Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.2 tsi devamlı stop ediyor

aha da şimdi iyice strese girdim:)şmdi anladım galiba bi türlü kalkmamasını,mantıklı bir açıklama
cumaya kadar yokuşta kalmazsam, hafta sonu kalkış denemeler yapacağım

daha önce de dediğim gibi, S&S debriyaja basınca stop eden aracı çalıştırır, marş basmakla boşa vakit kaybetmeyin, yani aslında S&S'un alışılacak bir tarafı da yok, kapatmanıza gerek de yok, sadece çok ani kalkılması gereken durumlarda 1 sn kadar geciktirebilir, o da yani dünyanın sonu değil, sonuçta debriyaja basıp aracı vitese takana kadar motor çalışmış, rolanti devrine çıkmış olur.

hill hold 2-2.5 saniye kadar tutar aracı, sonra bırakır, normalde gaza bastığınız anda devre dışı kalır ama devre dışı kalması için doğal olarak kavramanın sağlanması gerekiyor, yani gaza yeterince basmazsanız araç gidemeyip stop eder (el freni tam çekiliyken kaldırmaya çalışmanız gibi) ya da 2.5 sn geçerse geri kaymaya başlar.

ha tabi şunu da unutmayın, aslında kavrama sağlayacak kadar gaza basıp ayağınızı debriyajdan çekmezseniz kaçırmaya başlar, doğal olarak araç gideceğini düşünüp hill hold u kapatır.

ben 8 yıl otomatik kullandıktan sonra ilk defa leon ile düz kullanmaya başladım, test sürüşünde 10 kere falan stop ettirdim aracı, kendi aracımı alınca ilk gün 6-7 kere, 2. gün 3-4 kere stop ettirmiştim, 1. haftanın sonunda bitmişti bu durum.

bana siz gaza az basıyorsunuz gibi geldi, gaza biraz basın, araç 1200-1300 (gerekiyorsa 2000e kadar) devirin üzerine çıksın sonra yavaşça bırakın debriyajı, alışana kadar 15-20 derecelik yokuş var ise (bizim araçların 45 derecede sağlıklı gidebileceğini sanmıyorum :p ) gerekirse yokuşun başında bekleyin, yokuşta durmamaya çalışın, ayrıca hill hold olsa da bazı durumlarda el freni çekmek ekstra güvenlik olur (dar bir alana yokuşta araç park ederken mesela)

yani 1.4 olmasının farkı vardır tabii ki ama çok dik yokuşlarda bile sorunsuzca kaldırabiliyorum aracı kaydırmadan, 1.2 ler de 70 beygir değil sonuçta 105 beygir de gayet yeterli aracın gitmesi için.

debriyajdan çekince düz yolda gitmiyorsa aslında o yol düz değildir, sonuçta araç çok yavaş da olsa boş viteste frene basılmazken geri kayıyorsa, vitese takıldığı anda hill hold devreye giriyor (eski araçlarımda böyle değildi, leonda çok hassas)

hill hold'un devrede olduğunu anlamak için 2-3 kere frene basıp çekin, pedal sertleşmeye başlıyorsa hill hold devreye girmiştir. bunu yöntemi aynı zamanda dik yokuşlarda el freni çekmeden kaldırmak için hill holdun hassasiyetini ayarlamak için de kullanabilirsiniz. böylece kaydırma ihtimailini azaltabilirsiniz ama kalkışta biraz zıplar yerinden, yumuşak olduğu gibi pürüzsüz kalkmaz, frenler de hafiften uğuldayabilir

bu arada S&S 'un çalışması için belirli kurallar var, örneğin emniyet kemeri takılı olmalı, klimanın ihtiyacı çok yüksek olmamalı, akü dolu olmalı, S&S devredeyken direksiyonu kilitler ama siz ille de çevirmeye çalışırsanız devre dışı bırakır, frene 5-6 kere pompalarsanız devre dışı bırakır, viteste değilken 3-4 km hızın üzerine çıkınca devre dışı bırakır :)

kemeri takmazsanız ve motor bir sebepten stop ederse (kendiliğinden kapatsa da siz stop ettirsenizde) geri çalıştırmaz, motoru kendiniz çalıştırın diye uyarı verir, aklınızda bulunsun :)

bu arada aracı çalıştırmak için de marş alana kadar anahtara basmanıza gerek yok, hemen basıp bırakın, kendisi marş alana kadar devam eder marşa basmaya.

şu an için araç ile ilgili aklıma gelenler bunlar, ha şu da vardı dediğim bir şey olursa listeye eklerim :D

kitapçığında bu konuyla iligili bilgi var mı acaba ? s60 ın start stopunda da şöyle bi durum var leonda var mı bilmiyorum arka arkaya dur kalklarda stop etmiyor kendini korumaya alıyormuş yokuş kalkış ve start stop çok güzel bir olay doblomuzda da war aynı anda fren debriyaj gaz üçlemesi yapıyorum yarışçılar ında kullandığı bi teknik onlar virajda ben yokuşta yapıyorum,aracınızdan soğumayın sattım leonumu her ay dergilerim gelir sürekli araçlara bakıyorum çizgisi başka bu aracın yine leon bakıyorum,biraz pratikle siz de alışırsınız aracınıza sahip çıkın,sevin onu:))) tigunda da var aynı dert :) yüksek yüksek tepelerde kavrıyor debriyajı :))

leon'da da fazla dur kalk yapınca kapatıyor S&S u da biraz yorulması gerekiyor, zaten alışınca aşırı trafikte kendin kapatıyorsun kıyamayıp :D

kitapçıkta bir çok konuda detaylı açıklaması var, uzun uzadıya anlatıyordu.

Zamanla alisirsiniz diye dusunuyorum. Arada sirada kalkis yapmakta fayda var.

Açıklama yapan herkese teşekkürler! Moral- motivasyon negatifti:)
bu kadar cevabı bayiden, servisten bile alamıyorum
kitapçığı ezberledim arkadaşlar ama pratiğe gelince, adeta bir Toros kullanır gibi zordayım:D
Bugün biraz sevdim arabayı, hayret hiç stop etmedi;)

Hic moralinizi bozmayin. Zamanla daha cok seveceksiniz araci

@psyc54 hocam anadolu yakasındaysan bir cuma buluşmaya bekleriz, hem senin aslanı da test ederiz, var mı bir sorunu yoksa canavar mı bildiririz ;)

gerçi bekleriz diyorum da, çok haftadır ben de işlerin yoğunluğundan gidemiyorum (oluyor mu ondan bile haberim yok :D)

:)avrupadayım inşallah kısmet olursa,yolu da öğrenirsem.
doğrudur,kullananlardan öğrenmek en sağlıklısı.basit şikayetlerden servise bırakmak istemem, arabayla eğleniyorlarmış :confused:

Geri
Üst Alt