Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon Fr 2013 1.4tsı 4.silindir missfire hatası

serseri.k

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar merhaba;

Aracımı 2016 yılında 2.el olarak 29.000 km'de aldım araçta aldığımda yazılım vardı stok 140 ama şuan 170 beygir araç. araçta forge dump valve takılı durumda. Sorunum şu aracım 1,5 sene önce uzun yolda motor arıza ışığı yakarak gaz verince silkeleyerek gitmeye başlamıştı sorun yüksek basınç yakıt pompası,oksijen sensörü derken çözülmeyince tavsiye ile en sonunda bostancı sanayide ki alpin otoya götürdüm orda bilgisayara bağlayıp 1.silindirde blendaj var dediler ve bobin yer değiştirme v.s de kr etmeyince komple motor indirtip pistonlara baktırdık sonuç 1.pistonun sekman geçtiği yerde çatlak vardı tornavidayı az birşey kastırınca çıt deyip kırıldı o kanal bu vesile ile 4 silindiri birden sıfır aldık servisten 5000 küsür verdim + işcilik 5000 tl derken arıza bana 10 bin liraya mal oldu. 4 bujiyi de sıfır bosch marka taktırdım ve motor toplandı araçta sorun kalmadı.

tamirin üzerinden 7 ay / 2000 km civarı geçmişti ki 3 gün önce hastahaneden dönerken 3.viteste biraz gaza yüklendikten sonra araç yığıldı motor arıza ışığı yandı ve araç gaza bira yüklenince gazı kesik kesik yemeye ve silkelenerek gitmeye başladı. eve gidince hemen vagcom kablomu bağlayıp hataya baktım 4.silindir missfire hatası verdi bende önceki arızadan kaynaklı tecrübe ile 3. bobin ile 4.bobinin yerini değiştirip hata 3.silindire geçecekmi diye teset sürüşüne çıktım araç yine hata verdi ve tekrar vagcom ile baktım fakat yine 4.silindirde missfire görünüyor. Şu an tek korkum sıfır takılan 4.pistonun blendaj yapmış olması yada gömleğin çizilmiş olması böyle bir durumda cepten bir 10bin daha gitmesi kaçınılmaz. sizlerden akıl işstiyorum ne yapayım bu sıkıntı benim ile alakalı olması imkansız araç haftada birkez 30 km yol yapıyor geri kalan zaman yatıyor çok kullanılan bir araçta değil. usta ile alakalı bir sorun olma ihtimali olabilir mi? yazılım pistonlara fazla basınç yollayıp zorlamış olabilir mi? ne yapacağını şaşırdım açıkçası

çok uzun oldu zaman ayırırp okuyanlara teşekkürler.

Geçmiş olsun. Yapılan yazılımdan kaynaklı pistonlara çok yük biniyor olabilir. Arabayı da bindiğiniz zamanlarda sıkıştırıyorsanız etkisi artar elbet. Fakat yenilenen motorda bu kadar kısa sürede piston, ateşleme gibi sorunlar yaşanıyorsa tavsiyem öncelikli olarak araç yazılımını kontrol ettirmeniz. Sorun düzelmezse eğer tekrardan sanayi yolu görünüyor size.

Geçmiş olsun. Yapılan yazılımdan kaynaklı pistonlara çok yük biniyor olabilir. Arabayı da bindiğiniz zamanlarda sıkıştırıyorsanız etkisi artar elbet. Fakat yenilenen motorda bu kadar kısa sürede piston, ateşleme gibi sorunlar yaşanıyorsa tavsiyem öncelikli olarak araç yazılımını kontrol ettirmeniz. Sorun düzelmezse eğer tekrardan sanayi yolu görünüyor size.
aslında tamiri yapan usta senin aracın yazılımı problemli demişti. bilgisayarı bağladığında yazılım da hata kodu vermişti.

Hiç vakit kaybetmeden önce yazılımcıya sonra ustaya gidin. 7 ay kısa bir süre. Yapılan işin arkasında durmaları gerek.

Geri
Üst Alt