Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Suspansiyon Rezalet mi?

Nesi varmış ki arka tarafın ??

Ada Hanım, sizi etkileyecek bir durum yok Leon'un arka süspansiyon sistemi ile ilgili.

Bu tip hassasiyetler hızlı viraja giren sürücülerce farkedilen,kafaya takılan olaylar biraz da. Hızlı virajlarda arkayı kontrolsüzce bırakma eğilimi var deniyor. Hızlı şekilde keskin viraja girmedikçe aynı sizin gibi "ne var arkada" denilebilir. Bir de yeni araçlarda direksiyonlar çok yumuşak olduğundan,yüksek hızda ani manevra sonucu araç kontrolü kaybederse,direksiyondaki yumuşaklığın verdiği boşluk hissi ,toparlamayı zorlaştırabilir.

Tabii bu durumlar çoğu arabada yaşanabilir, Leon'a özel durumlar değil. Ama zaten arabada esp vb. sistemler olduğundan kolay kolay zor duruma düşmezsiniz. Leon'un farları,ayna dizaynları,tipi yeter, güle güle kullanın arabanızı.

Ada Hanım, sizi etkileyecek bir durum yok Leon'un arka süspansiyon sistemi ile ilgili.

Bu tip hassasiyetler hızlı viraja giren sürücülerce farkedilen,kafaya takılan olaylar biraz da. Hızlı virajlarda arkayı kontrolsüzce bırakma eğilimi var deniyor. Hızlı şekilde keskin viraja girmedikçe aynı sizin gibi "ne var arkada" denilebilir. Bir de yeni araçlarda direksiyonlar çok yumuşak olduğundan,yüksek hızda ani manevra sonucu araç kontrolü kaybederse,direksiyondaki yumuşaklığın verdiği boşluk hissi ,toparlamayı zorlaştırabilir.

Tabii bu durumlar çoğu arabada yaşanabilir, Leon'a özel durumlar değil. Ama zaten arabada esp vb. sistemler olduğundan kolay kolay zor duruma düşmezsiniz. Leon'un farları,ayna dizaynları,tipi yeter, güle güle kullanın arabanızı.

:):):):);););):D:D:D:D
(Alkış işareti bulmadım aga )

direksiyon yumuşak da, (FR için konuşuyorum ama styleda da farklı olduğunu sanmıyorum) sakin sakin yumuşak yumuşak giderken asılıp gaza 2 tane sert hareket yapın, bir sağa vurun arabayı bir sola, sonra tekrar sakin gitmeye başlayın, direksiyon ne durumda bakın, anında sertleştiriyor zora düşerse, o boşluk hissi falan kayboluyor, bir de çok zorlanırsa dinamik direksiyon yönlendirmesi de destek çıkıyor zaten doğru yolu bulmada.

arkayı bırakmaya meyilli orası doğru ama ben onu kısa boyuna veriyorum, bende civic vardı öncesinde o kopmaz kopmaz bir anda bırakırdı, esp deli gibi çalışırdı, bu tatlı tatlı kayıyor, tatlı tatlı esp çalıştırıyor :)

direksiyon yumuşak da, (FR için konuşuyorum ama styleda da farklı olduğunu sanmıyorum) sakin sakin yumuşak yumuşak giderken asılıp gaza 2 tane sert hareket yapın, bir sağa vurun arabayı bir sola, sonra tekrar sakin gitmeye başlayın, direksiyon ne durumda bakın, anında sertleştiriyor zora düşerse, o boşluk hissi falan kayboluyor, bir de çok zorlanırsa dinamik direksiyon yönlendirmesi de destek çıkıyor zaten doğru yolu bulmada.

arkayı bırakmaya meyilli orası doğru ama ben onu kısa boyuna veriyorum, bende civic vardı öncesinde o kopmaz kopmaz bir anda bırakırdı, esp deli gibi çalışırdı, bu tatlı tatlı kayıyor, tatlı tatlı esp çalıştırıyor :)

Zorla seni yanlamaya yönlendiriyor desene :)))

Yani önden çekişli bir araba el frensiz fazla yanlayamaz da işte, niyeti var keratanın :D

Gerçi araç Sport Mode'da, ESC kapalı iken bile fazla zorlayınca da düzeltiyor kendini, bir yere kadar izin veriyor ama sonrasında kontrolü ele alıyor, yani tam olarak mekanik araçmış gibi sürmek diye bir şey yok, istesen de asfaltta spin atmaz gibi bir yol tutuşu var.

Bu yanlama işi riskli... özellikle lastikleriniz adam gibi değilse, bariyerli,dar virajlı yerlerde biraz eğleneyim derken arabayı pert edebilirsiniz. Yani araba tolere edebilir belki ama dandik lastikler yüzünden canınız sıkılabilir, dikkat edin derim.

İtiraf edeyim,ben de çok efendi kullanmıyorum 150hp'lik ibizayı ama lastiklerim continental ve bu işleri gece yarısını bekleyip bomboş yerlerde deniyorum, tabii mantık sınırları içerisinde... Gidip çevre yolunda 150 ile viraja girmiyorum mesela... Neyse konuyu dağıtmiyim.

Bu yanlama işi riskli... özellikle lastikleriniz adam gibi değilse, bariyerli,dar virajlı yerlerde biraz eğleneyim derken arabayı pert edebilirsiniz. Yani araba tolere edebilir belki ama dandik lastikler yüzünden canınız sıkılabilir, dikkat edin derim.

İtiraf edeyim,ben de çok efendi kullanmıyorum 150hp'lik ibizayı ama lastiklerim continental ve bu işleri gece yarısını bekleyip bomboş yerlerde deniyorum, tabii mantık sınırları içerisinde... Gidip çevre yolunda 150 ile viraja girmiyorum mesela... Neyse konuyu dağıtmiyim.

konuda zaten gereklı cevaplar verildi ua dahası dagılacak birşey kalmadı :)
cevre yolunda son zamnada bir kişi yaptı daha dogrusu E5 te bakırköy topkapı arasnda harun denen biri varya cekti elfrenini asıldı gaza gündüz trafik eesnasında oldugu yerde sov yaptı işte baktım gece polısler almış evinden :D 20 ceza puanı 170 tl ceza :)
diger yandan iyi ayarlıyamazsan gaza yuklendıgın an yandan ertafında n varsa cakarsın :) s2ooo bak hemen hemen hepsı yandan darbeli :) kontrol edemeyenler için sonuç kötü ...

Trafiğin içine ederek hareketler yapmak başka, aracın limitlerini bilmek başka bir konu bence.

Trafikte el freni çekmeler, lastik yakmalar, driftçilik oynamalar bunların çok ağır cezası olmalı, ama atıyorum her gün eve git gel yaptığın yolda güvenli olarak 60 ile alındığını bildiğin bir yolda bir gün 65, sonraki gün 70, sonraki gün 75 ile girmeyi deneyerek aracın aşırı durumlarda nasıl tepki verdiğini görmek önemli bence. (Tabii ki önün arkan boşken)

Malum direksiyon kurslarımız çok yetkin olduğu için zaten aracı tehlikeli durumlarda yönetmekle ilgili hiç bir eğitim verilmiyor, bir de eski araçlar için doğru olup yeni nesil araçlarda çok yanlış tepen durumlar var, onların da dikkate alınması lazım. Örneğin ESP'siz bir araçta araç savrulduğunda refleks olarak kontra verirsin, araç toparlar ama ESP'li araç zaten toparladığı için sen bir de üstüne kontra verirsen soluğu bariyerde alırsın. Bunlardan hiç bir ehliyet/direksiyon eğitiminde bahsedilmiyor. İleri sürüş teknikleri dersleri de ülkemizde henüz yaygın değil ve pahalı, bu sebepten de aslında ne kullandığını (makinenin özellikleri itibarı ile) bilmeyen milyonlarca şoför var trafikte.

O Harun denen şahsın bahsini hiç açmayalım burda ağzımı bozmak istemiyorum. Kabul edilebilir şeyler değil yaptıkları, normalde hapiste olması gerekir. Böyle 170 lira ile yırtıyorsa yakında trafikte biri cezasını ciddi şekilde,anlayacağı dilde keser. Evli ve çocuklu olsam,arabada ailem varken önüme o şekilde kırsa... Neyse şimdi. Umarım kimseye denk gelmez

İleri sürüş teknikleri dersleri de ülkemizde henüz yaygın değil ve pahalı, bu sebepten de aslında ne kullandığını (makinenin özellikleri itibarı ile) bilmeyen milyonlarca şoför var trafikte.

Europ Ükelerinde de yaygın değil olaya o açıdan bakarsak ben Türk ehliyetimi 6 ay sonra değiştirmek ve yeniden teorik pratik olmak üzere bildiğin bayağı emekleme modundaki bebek gibi sıfırdan alındığımda Fransada bana çok güzel kapak oldu,TR den ne farkı varmış hiç,Gözde çok büyütmesek bu Avrupa muhabbetini,söylemınız uzerınde bır bulguya rastlayamadım ben şahsen Avrupada ehlıyet sınavında...
vardıda banamı deng gelmedi diye düşündüm bir an ama böyle yani durum,İtalya Fransa Trafiği manyak kaynıyor Antalya trafiğine girince rahatlama hissediyorum..makina özelliğinin çoğunu bende bilmiyorum ama deneme yanılma yöntemiyle mantıkla buluyorum bazılarını burada Sizleri okuyorum öğreniyorum ESP mesela ne kadar önemliymiş misal.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt