Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ön çift lastikler ile arka çift lastiklerin faklı marka olması sorun teşkil eder mi?

alic

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracım 225/45/17 ve yazlık lastikleri takacağım. Bridgestone S001 94Y XL kullanmaktayım ve lastiklerimin 2 tanesi eskidiği için yenilemem gerekiyor. Lastiklerimden genel olarak memnun olmakla birlikte biraz fazla sert ve pahalı buluyorum. Michelin ve continental in yanakları çok yumuşak ve balon yapma riski çok yüksek olduğundan yanaşmak istemiyorum. Pirelli alma gibi bir niyetim var. Önlere Yeni alacağım Pirelli leri takip arkaya bridgestone larımı takmayı düşünüyorum. Performans ve güvenlik açısından bir sıkıntı yaşar mıyım. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Bilinenin aksine, yeni lastikler güvenlik açısından arkalara takılmalıdır.

Arkadaşımızın dediği doğru yeniler arkada olursa daha güvenli olur
Birde lastik kanallarını aynı bulmaya özen gösterin farklı lastik yol tutuşunda birisi iyi birisi kötü olursa yolda sıkıntı yaratır

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bence de öne takılması mantıklı. sonuçta ön taraf daha çok yıpranan oluyor. yeri geliyor pati, yeri geliyor acı frenle gelen kayma.

çift olarak takıldığı sürece sorun olmaz bence. tabi aynı ebatta olma koşulu ile.

İnternette geniş kapsamlı bir araştırma yapın. Nereye takılması gerektiğine karar verin.
Sizlerin dediği gibi yeniler öne mantığı değil, mevcut 4 lastikte yılda bir defa lastiklerdeki aşınmayı rotasyona sokmak için ön/ arka yapılır. Yeni alınan 2 lastik için değil, mevcut araç üzerindeki 4 lastik için geçerli bir durumdur. Hayırlı olsun.

"Michelin diyor ki,
Neden arabanın arkasına yeni veya daha az kullanılmış lastikler takılır?
Aracınız ister arkadan çekişli ister önden çekişli olsun, beklenmeyen, zor durumlarda (ani frenleme, sert viraj…) ve özellikle ıslak zeminlerde daha fazla güvenlik sağlamak için en yeni lastikleri arka tarafa takmanızı öneriyoruz.
Yapılan birçok test, ön tarafın kontrolünün arka tarafınkinden daha kolay olduğunu gösterdi.
Önden çekişli araçlarda ki günümüzde araçların çoğunluğu önden çekişlidir, ön lastikler arka lastiklere göre daha hızlı aşınır.
Ön tarafa takılan yeni lastikler:
• Aracın kontrolü değişecektir; çünkü ön/arka dengesi ters çevrilmiş olacaktır.
Aracın ön tarafında daha az yol tutuş hakimiyetine alışmış olan sürücü, bu durumda zorlanacaktır.
• Kaygan bir yolda, arka taraf, ön tarafa göre daha az yol tutuş sergileyecektir. Bu şekilde sürücünün, arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacaktır. Bu durum aracın yoldan çıkmasına (spin atmasına) sebep olacaktır. Sadece deneyimli bir sürücü bu kötü durumla başa çıkabilecektir.
Arka tarafa takılan yeni lastikler:
• Araç kontrolü sürücünün alıştığı şekilde olacaktır (lastik değişiminden öncekine benzer); çünkü aracın yol tutuşu aynı olacaktır.
• Lastiklerin yol tutuşu daha iyi olacaktır; sürücü aracı kontrol edebilecek ve sorunsuz bir şekilde virajı alabilecektir.
Bu nedenle Michelin size:
- virajlarda daha iyi yol tutuş
- yüksek güvenlik
için arka tarafa yeni veya en az kullanılmış lastikler takarak alınan riski azaltmanızı öneriyor. "

----------------------------

"Türkiye de Satıcılar ve kullanıcılar genel olarak şöyle bir düşünceye sahiptirler : bir araçta sadece iki lastik değiştirildiğinde, bunlar ön "aksa" takılmalıdır. Ancak doğrusu genel kural olarak şudur: Yeni lastikler arkaya. Bu hem önden çekişli hem de arkadan çekişli araçlar için geçerlidir. Bu kuralı doğrulamak için söylenebilecek en önemli olgu şudur: Özellikle yağışlı ıslak zeminlerde güvenlik büyük bir önem kazanır, daha yıpranmış olan lastikler arkaya takıldığında, su dağıtma kapasitesi düşük olan eski lastikler aracın içe savrulmasını kolaylaştırmakta ve sonuçta direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesine yol açmaktadır. Aynı şekilde ıslak zeminde düz yolda frenlemelerde de frenleme özelliklerin ters yönde etkileyebilmektedir. Eski lastiklerin daha kolay patlayabileceği ve bugün arka lastik patlaklarında direksiyon hakimiyetinin daha kolay kaybedildiğinin ispatlandığı göz önüne alınırsa, kuralımız bir kere daha doğrulanmış olur: Yeni lastikler arkaya takılmalıdır.
Az kilometre yapmış önden çekişli araç sahipleri açısından bir yararı da, uzun süreli kullanım ve yaşlanma nedeniyle lastiklerin bozulmasını engelleyen (yeni lastiklerin arkaya ve kullanılmış lastiklerin öne takılması şeklinde) bir döngü oluşturmasına olanak vermesidir. Arka lastikler görece daha yavaş yıpranır ve bunların uzun süre orijinal konumunda tutulması, bu lastiklerin iyice yıpranmadan değiştirilmesi gibi bir zorunluluk yaratacaktır.
Bu durumun istisnaları şunlardır;
Dört tekerlek çekişli bazı araçlarda, diş derinlikleri arasında önemli bir farklılık ortaya çıkıyorsa genel kuralın aksine hareket edilir.
Kış ve yaz lastiği kombinasyonlarında.
Ön ve arka lastik ebatları farklı olduğunda.
Yeni lastiklerin hız sınıfı daha düşük olduğunda!
Arka lastiklerde görülebilen içbükey aşınmaya bağlı olarak, yani düzeyde aşınmış arka lastikler öne geçirildiğinde, araç dengesinin olumsuz yönde etkilenme olasılığı varsa.
Satın aldığınız yeni iki lastikler yönlü ise öne, asimetrik lastikler arkaya."

-----------------------

"Yeni lastikleri her zaman arkaya takmalısınız.
Nedenlerine gelince :
İlk ve en önemli neden can güvenliğiniz.
  • Yeni lastiklerin yol tutuşu eski lastiklerinkinden her zaman daha iyidir.
  • Aracınızın arkasını kontrol etmek, her zaman için önünü kontrol etmekten daha zordur (aracınızın çekişi nereden olursa olsun)
Bu iki durumu birleştirirsek:
Diyelim, ıslak bir zeminde sürüş yapıyorsunuz ve malesef yeni lastiklerinizi öne takmışsınız. Ani bir frenleme yaptığınızda, aracınızın önü buna karşılık verecektir ancak arkada bulunan, frenleme performansı azalan lastiklerin cevap verme olasığı çok düşüktür.
Sonuç :
Arkanın kontrol kaybı + yol tutuş kaybı + aracın kontrol kaybı + yoldan çıkma vs."

Alıntıdır.

Son düzenleme:
Ön yada arkaya takmak bi yana çünkü bunun farklı marka olmasından ziyade eski / yeni olması belirleyici. Ama asıl tereddütüm iki tanesi 2 yıllık bridgestone iken diğer iki tanesi sıfır yada sıfıra yakın çıkma Pirelli olursa bir sıkıntım olur mu? Çünkü bridgestone daha sert ve desenleri de farklı olacak.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hiç bir fark yapmaz yeterki aynı markalar aynı yere gelsin eski olanları arkaya tak yenileri öne sorunsuz kullanırsın aynısını ben yaptım arkalar sıfıra yakın çıkma önler sıfır

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arka lastiklerin eski olmasi ıslak-gevşek zeminde virajlarda tehlike yaratabilir... tavsiyem 4ünü birden yenilemenizden yana...

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt