Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Foruma güvenli giriş (SSL)

ismailarilik

Kayıtlı Üye
Merhaba.

Forumda SSL yok. Bu durumda foruma giriş yaparken şifreniz üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Evde ya da iş yerinde sorun olmaz ama bir kafede girerseniz kullanıcı adı ve şifrenizin kafe çalışanları tarafından görülmeyeceğinin garantisi yok. Amaaannn ne olacak, kim ne yapsın benim şifremi diyebilirsiniz ancak çoğu kişinin buradaki şifresini e-postasında da kullandığını düşünüyorum. Öyle olmasa bile, yine de ortada bir risk var. Ayrıca bu durum, forumun kurallarındaki şu kurala aykırılık teşkil ediyor:

14. SeatClubWorld.Com©’a üye olurken seçtiğiniz şifre sadece sizin tarafınızdan bilinmektedir. Şifrenizin seçimi ve korunması size aittir. SeatClubWorld.Com© şifre kullanımından doğacak sorunlardan sorumlu değildir.

SSL olmadığı için şifrenin sadece bizim tarafımızdan bilindiği kesin değil, başkaları da bunu biliyor olabilir. Kullanıcılar SSL olmadan şifrelerini koruyamazlar. Kafe, otogar, havaalanı, vb. yerlerden foruma giriş yapmamaları gerekir.

Foruma yeni üyeyim ve bu konuda yardımcı olmak isterim. Güvenilir ve ücretsiz SSL çözümleri önerebilirim. Reklam yapmayacağım, bundan herhangi bir maddi kazancım da olmayacak. En başta kendi güvenliğimi düşünüyorum.

Not: Sayın yönetici, bu gönderimi onaylamazsanız özel mesaj ile irtibata geçin. Ben bilgisayar mühendisiyim, SSL'siz bir siteye şifre girmek beni rahatsız etti. Yardımcı olmak isterim.

Saygılar, iyi forumlar.

SSL forumlar için değildir. Genellikle kredi kartı ile işlem yapılan siteler için daha makbuldür.
Kaldı ki SSL olsa bile şifre yine 3.şahıslara geçebilir onun önüne SSL geçemez.
Yılbaşında forum alt yapısı, server update, tüm eklentiler ve SSL eklenecek.
SSL'yi de SEO açısından ekleyeceğim açıkcası çok bir faydası yok.
Firefox geçen günlerde tarayıcısını güncelledi SSL sıkıntısı yaşatıyor zaten bunu da bu şekilde aşmaya çalışacağız.
Yılbaşındaki tüm genel projemizde bu da vardı.

Ayırca belirtmek isterim ki "SSL olmadan giriş yapmak beni rahatsız etti demişsiniz" burası basit bir forum sayfası altını çiziyorum.
Kurumsal e-ticaret sitesi değil.

SSL; şifre, kart bilgileri, vb. herhangi bir özel bilginin kullanıldığı her yerde gereklidir. SSL olduğunda 3. taraflar bilgilerinizi ele geçiremez. SSL'in amacı zaten budur. Siz bir kafede bu foruma girdiniz, bir şeyler yazdınız, gönderdiniz diyelim. Giriş yapmasanız bile webde kullanılan HTTP/HTTPS protokolleri stateless(~durumsuz) protokollerdir. Bu durumda her seferde kullanıcı adı ve şifreniz ya da size özel token'ınız(~jeton) foruma gönderilir. Oradaki kötü niyetli bir arkadaş modemi dinleyip sizin şifrenizi alır. Bu şifreyi e-postanızda kullanmışsanız orada oturum açar, şifrenizi değiştirir, sonra size şantaj yapar, hesabınıza karşılık para ister. Sizin o saatten sonra yapabileceğiniz hiçbir şey olmaz. Lütfen güvenliği önemsememe hatasına düşmeyin, güvenlik önemlidir!

Yukarıda bahsettiğim durumda eğer SSL kullanırsanız, bilginizi çalan kişinin elinde saçma sapan karakter yığınından başka bir şey olmaz. Bu saçma sapan karakter yığınını sizin şifrenize dönüştüren anahtar sadece sunucudadır. Yani sunucu dışında şifreniz hiçbir anlam ifade etmez. Bunu sağlayan SSL sertifikaları bu sebeple değerlidir, her yerden alınamazlar ve genelde ücretlidirler.

Nerede nasıl bir barındırma kullanıyorsunuz, bilmiyorum ama SSL'e para vermenize gerek yok. Para verecekseniz önce bana ulaşın. Ücretsiz bir çözüm buluruz belki. Bulamazsak o şekilde yaparsınız.

• Beğen
Reaksiyonlar: ACK
Cloudflare üzerinden başlangıç için ücretsiz güvenlik(ssl dahil) ve performans servisi alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt