Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Nedir bu Kara Cuma Saçmalığı, Cuma Berekettir,Ferahlıktır,Neşedir..Lütfen Dikkat!!

Bence gaza gelip hemen saçmalık olarak nitelendirme.

Sadece Müslümanların olduğu ülkede değil tüm dünyada aynı anda yapılan satış pazarlama stratejisidir.
Ayrıca son zamanlarda değil 1952 yılından bu yana, Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak ABD'de kabul edilmektedir. Dünya'nın farklı ülkelerinde bir çok insan da bundan yararlanır.

Yani adamların bizi taktığı falan yok.
Bence sende çok fazla takılma. Kim ne yaparsa yapsın bize düşen Müslümanlık görevlerimizi ahlakı ile yapmak.

Bilgine.

ben vatandaşın cebinden az para çıkacak buna bakarım. öyle bir indirim varsa da gider ihtiyaçlarımı daha ucuza karşılarım. elin gavurundan git her şeyi al araba gıda giyim vs vs ama sırf kara cuma dedi diye alma kendini islama hizmet ediyor say. neymiş oyunlar oynanıyormuş bırakın bu saçmalıkları kimse bu sebepten dolayı müslümanlığından olmaz namazını kılan yine kılar cumasına giden yine gider az uyanık olun birakın yapsınlar ucuzu al cebine at bu kadar basit.
Black Friday'de Seat ÖTV'siz arac satsa tepki nasil olur acaba?

"AK" olani da goruyoruz yillardir !

Ben cebime bakarim. Güne değil
Bizi bu hale getirenler utansın bence. Vergiler alinca ,zam gelince Müslümanlık ama black friday deyince gitti din
Yapmayın etmeyin. Buna bu kadar takilmayin, bence daha çok takılacak şey var. Siz bunlara sez çıkartın.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

1.si: Öncelikle 1952 yılından bu yana yapılıyor olması bunun iyi niyetle yapıldığı anlamına gelmez, cuma müslümanlığın ilk emredilişi işe birlikte müslümanlarca mübarek görülen bir gündür..Alışveriş yapılan, sözde büyük indirimlerin yapıldığı bir güne niye yası,matemi ve karamsarlığı temsil eden KARA ifadesi getirilir bir düşünün derim? Beyaz cuma niye denmedi, yada büyük cuma, yada efsane cuma ,bunlar önemli..
2.si: Dikkat ederseniz niye bu indirimlerden ürün alıyorsunuz demedim, hepiniz lafı o noktaya taşımışsınız , niye indirimler bu isimle servis ediliyor ona vurgu yaptım... 'Evet isim yanlış ama indirimleri kaçırmayalım' demenizi beklerdim üzüldüm doğrusu...
3.sü: @Lethero ve @#ismaill Arkadaşım işi siyasi bir noktaya götürme çabanızı tam olarak anlayabilmiş değilim ..Burada siyasi bir söylemde bulunmadım, problem olarak gördüğüm noktaya dikkat çekmeye çalıştım..

Özetle : Bu indirimlerden ürün almakla kimsenin imanı gitmez, kimse dinden çıkmaz, kimsenin namazı ibadeti zarar görmez...Ama toplumlar değerleri ellerinden alınarak asimile edilir, kendinden özünden uzaklaştırılır...Bu gün cumamıza laf edilir, yarın ezanımıza , öbür gün bayrağımıza el atılır...Olaya geniş bir pencereden bakmak lazım...
Aldığınız ürünler hayırlı olsun, güle güle kullanın ama Black Friday ismini eleştirmeyi bilin...Bu yanlış bir ifadedir...Selametle...

Hocam isi siyasete cekme cabam yok. Siyaset zaten her yerde. Camilerde cuma hutbesinde, okulda, adliyede, devlet dairesinde.. tepkim size degil, ismi ak cuma olsaydi da hic bir sey degismeyecekti. Tabi ki bu benim yorumum. Herkesin duyarli oldugu, hassas oldugu konular farkli. Onemli olan tutarli olmak. Bugun kara dedigimize yarin ak dememek en onemlisi. Hayirli kandiller @OMERFARUK

hocam sizi anlıyorum ancak yaşam tarzımıza yediğimize içtiğimize giydiğimize bindiğimize kullandıklarımıza iyi bakın bugün insanlar teknoloji bağımlısı yani lüx düşkünü. bizim bütün alışkanlıklarımızın temelinde zaten bu var zaten o kaygılandığınız şeylerin hepsi alışkanlık haline gelmiş yaşamımızın içine girmiş. benim demek istediğim onca yanlış varken bu kara cumaya neden taktınız eğer bi tepki verecekseniz çok daha büyükleri var. siz kara cumaya tepki veriyorsunuz ama bu kara cumayı gündeme getiren avrupanın amerikanın ürettiği herşeyi kullanıyoruz. onlara tepki yok ama bu kara cumaya var çok saçma.
[doublepost=1511943116,1511943086][/doublepost]hocam sizi anlıyorum ancak yaşam tarzımıza yediğimize içtiğimize giydiğimize bindiğimize kullandıklarımıza iyi bakın bugün insanlar teknoloji bağımlısı yani lüx düşkünü. bizim bütün alışkanlıklarımızın temelinde zaten bu var zaten o kaygılandığınız şeylerin hepsi alışkanlık haline gelmiş yaşamımızın içine girmiş. benim demek istediğim onca yanlış varken bu kara cumaya neden taktınız eğer bi tepki verecekseniz çok daha büyükleri var. siz kara cumaya tepki veriyorsunuz ama bu kara cumayı gündeme getiren avrupanın amerikanın ürettiği herşeyi kullanıyoruz. onlara tepki yok ama bu kara cumaya var çok saçma.

Hocam isi siyasete cekme cabam yok. Siyaset zaten her yerde. Camilerde cuma hutbesinde, okulda, adliyede, devlet dairesinde.. tepkim size degil, ismi ak cuma olsaydi da hic bir sey degismeyecekti. Tabi ki bu benim yorumum. Herkesin duyarli oldugu, hassas oldugu konular farkli. Onemli olan tutarli olmak. Bugun kara dedigimize yarin ak dememek en onemlisi. Hayirli kandiller @OMERFARUK
Sizede hayırlı kandiller,selametle.
hocam sizi anlıyorum ancak yaşam tarzımıza yediğimize içtiğimize giydiğimize bindiğimize kullandıklarımıza iyi bakın bugün insanlar teknoloji bağımlısı yani lüx düşkünü. bizim bütün alışkanlıklarımızın temelinde zaten bu var zaten o kaygılandığınız şeylerin hepsi alışkanlık haline gelmiş yaşamımızın içine girmiş. benim demek istediğim onca yanlış varken bu kara cumaya neden taktınız eğer bi tepki verecekseniz çok daha büyükleri var. siz kara cumaya tepki veriyorsunuz ama bu kara cumayı gündeme getiren avrupanın amerikanın ürettiği herşeyi kullanıyoruz. onlara tepki yok ama bu kara cumaya var çok saçma.
[doublepost=1511943116,1511943086][/doublepost]hocam sizi anlıyorum ancak yaşam tarzımıza yediğimize içtiğimize giydiğimize bindiğimize kullandıklarımıza iyi bakın bugün insanlar teknoloji bağımlısı yani lüx düşkünü. bizim bütün alışkanlıklarımızın temelinde zaten bu var zaten o kaygılandığınız şeylerin hepsi alışkanlık haline gelmiş yaşamımızın içine girmiş. benim demek istediğim onca yanlış varken bu kara cumaya neden taktınız eğer bi tepki verecekseniz çok daha büyükleri var. siz kara cumaya tepki veriyorsunuz ama bu kara cumayı gündeme getiren avrupanın amerikanın ürettiği herşeyi kullanıyoruz. onlara tepki yok ama bu kara cumaya var çok saçma.

Evet saydıklarına da tepki koyalım çok doğru söylüyosun ama bu söylediklerin bu söyleme tepkisiz kalmamızı gerektirmez,buna da tepki koyalım..Hayırlı kandiller ,selametle..

önemli olan günlerin kara olarak nitelendirilmesi değil zihinlerin kara düşüncelerle boş konuşmamasıdır. önce kendi zihnimizi beyazlaştıralım. bırakın pazarlama stratejileri istendiği gibi belirlensin, ne farkeder ki ?

önemli olan günlerin kara olarak nitelendirilmesi değil zihinlerin kara düşüncelerle boş konuşmamasıdır. önce kendi zihnimizi beyazlaştıralım. bırakın pazarlama stratejileri istendiği gibi belirlensin, ne farkeder ki ?

Kardeşim zaten zihinlerin kararmasına sebep olanda tam olarak bu tür kara propagandalardır...Kara cumadan kasıt alışverişlerde indirim değil midir? Eee bu güzel bir olay, indirimin KARAlık neyi var? İşte burada apaçık bir çelişki var..Bunu sorgulamak lazım..Yine ne alacaksanız alın ama isme tepkinizi koyun....

Yahu muhterem, tamam kara cuma kötü birşey. İyi de bunu TR de benimseyen, sahiplenen yada ayyuka çıkaran kimse yok ki? Bizim mahalle bakkalı bugün indirim yapmadı mesela, yada manav, sütçü, fırın, kasap... TV lerde ayrı bir program adı altında yada haberlerde reklamı da yapılmadı. Misal sen demesen benim bu kadar üzerinde duracağım yoktu. Yine sen demesen burada bu günün ne olduğunu bilen yada duyanda olmayacaktı. 2 internet alışveriş sitesi bugün kampanya yaptı diye din, dil, benlik, ata, anane elden gitmez. Kaldı ki TR de sadece müslümanlar da yaşamıyor. Birçok dinden mezhepten ırktan insan var. Takılmayın böyle şeylere. Milleti galeyana getirmektir bu. Akaryakıt zammı konusu açsaydın keşke. O herkesi ilgilendiren bir konu. Yada ne bileyim içtiğim meyveli sodaya Ötv geldi. Bunun konusunu açsaydın.
Kandilin mübarek olsun.
Saygılarımla...

1.si: Öncelikle 1952 yılından bu yana yapılıyor olması bunun iyi niyetle yapıldığı anlamına gelmez, cuma müslümanlığın ilk emredilişi işe birlikte müslümanlarca mübarek görülen bir gündür..Alışveriş yapılan, sözde büyük indirimlerin yapıldığı bir güne niye yası,matemi ve karamsarlığı temsil eden KARA ifadesi getirilir bir düşünün derim? Beyaz cuma niye denmedi, yada büyük cuma, yada efsane cuma ,bunlar önemli..
2.si: Dikkat ederseniz niye bu indirimlerden ürün alıyorsunuz demedim, hepiniz lafı o noktaya taşımışsınız , niye indirimler bu isimle servis ediliyor ona vurgu yaptım... 'Evet isim yanlış ama indirimleri kaçırmayalım' demenizi beklerdim üzüldüm doğrusu...
3.sü: @Lethero ve @#ismaill Arkadaşım işi siyasi bir noktaya götürme çabanızı tam olarak anlayabilmiş değilim ..Burada siyasi bir söylemde bulunmadım, problem olarak gördüğüm noktaya dikkat çekmeye çalıştım..

Özetle : Bu indirimlerden ürün almakla kimsenin imanı gitmez, kimse dinden çıkmaz, kimsenin namazı ibadeti zarar görmez...Ama toplumlar değerleri ellerinden alınarak asimile edilir, kendinden özünden uzaklaştırılır...Bu gün cumamıza laf edilir, yarın ezanımıza , öbür gün bayrağımıza el atılır...Olaya geniş bir pencereden bakmak lazım...
Aldığınız ürünler hayırlı olsun, güle güle kullanın ama Black Friday ismini eleştirmeyi bilin...Bu yanlış bir ifadedir...Selametle...

Sakın beni yanlış anlama. Senin düşünce yapın tamamen algıda seçicilik. "Kara" Sana neden kötülüğü zalimliği çağrıştırıyor? Neden sadece renk olarak düşünmüyorsun? "SARI CUMA - BEYAZ CUMA - PEMBE CUMA" olsaydı ne değişecekti?

Demek istediğim atın bu minik düşünceleri kafanızdan. Burada Mübarek Cuma gününe yapılan bir karalama yada saygısızlık söz konusu değil. Tekrar söylüyorum. Bu sadece ABD nin kendi içinde yapmış olduğu satış stratejisi. Bizim gibi ülkelerde bundan nasiplenmeye çalışıp karlı alışveriş yapma çabasında.

Yahu muhterem, tamam kara cuma kötü birşey. İyi de bunu TR de benimseyen, sahiplenen yada ayyuka çıkaran kimse yok ki? Bizim mahalle bakkalı bugün indirim yapmadı mesela, yada manav, sütçü, fırın, kasap... TV lerde ayrı bir program adı altında yada haberlerde reklamı da yapılmadı. Misal sen demesen benim bu kadar üzerinde duracağım yoktu. Yine sen demesen burada bu günün ne olduğunu bilen yada duyanda olmayacaktı. 2 internet alışveriş sitesi bugün kampanya yaptı diye din, dil, benlik, ata, anane elden gitmez. Kaldı ki TR de sadece müslümanlar da yaşamıyor. Birçok dinden mezhepten ırktan insan var. Takılmayın böyle şeylere. Milleti galeyana getirmektir bu. Akaryakıt zammı konusu açsaydın keşke. O herkesi ilgilendiren bir konu. Yada ne bileyim içtiğim meyveli sodaya Ötv geldi. Bunun konusunu açsaydın.
Kandilin mübarek olsun.
Saygılarımla...
Güzel kardeşim benim derdim indirim yapılmasında değil, bu ifadenin kullanılmasında..Bu zihniyet devam ettiği sürece merak etme yakında manavda da fırında da kasapta da ,bütün internet sitelerinde de karşımıza çıkar...Hatta Kara cuma diye festivaller yapılır, eğlenceler düzenlenir..Dinde,dilde, benlikte, atada,anane de elden gider...Tıpka bugün arkasından hasretle baktığımız bir çok değerimiz gibi...Bu ülkede herkes müslüman değil evet ama yüzde doksandokuzu müslüman...Ben müslüman olmayanın değerlerine saygı gösteriyorsam o yüzde 1 de benim değerlerime saygı göstermek zorunda...Her neyse Umut edelim ki haklı çıkın ve bu ifade de benliklerimize yerleşmesin...Hayırlı kandiller ..Selametle...
[doublepost=1511965564,1511964849][/doublepost]
Sakın beni yanlış anlama. Senin düşünce yapın tamamen algıda seçicilik. "Kara" Sana neden kötülüğü zalimliği çağrıştırıyor? Neden sadece renk olarak düşünmüyorsun? "SARI CUMA - BEYAZ CUMA - PEMBE CUMA" olsaydı ne değişecekti?

Demek istediğim atın bu minik düşünceleri kafanızdan. Burada Mübarek Cuma gününe yapılan bir karalama yada saygısızlık söz konusu değil. Tekrar söylüyorum. Bu sadece ABD nin kendi içinde yapmış olduğu satış stratejisi. Bizim gibi ülkelerde bundan nasiplenmeye çalışıp karlı alışveriş yapma çabasında.
Kardeşim kendimizi kandırmayalım, insanoğlu asırlardır renklere anlamlar yüklemiştir ve bu dünya üzerindeki bütün toplumlarda kabul görmüştür..Beyaz temizliği, siyah matemi temsil eder mesela...Burada apaçık bir algı operasyonu yapılmaktadır..Ne yazık ki müslüman aleminde de karşılığını bulmuştur bu proje..Daha şimdiden zihinler kirlenmeye başlamıştır..Bundan bir kaç yıl sonra bu olayın geldiği noktayı gördüğünüzde bu güzel sohbetimiz aklınıza gelir umarım...Kendinize iyi bakınız, selametle..

Bunu vatandaşa yüklemeyiniz , yüklemeyiniz . Hepsi Allah'ın bir günü , etmeyin yahu .Takılmayın bu kadar ... Vatandaş parasına bakar geçer , indirim her ne şekildeyse gider oradan alır .Artık günümüzün şartları bunu gerektirir . Bu bahsettiğimiz konu tamamen üreticinin satış stratejisiyle ve satış profiliyle ilgili bir konu

Biz Noel ya da Cadılar Bayramı kutluyoruz diye körelmiyoruz bizi biz yapan değerlerden uzaklaşmamız bu sebepten değil . Nesilden nesile aktarma işini beceremiyoruz , kuşak çatışmaları uçurum halde .

Bu cümlenize kesinlikle katılmıyorum ,element uydurmayınız , hele hele takma adı "Poseidon999" ve gerçek ismi Mustafa olan biri bana "özenti ve özenmekten" bahsetmesin .

İyi günler dilerim.

@OMERFARUK 'un açtığı duyarlılık gösteren ve polemiğe dönmesi çok saçma olan bu konudaki yorumun maalesef sığlıktan öteye geçememiş.
Dikkat edersen ben de o gün alışveriş yapılmasında bir sorun yok diye yazdım ki ben de alışveriş yaptım ve biz müslümanların kutsal günü olan cuma günü ile anılan, karamsarlık ve kötülüğü çağrıştırarak algı oluşturulan KARA ismine takıldım ama herkes anlamak istemiyor bunu.

Aslında bu tavrın, yazdıklarımın doğruluğunun ve kültürün yozlaştığının açık göstergesidir.

Nick kısmında haklısın bundan 13-14 yıl evvel otmobil forum alemine girerken senin şimdiki kafanda olduğum için aldığım ve genel olarak kullandığım bir nicktir. Şu anda da admine mesaj atıp nick değişimi talep edeceğim.
Bak bilinçsizce de olsa hayırlı bir işe de vesile oldun.

Gavur bize benzememek adına evine ayakkabı ile girip klozetine musluk bile koymazken sen kalkmış cadılar bayramı kutluyorum ama körelmiyorum demişsin. Ne zaman kendi ülkelerinde bir kandil gününde veya bir bayramda bulundukları bölgelerde bir camiye veya ilgili bir organisazyona gidip insanlarla bayramlaşan ve kandilleşen kafalarında takke ile gayr-i müslümler görürsek o zaman cadı kostümü veya noel kostümleri giyip partilere koşan müslümanları haklı sayacağım birader.

Unutmadan senin söylediğin gibi Allah'ın her günü bir değildir. Peygamber efendimizin Hadisinde
"Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cuma günüdür" demiştir"
İnanırsın inanmazsın orasına karışamam.

Konuyu siyasete bağlayan arkadaşlara da hafif bir tebessüm edip geçiyorum.
Havanda su dövmeyin. Konu siyasi değildir.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt