Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon alacağım, sorularım var.

emirhancakir

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman içerisinde inşAllah kredi çekip bir Leon almak üzereyim. İstediğim aracı arıyorum şu an. Kafamda bir kaç soru var, bunları size sormak ve danışmak istiyorum.

1.2 TSI mı 1.4 TSI mı 1.6 TDI mi önerirsiniz?

Aracı istanbul içerisinde kullanacağım. Harika bir durumum yok Benzin ile haşır neşir olacak kadar. Dizel'i de hem pahalı olduğundan düşünmüyorum hem de dizel teknolojisinde parçalar çok pahalı.

1) Serilik olarak ne önerirsiniz
2) Hem seri hem ekonomik sizce hangisini almak mantıklı
3) 1.2 TSI da FR paket yok. Aynı şekilde Dizel de de. FR paketi sonradan eklemek dünyanın parası sanırım. Dizel de FR ile aynı paket olup ismi farklı bir paket var mı?
4) Benzinli de gaz pedalına dokunmanız ile yakıtı içtiğini halamın 1.2 TSI aracından biliyorum. Dizel de sıkıştırsanız da aracı pek artmıyormuş sanırım yakıt doğru mu? Her vitesini 3500 devirlerde kullansan maksimum 8 litreye çıkıyormuş 100km de tüketimi doğru mu bu dizel için? Benzinli de bu şekilde kullansam acelem olduğunda 10 litreyi görür müyüm ya da 9 litre 1.4 TSI da?

Bana aklında ne var derseniz 1.4 TSI FR en full paketi. İkinci el almak istiyorum, sıfıra param yetmez. Model pek önemli değil, 2015-2016 olur. Modeller arası görünüm ve makyaj farkı var mı bunu da merak ediyorum.

Sorularımın cevaplanmasında yardımcı olursanız sevinirim. :)

1) Serilik olarak beklentine bağlı. yüksek verimli motorlarda (tsi) 1.2 olsa bile verim alırsın.
2) 1.2 ile 1.4 arasında ş.dışı tüketim benzer, ama 10 litrenin altına düşen varsa ş.içinde alnından öperim.
3)fr bir donanımdır, sonradan eklemek dünyanın parası hiç de gerek yok. şahini doğana çevirmek gibi. ya doğan al, ya şahin.
4) isterse hibrit olsun, gaz pedalını hissettirecek her hamle yakıt tüketimini arttıracaktır.

bence bulabilirsen temiz bir 2012 mk2 fr hem bütçene uyar, hem de keyif alarak binebileceğin bir araç olur.

Cok km yapmiyorum evden ise gidip gelirim hafta sonuda arada sirada cikarim hizlanma o kadar onemli degil diyosaniz 1.2 tsi dercih edilir. Zaten 1.2 tsi ile 1.6 tdi hizlanmalari hemen hemen aynidir. 1.4 tsi fr derseniz o daha seridir. 1.2 tsi ile 1.4 tsi arasinda yakit farki fazla olmaz. Benzin alirken pompada 5 kusur tl vermek benim zoruma gitmez diyosaniz 1.2 tsi veya 1.4 tsi fark etmez yakit olarak hemen hemen aynidir. Ama gidis olarak 1.4 tsi cok daha ustundur. Pompada kafam biraz daha rahat olsun aracimda az yaksin diyosaniz manuel dizel bakmanizi tavsiye ederim. Ileriki zamanlarda yazilip yapip rahatca gazlayabilirsiniz:)

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Senede 30 bin.Km. ve üzerinde yol yapmıcaksan kesinlikle 1.4 tsi Fr.Memur zihniyetinde kullanırsan 6,5 7,5 arası tüketirsin

Böyle araç alanlar çok oluyor. Örneğin ben yılda 20.000'den aşağı yapmıyorum ama gene de gittim benzinli Ateca aldım. Muadili bir aracın dizel otomatiğini almak istesem 20.000TL'ye yakın fark vereceğim ki bu da 3 yılda tüketeceğim benzin parsıyla eşdeğer. Neden gidip sırf az yakacak diye aradaki farkı peşin vereyim :). 2. Konuya gelecek olursak tüketim kişilerin elindedir. Sen şimdi gaziosmanpaşadan yanlaya yanlaya eyüpe inersen 12 lt.'de tüketirsin. Yok eğer @kfy 'nin dediği gibi efendim ben memur mantığında bir adamım. 3000 deviri geçmem ortalama 2500 devirlerde emniyet kemerim takılı, gözlerim açık farlarım açık teyip sesi kısık giderim diyorsan 1.2 Tsi için 7 lt'lerde olayı dengelersin. 1.4 içinde 7.5-8 lt olur.
100 km 2. el dizel bir araç şehir içi ortalama 6.5 lt yakar. 6.5*4.5= 29.25 TL yani yaklaşık 29 kuruş.
100 km 2. el benzinli bir araç şehir içi ortalama 8lt yakar. 8*5.16=41.28 TL yani yaklaşık 41 kuruş
Fark 12 kuruş.
12 kuruş neyi ifade eder çok yakıyor dedirttirir insana ama işte dizel için vermediğin 10.000i düşüneceksin bakımlardaki farkını düşüneceksin. Ne olursa olsun yolda sessiz arabaya bineceksin. Kahveye gidip 50krş. çay içmiyorsun da kafeye gidip 3 liraya içip kendini şımartıyormuşsun gibi :D
Seriliğe gelince benzinli motor dizele göre her zaman seridir. Çünkü dizel kendi sıkışıp yanar, benzini buji ile ateşleyip yakarsın. Alev oluşma hızı ve itmesi benzinli motorların bu yüzden daha fazladır.
FR donanım olarak tamamen keyif meselesi. Ben mesela orijinal sade arabaları severim. Sonradan iğne ekletmem üstüne :)

Pek Memur zihniyetinde kullanmam açıkcası:) Leon gibi bir araca binip boş yolda sakin kullanmak olmaz pek :) Yakıt olarak bastığımda gaza dizelden fazla yakıyor mu? Dizel ile 1.4 TSI in yakınmı yoksa birbirine tüketimleri?
[doublepost=1489738687,1489738391][/doublepost]Doğru diyorsunuz aslında peşin para verme olayını. Gayet mantıklı. 1.4 TSI az yakmıyormuş söylediğinize göre. İşe gidip geleceğim her gün 15 km. Kartal'a Tuzla'ya ziyarete giderim haftada 1-2 gün 60-70 km. Benzinli sizce daha mantıklı mı olur benim için? Makyajlı kasa kaç model de başlıyor ve makyajlı, makyajsız farkı nelerdir? Bunu bayağı araştırdım ama bulamadım pek bir bilgi.

Merhaba arkadaşlar. Kısa zaman içerisinde inşAllah kredi çekip bir Leon almak üzereyim. İstediğim aracı arıyorum şu an. Kafamda bir kaç soru var, bunları size sormak ve danışmak istiyorum.

1.2 TSI mı 1.4 TSI mı 1.6 TDI mi önerirsiniz?

Aracı istanbul içerisinde kullanacağım. Harika bir durumum yok Benzin ile haşır neşir olacak kadar. Dizel'i de hem pahalı olduğundan düşünmüyorum hem de dizel teknolojisinde parçalar çok pahalı.

1) Serilik olarak ne önerirsiniz
2) Hem seri hem ekonomik sizce hangisini almak mantıklı
3) 1.2 TSI da FR paket yok. Aynı şekilde Dizel de de. FR paketi sonradan eklemek dünyanın parası sanırım. Dizel de FR ile aynı paket olup ismi farklı bir paket var mı?
4) Benzinli de gaz pedalına dokunmanız ile yakıtı içtiğini halamın 1.2 TSI aracından biliyorum. Dizel de sıkıştırsanız da aracı pek artmıyormuş sanırım yakıt doğru mu? Her vitesini 3500 devirlerde kullansan maksimum 8 litreye çıkıyormuş 100km de tüketimi doğru mu bu dizel için? Benzinli de bu şekilde kullansam acelem olduğunda 10 litreyi görür müyüm ya da 9 litre 1.4 TSI da?

Bana aklında ne var derseniz 1.4 TSI FR en full paketi. İkinci el almak istiyorum, sıfıra param yetmez. Model pek önemli değil, 2015-2016 olur. Modeller arası görünüm ve makyaj farkı var mı bunu da merak ediyorum.

Sorularımın cevaplanmasında yardımcı olursanız sevinirim. :)

Bende 1.2 TSI var DSG. Serilik olarak bana yetiyor. Yazılımla 135 bg oldu. Bazen yolu boş buldum mu dayanamayıp sıkıştırıyorum. Fena kaçıyor :) Ama şöyle ki; trafikte uzun süre dur kalk yaparsanız araç isteksizleşiyor. Bunda büyük ihtimalle DSG nin etkisi var. Ama almışken 1.4 FR alıp kafanızda bitirin. Her araç ilk kalkışta aşırı benzin tüketir. Bunu sadece 1.2 TSI için söylemek biraz yanlış olur açıkçası. Aslında birçok sorunun cevabını vermişsiniz :) 1.4 FR alıp keyfinize bakın. Mümkün mertebe DSG istiyorsanız 2015- 2016 almaya özen gösterin.

Pek Memur zihniyetinde kullanmam açıkcası:) Leon gibi bir araca binip boş yolda sakin kullanmak olmaz pek :) Yakıt olarak bastığımda gaza dizelden fazla yakıyor mu? Dizel ile 1.4 TSI in yakınmı yoksa birbirine tüketimleri?
[doublepost=1489738687,1489738391][/doublepost]Doğru diyorsunuz aslında peşin para verme olayını. Gayet mantıklı. 1.4 TSI az yakmıyormuş söylediğinize göre. İşe gidip geleceğim her gün 15 km. Kartal'a Tuzla'ya ziyarete giderim haftada 1-2 gün 60-70 km. Benzinli sizce daha mantıklı mı olur benim için? Makyajlı kasa kaç model de başlıyor ve makyajlı, makyajsız farkı nelerdir? Bunu bayağı araştırdım ama bulamadım pek bir bilgi.

Arkadaşlar memur zihniyetini pek anlayamadım açıkçası ben de memurum ve 1.4 fr 150 hp aldım aracım act motor ve yakıtı uygun her gün işe gidip gelmiyorum gitsem bile fr var altımda diyip duran trafikte uçmaya çalışmazdım sonuçta. Herşeyin bir yeri bir zamanı var yolu bulduğunuz zaman basarsınız yakıta da bakmazsınız yaktığı helal olsun dersiniz. Araçtan ne beklediğinizi iyi belirleyin her günü sınırlarda yaşayacak haliniz yok dizel araçlarla performanslı da kullanım yaparsınız elbet ama fr pakette süspansiyon, elektronik diferansiyel kilidi vs. gibi ayarların olduğunu ve sürüşe başka bir tat kattığını unutmamak gerek. Saygılar.

tamamen bütçeyle ve yıllık gidilecek km ile ilgili bir durum. ben yıllık 25.000 km üzerinde yapıyorum iş yerim 80 km uzaklıkta aylık 2.000km garanti o nedenle dizel tercih ettim ancak yıllık 15.000 km yi geçmeyecek olsam kesinlikle 1.4 150 bg act fr alırdım. hem performans hem görsel açıdan daha güzel tam bir motivasyon aracı :) maalesef ki tayinim çıkmadıkça dizel benim için tek çare. senin günlük 15 km lik kullanımın için benzinli araç daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. yakıt pahalı olsa da bakım maliyetleri daha düşük oradan da avantajın olur.

Geri
Üst Alt