Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon alacağım, sorularım var.

Bende 1.2 TSI var DSG. Serilik olarak bana yetiyor. Yazılımla 135 bg oldu. Bazen yolu boş buldum mu dayanamayıp sıkıştırıyorum. Fena kaçıyor :) Ama şöyle ki; trafikte uzun süre dur kalk yaparsanız araç isteksizleşiyor. Bunda büyük ihtimalle DSG nin etkisi var. Ama almışken 1.4 FR alıp kafanızda bitirin. Her araç ilk kalkışta aşırı benzin tüketir. Bunu sadece 1.2 TSI için söylemek biraz yanlış olur açıkçası. Aslında birçok sorunun cevabını vermişsiniz :) 1.4 FR alıp keyfinize bakın. Mümkün mertebe DSG istiyorsanız 2015- 2016 almaya özen gösterin.
Dediğiniz gibi 1.2 TSI bile çok deli kaçıyor kullanırken araç deliriyor bas gaza diye :) DSG olmak zorunda değil benim için. Manuel önceliğim ama otomatik vitesin tadı da çok başka eski aracım Elentra otomatik ti çok arıyorum açıkcası :) ama 1.4 Lerde manuel kalmamış artık sanırım. Hepsi DSG li. Dsg şanzıman için sorunlu diyorlar bu da beni korkutan taraflardan birisi..

Aklımı çok çeliyorsunuz çoook :D

Pek Memur zihniyetinde kullanmam açıkcası:) Leon gibi bir araca binip boş yolda sakin kullanmak olmaz pek :) Yakıt olarak bastığımda gaza dizelden fazla yakıyor mu? Dizel ile 1.4 TSI in yakınmı yoksa birbirine tüketimleri?
[doublepost=1489738687,1489738391][/doublepost]Doğru diyorsunuz aslında peşin para verme olayını. Gayet mantıklı. 1.4 TSI az yakmıyormuş söylediğinize göre. İşe gidip geleceğim her gün 15 km. Kartal'a Tuzla'ya ziyarete giderim haftada 1-2 gün 60-70 km. Benzinli sizce daha mantıklı mı olur benim için? Makyajlı kasa kaç model de başlıyor ve makyajlı, makyajsız farkı nelerdir? Bunu bayağı araştırdım ama bulamadım pek bir bilgi.

Hocam şimdi şöyle basit düşündüğümüz zaman haftada 200km yol ile yılda 10.000-11.000 km yol yapacaksın. Hadi 1-2 de kaçamak ekleyelim yıllık izinlerinden uzun yol yap gel. yıllık ortalaman 15.000km eder. Burada kararı kendin ver dizel veya benzinli. Gerekli bilgi aşağıda.

Leon 2013 yılında yeni kasaya geçti 2013 ile 2016 model arasına bakabilirsin. Bütçene göre. arada çok büyük fark yok. Sonuçta makyaj yapıldı. Motor teknolojisi vs. değişmedi. VW grup daha bu sene motorları değiştirip ACT motor koymaya başladı.

1.2 TSI motorla Tuzla Maltepe arası (Genelde düz yol olduğu için söylüyorum.) sakin kullanımda 6-6,5 litreyi dahi yakalayabilirsin.

Araban ister dizel, ister lpg, ister benzin ister bor ile çalışsın. Yakıt diyagramı aşağıdaki gibidir. Gaza bastıkça gaz kelebeği açılma yüzdesi artar haliyle birim zamanda tükettiğin yakıt çoğalır. Sol taraf saatteki litre tüketimi alt tarafta devir aralıklarını gösteriyor.
upload_2017-3-17_11-30-25.png

Dediğiniz gibi 1.2 TSI bile çok deli kaçıyor kullanırken araç deliriyor bas gaza diye :) DSG olmak zorunda değil benim için. Manuel önceliğim ama otomatik vitesin tadı da çok başka eski aracım Elentra otomatik ti çok arıyorum açıkcası :) ama 1.4 Lerde manuel kalmamış artık sanırım. Hepsi DSG li. Dsg şanzıman için sorunlu diyorlar bu da beni korkutan taraflardan birisi..

2013 hatta 2014 lerin belli bir serilerine kadar DSG gerçekten çok sıkıntılıydı. 60 bin km ye yaklaştığında araç kesinlikle sıkıntı çıkartıyordu. Bu üretim tarihleri arasında DSG şanzımanlarda kullanılan baskı balatalar VW' nin de kabul ettiği sorunlu üretim kavramalardı. Daha sonraki üretimlerde bu kavramaların yeni serileri çıktı ve sorun büyük ölçüde giderildi. Ayrıca 2015 ve 2016 da kullanılan mekatroniklerde de ciddi iyileştirmeler var. Aracı çok hor kullanmadıktan sonra mekatronikten sorun çıkacağını düşünmüyorum. Ancak baskı eninde sonunda değişecek. Tıpkı manuel vitesli araçlar gibi. Balatanın çabuk ya da erken bitmesi sizin kullanımınıza bağlı :) Ama bu sadece DSG için değil, çift kavramaları yarı otomatik şanzımanların hepsi için geçerli bir durum :)

Arkadaşlar memur zihniyetini pek anlayamadım açıkçası ben de memurum ve 1.4 fr 150 hp aldım aracım act motor ve yakıtı uygun her gün işe gidip gelmiyorum gitsem bile fr var altımda diyip duran trafikte uçmaya çalışmazdım sonuçta. Herşeyin bir yeri bir zamanı var yolu bulduğunuz zaman basarsınız yakıta da bakmazsınız yaktığı helal olsun dersiniz. Araçtan ne beklediğinizi iyi belirleyin her günü sınırlarda yaşayacak haliniz yok dizel araçlarla performanslı da kullanım yaparsınız elbet ama fr pakette süspansiyon, elektronik diferansiyel kilidi vs. gibi ayarların olduğunu ve sürüşe başka bir tat kattığını unutmamak gerek. Saygılar.

Memur zihniyeti kötü birşey değil @denizbalku :) Bizi yanlış anlama annem babamda memur. Orda anlatmak istediğimiz memurlar genelde sakin ve nizami olurlar. Bu onların bir şekilde hayat tarzı. He şu da var, babam ilk öğretmen olduğunda Leon Fr gibi araçlar vardı da onlar mı kendilerini bozmadı diyebiliriz. :) Dediğin doğru yani altımda şu araç var diye uçanı görmedim. Yeri geliyor köprü trafiğinde Şahinle Ferrari yan yana bekliyor.

Memur zihniyeti arkadaşların dediği gibi, sakin ve nizami olurlar genellikle. Bu kötülemek değil kesinlikle. Sanırsam 1.4 TSI lara bakacağım. DSG şanzımanı pek araştırmadım. Şimdi bu şanzıman diğer tam otomatik şanzımanlara göre nasıl işliyor? Normalde tam otomatik şanzımanların her vites dişlisinde 3 tane mi ne balata oluyor. Çok uzun ömürlü 1 milyon deviriyor bakımlı şanzımanlar ama şanzıman revizyona girdiğinde 5 bin tl kadar tutuyor. DSG de nasıl bir sistem mevcut? Manuel vites gibi sadece baskı ve balata mı var? Kaç km gidiyor baskı ve balatası? Her zaman sert kullanmam. Sadece çok sinirlendiğim de ve acil işim olduğunda kullanırım. Onun haricinde hızlanmak ve hız yapmak için yavaşça basarım gaza ve istediğim hıza ulaşırım zaten. Arkadaşım 330d E46 bmw al diyor. Aklım da her zaman var ama, Leon ne bileyim daha başka bir aşk oldu içimde bu canavara karşı kopamıyorum alacağım Leon:)

Memur zihniyeti arkadaşların dediği gibi, sakin ve nizami olurlar genellikle. Bu kötülemek değil kesinlikle. Sanırsam 1.4 TSI lara bakacağım. DSG şanzımanı pek araştırmadım. Şimdi bu şanzıman diğer tam otomatik şanzımanlara göre nasıl işliyor? Normalde tam otomatik şanzımanların her vites dişlisinde 3 tane mi ne balata oluyor. Çok uzun ömürlü 1 milyon deviriyor bakımlı şanzımanlar ama şanzıman revizyona girdiğinde 5 bin tl kadar tutuyor. DSG de nasıl bir sistem mevcut? Manuel vites gibi sadece baskı ve balata mı var? Kaç km gidiyor baskı ve balatası? Her zaman sert kullanmam. Sadece çok sinirlendiğim de ve acil işim olduğunda kullanırım. Onun haricinde hızlanmak ve hız yapmak için yavaşça basarım gaza ve istediğim hıza ulaşırım zaten. Arkadaşım 330d E46 bmw al diyor. Aklım da her zaman var ama, Leon ne bileyim daha başka bir aşk oldu içimde bu canavara karşı kopamıyorum alacağım Leon:)

DSG şanzımanı çok tanımıyorum insanlar çok memnun çok konforlu olduğunu söylüyorlar fakat kiminle konuştuysam ikinci el alacaksan DSG risktir satan kişinin nasıl kullandığını araca nasıl baktığını bilemezsin dediler ben de çok arada kalmıştım ama çok dur kalk olan trafikte aracımın otomatik olmasını istediğim çok olmuştur. Sonra bol virajlı bir yola girdiğimde de iyiki manuel almışım çok zevkli diyorum. Eğer günlük güzergahın akıcı bir trafikse bence benzinli alabilirsin benim ankara koşullarında (ortalama hızım 39 km) 6 litre ortalamam var bundan önce bir süre kia rio 1.4 90 hp dizel araç kullandım onun da ortalaması 5.5 litreydi dizel araçlar çok büyük bir avantaj sağlıyor gibi gelmiyor bana söz konusu şehir içi olunca.

Dediğiniz gibi, DSG yi önerenler de var önermeyenlerde. Bunu en iyi kullananlar bilir. Benden önceki sahibi kötü kullanmış ise bana ne kadar masraf çıkartabilir tahmini? Tam otomatikler gibi tork konvertörlü mü, her dişlisinde balata mı var? Nasıl bir şanzıman bu DSG? Ben bunu merak ediyorum. Pek açıklama bulamadım internette doğru düzgün. Kullananlar biliyorlardır diye düşünüyorum. Manuel vites her zaman çok farklıdır. Ama istanbul da 70 km lik yolu 2 buçuk saatte gittiğiniz zaman işte o zaman size o kadar kötü bir zulum oluyor ki bu manuel... Otomatik kullandığım zaman anladım bunu.

Şimdi Hocam bildiğim kadarıyla anlatayım. Biliyorum çok konuştum başını ağrıttım herkesin. Şimdiden kusuruma bakmasınlar.

Arabalarda temel hesaplamalarda dinamik dediğimiz bir konu var. Hareketli parçaların fiziksel boyutta verdikleri tepkileri inceler.
Motor dinamiği de araçlar için başlıcalarından biridir.
Belki de bir çoğunuz piyasada düşük km'de olmasına rağmen keçelerden yağ sızdıran motorlarla karşılaşmıştır. Bunun sebebi zorlanan motor dinamikleridir. Aracı sürekli yüksek devirlerde kullanmak titreşim katsayısını arttırıyor bu da malzemelerin gereğinden fazla esneme yapmasına sebebiyet veriyor. Sonuçta kapalı döküm değil somun civata sistemleri ile birleştirme olan bir yapıdır. Haliyle bu şekilde kullanılmış bir aracın her an problem çıkartma ihtimali vardır. DSG 2 tiptir. Islak tip 6 ileridir. Kuru tip 7 ileridir. En çok kullanılan DQ200 Islak ile DQ250 kuru şanzıman arasındaki fark ise Kuru tip 250 Nm Torka kadar destekleybilir, 1.5lt civarında yağ bulundurur. Islak DQ200 tip DSG ise 400nm torka kadar destekler. 4.5 lt civarında yağ bulundurur. Elinde sahip olduğun malın dayanıklılığından çok bir aletin kullanım ömrünü kullanıcısı belirler.

Tam otomatik şanzımanlar Tork Konvertör'lü yapıya sahip olup hidrolik basıncı ile itilen valf prensibi üzerine çalışmaktadır. Yakıt sarfiyatı yüksek, ani ivmelenme verimlilikleri ve yanıt verme verimlilikleri düşük, ömürleri çok uzundur.

DSG ise bildiğiniz baskı balatalı sistemin çift milli ve debriyajlı halidir. Buradaki tek sorun senin 5 bin TL'ye 1mio km sonra tamir ettirdiğin şanzıman DSG olsaydı ömür biçemiyordun ve 12 ila 16 bin TL arasında bir masraf çıkarıyor olurdu.

DSG yi ben de hiç bilmiyorum bilen kullanan arkadaşlar bilgilerini aktarırlar mutlaka. Ancak günlük güzergahın dediğin gibi yoğunsa hiç kendini üzme al otomatiği rahat et araba kullanmaktan soğuma bari :)

Şimdi Hocam bildiğim kadarıyla anlatayım. Biliyorum çok konuştum başını ağrıttım herkesin. Şimdiden kusuruma bakmasınlar.

Arabalarda temel hesaplamalarda dinamik dediğimiz bir konu var. Hareketli parçaların fiziksel boyutta verdikleri tepkileri inceler.
Motor dinamiği de araçlar için başlıcalarından biridir.
Belki de bir çoğunuz piyasada düşük km'de olmasına rağmen keçelerden yağ sızdıran motorlarla karşılaşmıştır. Bunun sebebi zorlanan motor dinamikleridir. Aracı sürekli yüksek devirlerde kullanmak titreşim katsayısını arttırıyor bu da malzemelerin gereğinden fazla esneme yapmasına sebebiyet veriyor. Sonuçta kapalı döküm değil somun civata sistemleri ile birleştirme olan bir yapıdır. Haliyle bu şekilde kullanılmış bir aracın her an problem çıkartma ihtimali vardır. DSG 2 tiptir. Islak tip 6 ileridir. Kuru tip 7 ileridir. En çok kullanılan DQ200 Islak ile DQ250 kuru şanzıman arasındaki fark ise Kuru tip 250 Nm Torka kadar destekleybilir, 1.5lt civarında yağ bulundurur. Islak DQ200 tip DSG ise 400nm torka kadar destekler. 4.5 lt civarında yağ bulundurur. Elinde sahip olduğun malın dayanıklılığından çok bir aletin kullanım ömrünü kullanıcısı belirler.

Tam otomatik şanzımanlar Tork Konvertör'lü yapıya sahip olup hidrolik basıncı ile itilen valf prensibi üzerine çalışmaktadır. Yakıt sarfiyatı yüksek, ani ivmelenme verimlilikleri ve yanıt verme verimlilikleri düşük, ömürleri çok uzundur.

DSG ise bildiğiniz baskı balatalı sistemin çift milli ve debriyajlı halidir. Buradaki tek sorun senin 5 bin TL'ye 1mio km sonra tamir ettirdiğin şanzıman DSG olsaydı ömür biçemiyordun ve 12 ila 16 bin TL arasında bir masraf çıkarıyor olurdu.
Kimsenin kafasını şişirmiyorsunuz hocam, estağfurullah. Aksine herkesin bilmesi gereken şeyleri öğrenmelerinde yardımcı oluyorsunuz. Anladığım kadarıyla DSG şanzıman çok masraflı bir şanzıman doğru mudur? 16 Bin Tl lik masraf çıkartabiliyorsa eğer bu benim 1.4TSI Leon dan vazgeçmem için ilk sebep sanırım :( Çünkü bir önceki sahibinin ne kadar yıprattığını bilemem. Ve dediğiniz gibi ömrü zaten Tork Konvertörlü kadar uzun değil. Yani 300 bin gitse 16 bin tl civarı bir masraf çıkacak anladığım kadarıyla. Km yi temsili verdim.

Geri
Üst Alt