Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza Klima Sorunu

sonunda klimacıya gittim. daha doğrusu 3 farklı yere gösterdim hepsi aynı şeyi söyledi. kompresör yanmış, klima radyatörü değişecek:confused: yapılacak işe 1900 tl fiyat verdiler ilk yerde.. neyse ben tanıdığım bir kaportacı usta yardımı ile bir yere gittim. 1200 e yaparım dedi.. orada pazarlık kavga dövüş vs. 1000 TL ye bağladık işi. volkswagen kompresör, yeni radyatör ve sistem iç temizlik dahil 2 saate hazır ettiiler arabayı.. şimdi çok şükür serin serin geziyorum;) Ama durduk yere 1000 tl vermek de biraz koydu hani.. inşallah kimsenin başına gelmez..

oncelıkle gecmıs olsun buradan tum arkadasları uyarmakta fayda var bılmıyorum sende farkında olmadan yapmıs olabılırsın yada senden oncekı sahıbı de yapmıs olabılır klıma kompresöru patlamaz bozulmaz kolay kolay fakat aracınızın klımasını acarken gaz pedalından ayagınızı cekın veya bosa alın ortalma hızınız ıse 90 km den yukarıda olmasın.cunkı kompresor yuksek hızlarda bırden devreye gırınce gumler bunun kacısı kurtulusu yok ozellıkle uzun yolda bız ford focusunkını 140 ta actık bızım arkadasta kopresoru yedı servıs te bıze normalde aracı calıstırdıktan 2 dk sonra penceler acık sekılde calıstırmamızı sehır ıcındeysek durup acmamızı uzun yolda da gerekırse durup acmamızı yada en fazla 90 km de ıken acmamızı soylemıstı

Yok canım öyle bişey olsa oraya o tuşu koymazlar yada aktif olmaması lazım yüksek hızlarda eğer öle bişi varsa allah korusun ben çoktan mort etmişimdir aleti:confused:

Bu arada çok faydalı bilgiler edindim Klima hakkında Başta Aile mesleği klimacılık olan selime ve cevap yazan herkese teşekkür ediyoru bildiğin zır cahilmişim bu konuda onu anladım aydınlandım:eek:key:

b en im arac cordoba 2006 model seyir halinde normal cok iui degil soğutuyor klimam
. isiklarda kalkacagim sirara econ tusuna basip.kompresoru devre disina alıyorum bazen sonra pasif edip klima aktif ediyorum bu islemi dikkatli sekilde yaparim . klima1 dk once calisirkrn actigimda ilik hava ufledi . cok denedim rolantida yakit tüketimi klima acarken artardi suan artmiyor ilik hava ufluyo kompresor devreye girmiyor . en kötü ihtimali mi dusunmeliyim

b en im arac cordoba 2006 model seyir halinde normal cok iui degil soğutuyor klimam
. isiklarda kalkacagim sirara econ tusuna basip.kompresoru devre disina alıyorum bazen sonra pasif edip klima aktif ediyorum bu islemi dikkatli sekilde yaparim . klima1 dk once calisirkrn actigimda ilik hava ufledi . cok denedim rolantida yakit tüketimi klima acarken artardi suan artmiyor ilik hava ufluyo kompresor devreye girmiyor . en kötü ihtimali mi dusunmeliyim
Devirdaim ve econ tusunu ayni anda basin...44.4 degerini gormuyorsaniz muhtemelen gaz bitmistir ya da azalmistir...gaz basinci olmayinca klimq basinc sensoru izin vermez kompesoru koruma altina alir...gazim var diosan o zaman klima musuru arizali... Oto klimacisi cozer isini

Devirdaim ve econ tusunu ayni anda basin...44.4 degerini gormuyorsaniz muhtemelen gaz bitmistir ya da azalmistir...gaz basinci olmayinca klimq basinc sensoru izin vermez kompesoru koruma altina alir...gazim var diosan o zaman klima musuru arizali... Oto klimacisi cozer isini
Hocam şimdi benim başıma gelen olayı anlatayım.Geçtiğimiz Kışın kaloriferi yada arada bir klimayi ilk calistirdigim anda vıy vıy ses geliyordu ama araç ısınınca ses kesiliyordu(belki fan motoru pislik toplamıştır),dedimki kayışlardandır vs komplr triger bilya aklına gelen her türlü kayışı komple continental conti marka ile degistirttim.
Yaz ayı geldi çattı klimayı soğuk konumda açtım malesef sanki arabada klima degilde havalandırma var gibi boş bir hava üflemeye başladı.
1- Kayış vıyıldaması soğuk iklimde platik kauçuk aksamların sertleşmesinden,araç ısınınca doğal olarak hareket gören plastik kauçuk aksamlardan gelen ses kesildi.
2- Şimdi daha hala klimacıya gitmedim zamanım yok ve muayeneye yakın tarihte gidecem.Fakat Econ Tuşu ile Hava devirdaim tuşlarına beraber bastığımda karşıma çıkan hata kodu3.18
Sorgulattığımda bu kodun anlamı=şalter veya basınç düsüklüğü.
3-Klima gazı dolumu yapan sıradan bir yere fiyat sordum 100 tl istedi.
4- Aracımın yağ polen hava vs filtre değişim bakım zamanı geldi ekranda insp uyarısı aldım.Gaz dolumu yapmadan önce Klimanin randımanlı çalışması için karbonlu polen filtresini öncelikli olarak görüyorum.

kirlisakal usta bu makalede anlattığım olay için düşünceleriniz nedir?

Klima kalorifer sorunu bende de mevcut. Usta fan motoru ve petek tamir vs 700 istedi. Değişimde 2000 ni bulurmuş. Bende yaptırmadım. Kesik kesik üfleme yapıyor.enteresan bir sorun bazen en yüksekte 5 dk üflüyor sonra kendiliğinden duruyor sonra yine başlıyor ayarlasanda dijital ekrandan bir faydası yok. Klima bazen soğutuyor bazen soğutmuyor.halbuki önceki sahibi önden duman gelince kompresörü 1200 tl ye ve kalorifer peteğini değiştirmiş. Kalorifer kışın 10 dk'yı geçtim hadi motorun ısınması vs dedik 1 saat yoldaydım yine hiç ısıtmadı. Seatlar iklimlendirme yönünden sorunlu!!!!

Hocam şimdi benim başıma gelen olayı anlatayım.Geçtiğimiz Kışın kaloriferi yada arada bir klimayi ilk calistirdigim anda vıy vıy ses geliyordu ama araç ısınınca ses kesiliyordu(belki fan motoru pislik toplamıştır),dedimki kayışlardandır vs komplr triger bilya aklına gelen her türlü kayışı komple continental conti marka ile degistirttim.
Yaz ayı geldi çattı klimayı soğuk konumda açtım malesef sanki arabada klima degilde havalandırma var gibi boş bir hava üflemeye başladı.
1- Kayış vıyıldaması soğuk iklimde platik kauçuk aksamların sertleşmesinden,araç ısınınca doğal olarak hareket gören plastik kauçuk aksamlardan gelen ses kesildi.
2- Şimdi daha hala klimacıya gitmedim zamanım yok ve muayeneye yakın tarihte gidecem.Fakat Econ Tuşu ile Hava devirdaim tuşlarına beraber bastığımda karşıma çıkan hata kodu3.18
Sorgulattığımda bu kodun anlamı=şalter veya basınç düsüklüğü.
3-Klima gazı dolumu yapan sıradan bir yere fiyat sordum 100 tl istedi.
4- Aracımın yağ polen hava vs filtre değişim bakım zamanı geldi ekranda insp uyarısı aldım.Gaz dolumu yapmadan önce Klimanin randımanlı çalışması için karbonlu polen filtresini öncelikli olarak görüyorum.

kirlisakal usta bu makalede anlattığım olay için düşünceleriniz nedir?
kompresor devreye girmiyor..hata 3.18 dogrudur...4.44 lazım sana o da gaz olmayışından...3 ıhtımal var bende zamanında cok cektim klimadan şimdi hatim ettim :)
1-radyatörde gaz yok (kaçakta olabilir)
2-gaz olmadığı için basınc sensörü aktif değil,gaz olmadığı için 3.18 hatasını alıyorsun
3-gaz var ama klima basınc sensörü bozuk...klima basın müşürünü değiştirmek zorunda kalabilirsin
4-karbon filtre daha hd tozsuz hava akışı sağlar çabuk tıkanır :) ama iyidir bende kullanıyorum..bosch tavsiye ederim orjınale gerek yok ...25 lira :)
gazı doldur kacak göcek yoksa herşey sağlamsa
eğer gene soğutmuyosa drayer kurutucu filtren tıkalı
5-en tehlikelisi kompresor arızalı vermiş olabilir allah korusun...
dediklerime yaparsan eti at arabanın içine 1 ay taze kalsın :)))))

Geri
Üst Alt