• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Fren diskini ve fren balatasını değiştiricem, fikriniz var mı?

Kuzeylee

Kayıtlı Üye
İsim
Engin Demirhanoğlu
Nereden
Samsun
Araç
Cordoba 1.4 TDI Stylance
araçta (stylance tdi cordoba) katlanır ayna var hız sabitleyici var ama arkalar kampana önler disk sadece..ne düşündü ne taşındı seat merak ediyorum nasıl bir kar edecekti ki arkaya 2 diski çok gördü.

araç muayeneden geçti şükürler olsun ama fren balataları çok inceldi zor tutuyor disklere zarar vermeden değiştirmem gerek.orta kalite malzeme ile işçilik dahil 400 deniliyor doğrumudur? el freni de zor tutuyordu teli çektirdim ama daha olmuyor balata değişimi şart oldu

akaraduman

Kayıtlı Üye
İsim
ADEM
Nereden
İstanbul
Araç
İbiza 1.4 Style
Plaka
34 VV 9833
Merhaba, bugün ferodo ön disk ve balatarım takıldı...
Orijinal balata ve diskleri 64000 km kullandım..
Yeni disk ve balataların 300 km alışma süreci varmış..
Fren performansını merak ediyorum doğrusu..

Ürün linkleri;

FERODO - Fren Aynası - DDF927

FERODO - Fren Balatası - FDB1094

Görseller;

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba Üstad,
Bende disk ve balataları değiştireceğim. Ferodonun disk ve balatalarından memnunmusun?
Birde aldığın disk 256 mm mi? 232 mm olanlar var bir fark varmıdır?

• Beğen
Reaksiyonlar: goku

goku

Kayıtlı Üye
İsim
Gökhan A.
Nereden
Tekirdağ
Araç
Leon 1.4 TSI FR
Plaka
59 FR 118
Merhaba Üstad,
Bende disk ve balataları değiştireceğim. Ferodonun disk ve balatalarından memnunmusun?
Birde aldığın disk 256 mm mi? 232 mm olanlar var bir fark varmıdır?
Merhaba, aldığım ön disk 256mm.. orjinal ebat bu şekilde... Disk ve balatalardan oldukça memnunum tavsiye ederim. 232mm sanırım arka disk ebatıydı...

BLA-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

atillayalcin

Kayıtlı Üye
İsim
Atilla Yalçın
Nereden
Tekirdağ
Araç
İbiza 1.2 TSI Reference
Konuyu tekrar yeşillendiriyorum. Ben de 2016 1.2 TSI aracım için balata değiştireceğim. Fakat disk değişimi gerekli mi pek anlamadım. Neye dikkat etmemiz gerek diskte. Diskin kenarları ile iç yüzey arasında ufak bir fark var. İçten dışa dümdüz değil yani. Acaba daha gideri var mı nasıl anlayacağız ? Araç 50.000 km de.

seckin2001

Kayıtlı Üye
İsim
Seçkin dal
Nereden
İstanbul
Araç
Leon 2.0 TFSI Cupra
Plaka
01 CUP 97
eğer diskte kalınlık varsa dıştaki tırnağı tornada düzeltiliyor 10bin20bin daha kullanırsınız pay yoksa mecbur değişmek zorunda aksi taktirde ses yapar ve risk çoğalır

atillayalcin

Kayıtlı Üye
İsim
Atilla Yalçın
Nereden
Tekirdağ
Araç
İbiza 1.2 TSI Reference
eğer diskte kalınlık varsa dıştaki tırnağı tornada düzeltiliyor 10bin20bin daha kullanırsınız pay yoksa mecbur değişmek zorunda aksi taktirde ses yapar ve risk çoğalır
Torna ne kadar sağlıklı olur ? En iyisi değiştirmek gibi düşünüyorum. Bir usta bulup göstermem gerek kalınlığı. Ayrıca diski torna ettirmeyip, yeni balata taksam ve birkaç ay sonra diski değiştirsem, eski olan disk yeni balataya zarar verir mi ?

AdeM59

Trakya Bölge Sorumlusu
İsim
Adem TENEKECİOĞLU
Nereden
Tekirdağ
Araç
Plaka
59 FR 232
Torna ne kadar sağlıklı olur ? En iyisi değiştirmek gibi düşünüyorum. Bir usta bulup göstermem gerek kalınlığı. Ayrıca diski torna ettirmeyip, yeni balata taksam ve birkaç ay sonra diski değiştirsem, eski olan disk yeni balataya zarar verir mi ?
Ben şahsen diskin tornalanmasına sağlıklı bakmıyorum bunun yerine disk ve balatayı değiştirmek daha sağlıklı. Diski ve balatayıda aynı anda değiştirin bence çünkü önce balatayı değiştirirseniz kullandıkça mevcut diskinizin yüzeyindeki izlerin şeklini alır ve daha sonra yeni diske geçtiğinizde balata tüm yüzeyi ile temas etmez.

Trakya'dan gönderildi..

atillayalcin

Kayıtlı Üye
İsim
Atilla Yalçın
Nereden
Tekirdağ
Araç
İbiza 1.2 TSI Reference
Ben şahsen diskin tornalanmasına sağlıklı bakmıyorum bunun yerine disk ve balatayı değiştirmek daha sağlıklı. Diski ve balatayıda aynı anda değiştirin bence çünkü önce balatayı değiştirirseniz kullandıkça mevcut diskinizin yüzeyindeki izlerin şeklini alır ve daha sonra yeni diske geçtiğinizde balata tüm yüzeyi ile temas etmez.

Trakya'dan gönderildi..
Bende aynı düşünüyorum. Değiştireceğim. Ferodo ya da trw alacağım ama internet üzerinden hangi firma ile iletişime geçtiysem her iki markanın da özellikle balata için birden fazla modelini söylüyorlar. Hangisi olduğu belli değil. Nasıl bulacağız bakalım

Son düzenleme:

atillayalcin

Kayıtlı Üye
İsim
Atilla Yalçın
Nereden
Tekirdağ
Araç
İbiza 1.2 TSI Reference
Haftasonu euromastera götürdüm aracı. Disk için tornaya veya değişime gerek yok, bir dahaki balata değişiminde diski de değiştiririz dendi. Ayrıca zaten tornaya 150 lira istiyorlarmış sanayide. Onun yerine sıfır disk alırım. Balata için ise 110 liraya sanayiden trw marka buldum. Taktırdım. 110 lira balata + 50 lira takması 160 liraya mal oldu. Bir de çukurlardan geçerken iki metalin birbirine sürtme sesi gibi bir ses çıkıyordu. O da balata değiştirince gitti.

Üst Alt