Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lpg tüketimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Asder

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar yazacağım konu hakkında bilgili arkadaşların yardımcı olmasını dilerim.

İbiza 1.4 referance model aracında atiker simit lpg mevcut depo 125₺ ye 3.70₺ 3.80₺ den fulleniyor fakat 220 km den fazla gidemiyorum (şehir içi) bu normal mi 300 km gitmesi lazım diyenler var konuya hakim olan arkadaşlardan yardım rica ederim

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

lpg yi 3,80
benzini 6,08 olarak hesaplayarak konuşuyorum.

Kabaca hesaplamak gerekirse lpg de harcanan litre, aracın benzin sarfiyatına oranla litre bazında %15-20 daha fazladır.
Mesela ortalama 100 km de 7 litre benzin ( 7 x 6,08tl = 42 TL) yakan bir araç %20 farkla yaklaşık 8,5 litre lpg yakar
bu da 100 km de 3,80 x 8,5 = 32 TL gibi lpg sarfiyatına denk gelir.

30 litrelik ortalama bir lpg deponuz varsa 1 depoda 300 km nin altına inmemeniz gerekiyor.
Deponun hacmine göre km düşer veya çıkar.

Enjektör ve buji kontrolü yapılması veya lpg beyni güncellenmesi gerekebilir.

lpg yi 3,80
benzini 6,08 olarak hesaplayarak konuşuyorum.

Kabaca hesaplamak gerekirse lpg de harcanan litre, aracın benzin sarfiyatına oranla litre bazında %15-20 daha fazladır.
Mesela ortalama 100 km de 7 litre benzin ( 7 x 6,08tl = 42 TL) yakan bir araç %20 farkla yaklaşık 8,5 litre lpg yakar
bu da 100 km de 3,80 x 8,5 = 32 TL gibi lpg sarfiyatına denk gelir.

30 litrelik ortalama bir lpg deponuz varsa 1 depoda 300 km nin altına inmemeniz gerekiyor.
Deponun hacmine göre km düşer veya çıkar.

Enjektör ve buji kontrolü yapılması veya lpg beyni güncellenmesi gerekebilir.

Cevabını için teşekkür ederim bu sabah lpg ustasına gittim kendisini uzun yıllardır tanıyoruz full depo 220-230 üstü gidemiyorum dedim kendiside bu havalarda çok normal soğuk havalarda daha fazla gidemezsin dedi gerçekten bu durum çok canımı sıkıyor

Eklemek istediğim birde şu var simit lpgnin üzerinde olan gazın ne kadar kaldığını gösteren gösterge çeyrekte fakat ön tarafta b/g kısmında yeşil ışık sabit yanarken gaza yüklenince o ışık hızlı hızlı yanıp sönmeye başlıyor yardımcı olur musunuz hazerfen

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

O göstergeye çok güvenme çeyrek gösterir yarım vardır. Yokuşta az veya çok gösterir vs...

Arif kardeşim kışın araba geç ısınacağı için daha geç lpg ye geçer fakat bu süre zarfında araba benzinde km yapar.
Yani arabanın geç ısınması depondaki benzini hızlı bitirir lpg yi değil.
Kış mevsimlerinde illaki yaza göre daha fazla sarfiyat olacaktır ama normalde 30-35 kuruş yakan araba kışın 60 kuruş yakmaz.
Motor ustası lpg den anlamaz bence direkt lpg servisine göster.
Bundan önce farklı model araçlarımda Atiker-Lovato-Brc sistemlerini kullandım. Depoları 37 litrelik simit depolardı ve hiçbirinde full depo ile 400 km altına inmedim diyebilirim. Şu an dizel kullanıyorum ama lpg kullanan ibiza sahipleri senin için en güzel kriterdir.

O göstergeye çok güvenme çeyrek gösterir yarım vardır. Yokuşta az veya çok gösterir vs...

Arif kardeşim kışın araba geç ısınacağı için daha geç lpg ye geçer fakat bu süre zarfında araba benzinde km yapar.
Yani arabanın geç ısınması depondaki benzini hızlı bitirir lpg yi değil.
Kış mevsimlerinde illaki yaza göre daha fazla sarfiyat olacaktır ama normalde 30-35 kuruş yakan araba kışın 60 kuruş yakmaz.
Motor ustası lpg den anlamaz bence direkt lpg servisine göster.
Bundan önce farklı model araçlarımda Atiker-Lovato-Brc sistemlerini kullandım. Depoları 37 litrelik simit depolardı ve hiçbirinde full depo ile 400 km altına inmedim diyebilirim. Şu an dizel kullanıyorum ama lpg kullanan ibiza sahipleri senin için en güzel kriterdir.

İlginiz için çok teşekkür ederim bir ustaya daha göstereceğim

Az önce lpg montojı yapan bir ustaya daha gösterdi gaz ayarı tam bir sorun bulamadı ilaveten normal bu kadar yakması dedi .50-0.55 kurul

Ankara'da trafiğe pek girmeden şehir içi 30 lt lpg ile 330-350 km civarı gidebiliyorum. En az 250-300 km arası gitmesi lazım diye tahmin ediyorum. Benzinde kullanıp bir denemenizi tavsiye ederim.

Az önce lpg montojı yapan bir ustaya daha gösterdi gaz ayarı tam bir sorun bulamadı ilaveten normal bu kadar yakması dedi .50-0.55 kurul

İyi de zaten arabanın benzin verisi şehir içi 55 kuruş civarında.
O zaman lpg takmanın manası yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt