Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kireç lekesi

_Horizon_

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Bir kaç gün önce arabamı park ettiğim yerde kireçli sulama suyu arabayı mahvetmiş ve götürdüğüm yıkamacıda da arabanın pasta cila ve boya korumaya girmesi gerektiğini söylediler ve 400 ₺ gibi bir fiyat verdiler. Camların da yine temizleneceğini söylediler. Aracımı sıfır aldığımda maalesef boya koruma yaptırmadım. Şu an bu işlemi yaptırmam şart mı? Ayrıca verilen bu fiyat normal mi?

Ayrıca boya koruma yaptırdıktan sonra bunu ne kadar sonra yeniletmem gerekir?
Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Ama maalesef moralim çok bozuldu :(

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Merhaba Arkadaşlar.
Bir kaç gün önce arabamı park ettiğim yerde kireçli sulama suyu arabayı mahvetmiş ve götürdüğüm yıkamacıda da arabanın pasta cila ve boya korumaya girmesi gerektiğini söylediler ve 400 ₺ gibi bir fiyat verdiler. Camların da yine temizleneceğini söylediler. Aracımı sıfır aldığımda maalesef boya koruma yaptırmadım. Şu an bu işlemi yaptırmam şart mı? Ayrıca verilen bu fiyat normal mi?

Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. Ama maalesef moralim çok bozuldu :(

Sırf kireç lekesi oldu diye pasta yapılması abartı geldi bana. Kireci çıkarmak için verniği düzelmek ( daha da çizmek), sonra tekrar cilalamaya gerek yok bence. Sirkeli suyla temizlemeyi deneyin derim. Eğer olmazsa farklı yöntemler denenebilir.

Geçmiş olsun..Aracın birkaç senelik olsaydı mazot.tiner vs.ile yapın derdimde yeni aracına yapma sakın.Bu işlerle ilgili bir firma elbet halleder sorunu fakat pasta kullanmadan sorun çözülürse daha iyi olur,ilgili kişiye bunu belirt bence yeni araca pasta yapma derim.

Merhaba Arkadaşlar.

Aynı sorun bende de vardı pasta yaptırma yeni arabaya yazık günah hem cebine hem boyaya. Arkadaşın dediği gibi sirkeli su yap yıka arabayı camlar dahil 3. 4. yıkamada kireç lekelerinin azaldığını zamanla geçeceğini göreceksin.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için. Benim de mantığıma yatmadı açıkcası yeni araca pasta yaptırmak. Camları kendim sirkeli su ile sildim ve %50'den fazlası çıktı, bir kaç kere daha uygulama ile çözülür diye umut ediyorum.

Sirkeyi doğrudan değil de yarı yarıya suyla seyrelterek uyguladım camlara, aracın kalan kısımlarına da bu şekilde uygulasam sirke boyaya zarar vermez değil mi?

• Beğen
Reaksiyonlar: kfy
temizleme sirkesi veya beyaz sirke kullanabilirsiniz. seyreltmeseniz de olur boyaya parlaklık verir ve siyah plastik bölgelerin de güneşde yanıp grimsi bir renk almalarını önler ben ayda bir temizleme sirkesiyle kendim yıkıyorum

Merhaba Arkadaşlar.

Merhaba,
Canınızı sıkmayın. Camlardaki kireç lekesi sirkeyle çıktığına göre çok işlememiş basit kireç lekesidir. Benim camlara otoparkın tavanındaki kireç boyadan, su akması sonucu leke oldu ve kil, sirke, limon v.s çıkarmadı. Porçözün kireç çözücüsüyle çıkarabildim. İçeriğinde nitrik asit var bu sayede çıkardı. Ardından duruladım. Sirkede %4 kadar asetik asit vardır. Aracın boyasına zarar vermez. Tabi güneş altında uygulama yapmayın ve bekletmeyin. Durulayın aracı. Camlarda sirkenin çıkaramadığı lekeleri porçözle rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Yada cam cilası (autogylm glass polish) kullandığınızda hem kireç lekelerinden kurtulacak hemde temiz cama sahip olacaksınız. Kaporta üzerindeki lekeleri yumuşak kil kullanarak veya fazla aşındırıcı olmayan cilalar ile çıkarabilirsiniz. Sirke ile çıkıyorsa başka birşey kullanmaya gerek yok. Daha sonra araç camlarına nano yağmur kaydırıcı uygularsanız, kireç lekesi, reçine v.s olduğundan çok daha rahat bir şekilde kurtulabillirsiniz. Nanolife kullanabilirsiniz. Kaporta için seramik koruma veya nasiol metal coat uygulamanızı tavsiye ederim. Kuş pisliği olsun, reçine, kireç lekesi olsun kafanız rahat olur.
Bu arada kireç lekelerini en kısa zamanda araç üzerinden temizlemenizde fayda var. Yaz mevsiminde olduğumuzdan sıcakta yüzeye iyice işlerse daha zor çıkacaktır. Kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar. İlgi ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle belirteyim kireç lekesinden kurtuldum :)
Motor kaputundaki kireç izlerinden kurtulmak için iyi bir cilalı yıkama şampuanı aldım ve büyük oranda fayda etti, izler kayboldu. Hatta bu durumda, hemen hemen her gün yağan yağmurlar da (ramazan ayında) etkili oldu diyebilirim. Kaputtaki lekeler kendini kolayca bıraktı ve asıl problemi camdaki ve sunroof'taki kireç izleri yarattı. Sirkeli suyla 3-4 defa silmeme rağmen çok da fayda etmemişti bu bölümdeki lekeler için ve artık son çare olarak serviste-ki 15.000 bakımı vaktim de gelmişti- temizleme işlemini yaptırdım. Ennihayetinde kireç lekelerinden kurtuldum.

Özetle; bu durumdan çıkardığım sonuçlar ve naçizane tavsiyelerim:

- Arabamızı park ettiğimiz yerlere mutlaka dikkat etmeliyiz
- Kireçli sulama suyunun arabaya geldiğini fark ettiğimiz anda kurumadan silersek kireç lekesi oluşumunu önleyebiliriz.
- Kaputtaki izleri dert etmemize gerek yok, iyi bir cilalı şampuanı sirkeli suyla karıştırdığımızda bir kaç yıkama ile kireç lekelerinin geçtiğini görebiliriz.
-Camdaki kireç lekeleri ise sirkeli su çok da fayda etmiyor ve güvendiğimiz bir yıkamacı veya serviste kimyasal uygulama ile bundan kurtulabiliriz.

Herkese hayırlı günler ve iyi forumlar...

Merhaba arkadaşlar. İlgi ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle belirteyim kireç lekesinden kurtuldum :)
Motor kaputundaki kireç izlerinden kurtulmak için iyi bir cilalı yıkama şampuanı aldım ve büyük oranda fayda etti, izler kayboldu. Hatta bu durumda, hemen hemen her gün yağan yağmurlar da (ramazan ayında) etkili oldu diyebilirim. Kaputtaki lekeler kendini kolayca bıraktı ve asıl problemi camdaki ve sunroof'taki kireç izleri yarattı. Sirkeli suyla 3-4 defa silmeme rağmen çok da fayda etmemişti bu bölümdeki lekeler için ve artık son çare olarak serviste-ki 15.000 bakımı vaktim de gelmişti- temizleme işlemini yaptırdım. Ennihayetinde kireç lekelerinden kurtuldum.

Özetle; bu durumdan çıkardığım sonuçlar ve naçizane tavsiyelerim:

- Arabamızı park ettiğimiz yerlere mutlaka dikkat etmeliyiz
- Kireçli sulama suyunun arabaya geldiğini fark ettiğimiz anda kurumadan silersek kireç lekesi oluşumunu önleyebiliriz.
- Kaputtaki izleri dert etmemize gerek yok, iyi bir cilalı şampuanı sirkeli suyla karıştırdığımızda bir kaç yıkama ile kireç lekelerinin geçtiğini görebiliriz.
-Camdaki kireç lekeleri ise sirkeli su çok da fayda etmiyor ve güvendiğimiz bir yıkamacı veya serviste kimyasal uygulama ile bundan kurtulabiliriz.

Herkese hayırlı günler ve iyi forumlar...
Yukarıda tavsiye edilmiş mi bilmiyorum ama cam ve tavandaki lekeler için SOFT KİL kullanabilirsiniz.

Geri
Üst Alt