Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Leon 1.0 tsi dsg yakıt tüketimi yardım!

Efesber

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Yaklaşık 1 ay önce Yeni leon 1.0 tsi dsg aldık . Yaklaşık 1100 km kullandık . Öncelikle Yeni motoru hem ekonomi hem performans için aldım . Performansta sıkıntı Yok ancak yakıt bana aşırı fazla geliyor ! Araç şuan 7.6 gösteriyor . Sadece şehir içi olduğunda nerdeyse 9 litre civarında Yakıyor . Tamam rodaj suresinde filan hala ama bu değerler bana çok yüksek geliyor . Arabadan soğudum valla gaza basmıyorum bile artık ama yazdığım gibi 7.6 gösteriyor . Bu durum ile ilgili söylemek isteyen biri varsa memnun olurum
? Acaba bir sıkıntısı mi var arabanın ?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

1 motor için tüketim yüksek gerçekten, şehir içinde yükselir ama ortalaması yine de yüksek. bir müddet manüel kullanmayı deneyip test edin...

Bu motor konusunda çok bilgim yok ama 5000 km den sonra biraz daha düzene girer bence.
2016 1.2 tsi dsg var bende ilk başlara göre tüketim düştü şu an çok gaza basmadan ortalama 5.4 e düştü 6500 km de araç.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu motor konusunda çok bilgim yok ama 5000 km den sonra biraz daha düzene girer bence.

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
90 km ile hız sabitleyiciye aldığımda 8,8 lt gösteriyor !!! Ya hu ben bu motorun videolarını hep izledim almadan önce , uzun yolda 90 la gittiğinde 3,9 filan gösteriyor du ... servis ile konuşacağım bakalim ... rodaj süresi diyecekler ama onun için bile aşırı fazla bence

Gaza dokunduğum an 14 lt gösteriyor anlık tüketim, sonra düşüyor , işe giderken ortalama 8,5 litre yakıyor , anlamadım bu işi ... manuel de denerim

@Efesber kardeşim. Yakıt tüketimi aracın anlık dinamikleri üzerinden hesaplanır. Araç harekete dönüştüremediği her sarfiyatı kayıp değer olarak görür. Örneğin rölantide araç yalnızca çalışmak için yakıt harcar yada yokuş yukarı giderken açağı yöndeki kuvveti yenmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar ve çekişi arttırmak için yakıtı zengin karışıma çeker. 1/14,7 olan (1 birim yakıt, 14,7 birim hava) yakıt hava karışımı bu gibi durumlarda 3/14,7 veya 4/14.7 oranlarına çıkar. Oradaki ibrelerin değişken değerleri işte bu yüzdendir. Sürüş dinamiklerine göre hesaplar. Sen oraya kafayı takma. Aldığın yakıtla yaptığın toplam yaptığın yola bak. Sonrada uzun süreli tüketime bak derim. Senin bahsettiğin gibi otomotiv imalatlarında kullanılan bu değerler bir çeşit psikolojik etki yaratmak için yapılıyor. Sen gaza basmaya korkacaksın ki hızlı giden olmasın gibi...

@Efesber kardeşim. Yakıt tüketimi aracın anlık dinamikleri üzerinden hesaplanır. Araç harekete dönüştüremediği her sarfiyatı kayıp değer olarak görür. Örneğin rölantide araç yalnızca çalışmak için yakıt harcar yada yokuş yukarı giderken açağı yöndeki kuvveti yenmek için daha fazla güce ihtiyaç duyar ve çekişi arttırmak için yakıtı zengin karışıma çeker. 1/14,7 olan (1 birim yakıt, 14,7 birim hava) yakıt hava karışımı bu gibi durumlarda 3/14,7 veya 4/14.7 oranlarına çıkar. Oradaki ibrelerin değişken değerleri işte bu yüzdendir. Sürüş dinamiklerine göre hesaplar. Sen oraya kafayı takma. Aldığın yakıtla yaptığın toplam yaptığın yola bak. Sonrada uzun süreli tüketime bak derim.

400 TL benzin ile 1050 km yaptı . 38 kuruş olarak düşünebilirsiniz ... bu bana aşırı fazla geliyor hele ki bu 1.0 motor için ...

Valla bende de 1.0 leon var 1 hafta önce aldım.45 hız ortalamam var mesela bugün.ortalama 5.1 gösteriyor.trafik de mi kullanıyorsun aracı yoksa karma mı?

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

400 TL benzin ile 1050 km yaptı . 38 kuruş olarak düşünebilirsiniz ... bu bana aşırı fazla geliyor hele ki bu 1.0 motor için ...

@Efesber düşük motor güç üretmek için çok yakıt harcar ma bu demek değilki yüksek motor da az harcar. İdeal dengeyi yakalamak lazım. Bilmiyorum yurt dışına gittiniz mi ama bu araçlar için yurt dışı yol şartları ve yakıt ücretleri bakımından verimlilik çok yüksek. Böyle trafikli tepeli yollar yok, yakıt fiyatı düşük. Haliyle bizde 38krş çok görünürken oralarda ideal olarak gözlemleniyor. Bu aslında bizim sorunumuz dünyada yalnızca bize özel bir durum.

Geri
Üst Alt