesi üretim hatalıydı ama üretim standartları içinde kaldığı için geri çekilmeden müşteriye verilirdi. pistonlar subaplara nanometrelik bir hata payıyla fazla yaklaşırdı mekanik üretim hatası yani araç deli gibi avans vurur ama normal broadway lerden daha iyi çekişi olurdu çünkü fabrika çıkışı kompresyonu yüksek olurdu o motorların.

Aynı banddan çıkıyorsa neden rodaj önemli ?

aracının kitapçığında ne yazıyor: alıştırma dönemi yani motorın parçalarının birbine alışması motor mekaniğine ve metal aksamına motor yağının nüfuz etmesi.

bak şöyle düşün. motoru alman üretti 100 bg bir motor. bu motor atıyorum %97 kompresyon oranına sahip banttan çıktığında motor 97 bg olyor. diğer bir motorda %95 kompresyona sahip oda 95 bg. 97 bg lik makine ile 95 bg lik makine arasındaki 2 bg bile farkeder.

ha sizin yaptığınız şu nokta doğru kompresyonu %1-2 yükseltmek devirli kullanıp "fatura yapmasının" önüne geçmek ile mümkün. ama rodaj dan kasıt zaten motorun doğru şekilde yağlanmaya başlaması. bunu alayınız atlıyorsunuz. yani şu oluyor birisi çıkıyor araba daha yağlanmadan kapatıyor yanlış şekilde yapıyor alıyor %2 ek. diyelim noluyor 97 *1,02 = 98.94 bg diğeri hiç bişi yapmıyor kalıyor 95 bgde. yada aynı kompresyonu veren bir partiden motor çıktı diyelim ikisi aynı mükemmelikte üretildi. diğeri sürekli uyuz kullandı o zaman kompresyonu düşüyor oda atıyorum 94 bg oluyor şimdi ikisi aynı gitmez.

zaten üreticide rodaj derken 1000 km sakin kullan motor aksamı birbirine alışsın parçalar arasına yağ nüfuz etsin ondan sonra bir kaç dakika devirli kullanıp emniyetli sınırlar içinde kompresyonunu yükselt. adam sonuçta ömür boyu motorunu uyuz kullan demiyor. bunu yaparsan 98.94 bg i alırsn hatta o değer %3 artıl bile olur motor 99,5 100 bg bile olabilir çünkü motor doğru şekilde yağlanmış ve yağlanmaya daha sağlıklı şekilde kalmaya devam edicek.

ama sen gider daha motor yağlanmıyorken gazlarsan motoruna zarar verr sıkıştırırsan o motor ilk başta kompresyon artışını alır. her motor eskidikçe kompresyon kaybeder ve bu belli bir kmden sonra ciddi şekilde olur o mtorda yüksek kmleri bu yüzden göremez. benim kapımdaki 304000 kmdeki arabanın kompresyonu yeni iken (45000 bakımda %94 olarak ölçülmüş) olduğundan nerdeyse farklı değil halen %92 veriyor. ama sizin motorlarınız bu kmleri görmeyecek sizden alanda arkanızdan ana avrat sövecek haberiniz olsun.

ayrıca sanayideki cahil usta kılıklı ezikler işin bu yanını asla bilmediği için abi böle yap der insanları uyutup geçer. işinede gelir adamın arabası çabuk eskir kendine iş çıkar. işin gerçeği budur.

ayrıca 1000 kmde hiç bir araç sağırlaşmaz.

yunus emre sen bu kadar gevezelik edeceğine araban 1.4 TSI gökhan sana hodri meydan diye kalk yürü adamla sonra konuş.

ancak laf ebeliği ediyorsun biz sana arabalar ortada diyoruz sen hala laf karıştır dur

2 arac alın 2 sıde aynı ortamda kullanılsın sonra dynoya cıkın sonuc 2 sıde aynı olmayacak

2 arac alın 2 sıde aynı ortamda kullanılsın sonra dynoya cıkın sonuc 2 sıde aynı olmayacak

Anlatamıyoruz ama şemun napalım :) foruma eski üyelerimizden olupta şuan aramızda olmayan dostlarımızla bunları birebir denedik :) test etmek isteyen varsa bekliyorum :D

Geri
Üst Alt