Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hızlı Gitmek ile Normal Gitmek Arasındaki Fark Nedir?

Atecateam

Kayıtlı Üye
Bilindiği üzere bir çok kullanıcı aracını hızlı kullanmayı bir hobi haline getirmiş, Şeritlerde halk oyunu oynarcasına yer değiştirip ilerlemeyi sevmektedir. Aslında teknik anlamda bu üst düzey hareketliliğin insana ne gibi bir risk oluşturduğunu herkes biliyor ama göremiyor.
* Trafikte hızlı gidenin balatası erken biter. Neden mi? Birim zamanda daha çok frene basar daha çok vites büyütüp küçültür bu nedenle baskı ve fren balataları erken biter.
* Aracın dinamikleri daha çok zorlandığı için rot balans ölçüleri erken bozulur.
* Anlık ivmelenmeler nedeniyle daha çok gücü kısa zamanda üretme ihtiyacı duyar bu nedenle çok yakıt yakar.
* Siz kendinize yaptığınız hareket nedeniyle hakimsinizdir. Makas atacakken veya birden sağ şeride kıracakken gözünüz açıktır belki ama diğer sürücüler normal seyir gerçekleştirdiği için ve bu olağan dışı kullanım şeklini beklemediği için üstünüze kırabilir veya sizi görünce aniden korkarak yanlış bir hareket sergileyip kendini tehlikeye atabilir. Aynadan bakıp ben sıyrıldım diye düşündüğünüz bir çok kazanın ve o kaza sonucu oluşan yaralanmaların maddi kayıpların belkide ölümlerin sebebi siz olabilirsiniz.
* Arabanız 1milyon beygir de olsa yaya geçitindeki yayaya yol vermeniz sizi gideceğiniz yerden geri bırakmayacaktır. Bu anı gözlemleyen bir polis veya radar kontrolü ile yediğiniz ceza cebinize zarar olacaktır.

Bunlar gibi daha nice örnekler verilebilir ama konunun özeti şudur
"Hızlı giden ile yavaş giden arası 5dk oynar."

Emniyet kemerinizi takın hayatınız %40 güvence altında olsun, yavaş gidin hayatların güveni siz olun.

Saygılarımla
4e4bf5f974b19c9fabf7c54dc7b76136.jpg

Kemerini tak, yoluna bak...

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Bu değerli bilgiler için teşekkürler. Umarım hızlı giden arkadaşların bir nebze de olsa farkındalığını arttırır.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Paylaşım için teşekkürler. Müsaadenle başka bir yerde paylaşıyorum...

Süper bir paylaşım, inşallah hız meraklısı kişiler kaale alırlar.

Konuyu çok güzel özetlemişsiniz, trafikte önce saygılı davranıp ardından belirttiğiniz hususlar dikkate alınarak sürüş yapılsa ortam olumlu anlamda çok farklı olur.

Paylaşım için teşekkürler. Müsaadenle başka bir yerde paylaşıyorum...

Tabiki paylaşabilirsiniz. Sonuçta kimin yazdığı değil kimlerin uyguladığı önemli olan bir husus. Umarım toplumda azınlıktan çoğunluğa ulaşan bir farkındalık yaratır. 1 kişi 1 kişidir.

Bilindiği üzere bir çok kullanıcı aracını hızlı kullanmayı bir hobi haline getirmiş, Şeritlerde halk oyunu oynarcasına yer değiştirip ilerlemeyi sevmektedir. Aslında teknik anlamda bu üst düzey hareketliliğin insana ne gibi bir risk oluşturduğunu herkes biliyor ama göremiyor.
* Trafikte hızlı gidenin balatası erken biter. Neden mi? Birim zamanda daha çok frene basar daha çok vites büyütüp küçültür bu nedenle baskı ve fren balataları erken biter.
* Aracın dinamikleri daha çok zorlandığı için rot balans ölçüleri erken bozulur.
* Anlık ivmelenmeler nedeniyle daha çok gücü kısa zamanda üretme ihtiyacı duyar bu nedenle çok yakıt yakar.
* Siz kendinize yaptığınız hareket nedeniyle hakimsinizdir. Makas atacakken veya birden sağ şeride kıracakken gözünüz açıktır belki ama diğer sürücüler normal seyir gerçekleştirdiği için ve bu olağan dışı kullanım şeklini beklemediği için üstünüze kırabilir veya sizi görünce aniden korkarak yanlış bir hareket sergileyip kendini tehlikeye atabilir. Aynadan bakıp ben sıyrıldım diye düşündüğünüz bir çok kazanın ve o kaza sonucu oluşan yaralanmaların maddi kayıpların belkide ölümlerin sebebi siz olabilirsiniz.
* Arabanız 1milyon beygir de olsa yaya geçitindeki yayaya yol vermeniz sizi gideceğiniz yerden geri bırakmayacaktır. Bu anı gözlemleyen bir polis veya radar kontrolü ile yediğiniz ceza cebinize zarar olacaktır.

Bunlar gibi daha nice örnekler verilebilir ama konunun özeti şudur
"Hızlı giden ile yavaş giden arası 5dk oynar."

Emniyet kemerinizi takın hayatınız %40 güvence altında olsun, yavaş gidin hayatların güveni siz olun.

Saygılarımla
4e4bf5f974b19c9fabf7c54dc7b76136.jpg

Eline sağlık ömür
Bu hususlara ek yapmak kaçınılmaz benim için
*sol şeritte saatte 80km ile sürekli gitmek şeridi ihlal etmek
*boş yolda hız limitleri altında kullanmak
*araçta telefonla oynamak ( bazen görüyorum adam kendinden geçmiş)
*V.b. bir sürü şey eklene bilir

Benim görüşüm bu ülkede çok ağır cezalar olmadan hiçbir şey düzelmez bilinçli bir toplum yok trafikte bir akşam trafik kazası olmadı diye haber versinler

Araç kısmına gelirsek trafikte sabit hızı yakalamak çok önemlidir yakıtı düşürür keyifli yolculuk sunar araçta verimli çalışır
Arabaların ve yakıtın en büyük düşmanı anî yapılan olaylardır
Ani frenleme yada gaza basma veya şerit değiştirme bunlar hep zarardır

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eline sağlık ömür
Bu hususlara ek yapmak kaçınılmaz benim için
*sol şeritte saatte 80km ile sürekli gitmek şeridi ihlal etmek
*boş yolda hız limitleri altında kullanmak
*araçta telefonla oynamak ( bazen görüyorum adam kendinden geçmiş)
*V.b. bir sürü şey eklene bilir

Benim görüşüm bu ülkede çok ağır cezalar olmadan hiçbir şey düzelmez bilinçli bir toplum yok trafikte bir akşam trafik kazası olmadı diye haber versinler

Araç kısmına gelirsek trafikte sabit hızı yakalamak çok önemlidir yakıtı düşürür keyifli yolculuk sunar araçta verimli çalışır
Arabaların ve yakıtın en büyük düşmanı anî yapılan olaylardır
Ani frenleme yada gaza basma veya şerit değiştirme bunlar hep zarardır

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
@memet_one tabiki eklenebilir abi. Dedikerinde çok haklısın ancak madem ki ağır şartlar uygulanmıyor o zaman o sağlanana kadar kontrolü elden bırakmak gibi ele almamız gerekecek demektir. Biz kurallara uyacağız ki birşeyler bir yerlerden düzelmeye başlasın :)

Geri
Üst Alt