Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Egr valfi arızası

Ayni sorun bendede oldu 2012 tdi copa gittim yazilimcida iptal ettirdim 600 tl

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kardeş uzmanı değilim forumda başka arkadaşlar da yardımcı olurlar ama egr valfi olmadan da aracını rahatlıkla kullanabilirsin. ve söktüren iptal ettirenler var.aracın performansı da artıyor galiba.
yine de ezbere iş yapma iyi araştır derim.

Arkadaşlar aracım 1,6 TDI COPA PLUS Egr valfi sorunu var. Belli bir kullanımdan sonra sarı tel işareti çıkıyor. İki ustaya götürdüm orjinali 2500-3000 tl ye değişeceğini söylediler. Bir ustada 500 tl ye egr yi araç beyninden sileceğini söyledi. Diğer usta da Just markalı valf gösterdi 1800 + işçilik 1 yıl garantili dedi. İnternette forumlarda egr yi temizlemeyide öneriyorlar. Siz hangi yöntemle nasıl bir çözüme kavuştunuz?

Arkadaşlar aracım 1,6 TDI COPA PLUS Egr valfi sorunu var. Belli bir kullanımdan sonra sarı tel işareti çıkıyor. İki ustaya götürdüm orjinali 2500-3000 tl ye değişeceğini söylediler. Bir ustada 500 tl ye egr yi araç beyninden sileceğini söyledi. Diğer usta da Just markalı valf gösterdi 1800 + işçilik 1 yıl garantili dedi. İnternette forumlarda egr yi temizlemeyide öneriyorlar. Siz hangi yöntemle nasıl bir çözüme kavuştunuz?

EGR konusunda bilgim yok, sadece genel bir bilgi olarak şunu söyleyeyim, Türkiye'de garanti süresi, garantiye tabi bütün ürünler için 2 yıldır, 1 yıl garanti var deniyorsa o biraz daha 'garantisi biziz' tarzı bir yaklaşımdır, yasal bir dayanağı yoktur, ucuz bir parça değil, tekrar sorun çıkarırsa paranızı çöpe atmış olabilirsiniz.

Öncelikle EGR valfinin işlevlerinden bahsedecek olursak ;
  • Egzoz gazının emisyon değerleri düşer
  • Silindirler içerisindeki yanma sıcaklığı düşer
  • Yanma sıcaklığının düşmesi sonucu motor daha sağlıklı çalışır
  • Egzoz gazlarının tekrar yanması verimi yükseltir
  • Verimin artması sonucu yakıt tüketimi olumlu etkilenir

Şu sıralar plaka hafif içine göçmüş diye muayeneden geçirmeyen ve şoförler odasından yeni plaka çıkartılmasını talep eden muayene istasyonları varken egzoz emisyon değerlerini etkileyen bu parçanın iptali sonrası değerlerde çıkacak en ufak sapmadan dolayı rahatlıkla muayeneden geçirmeyeceklerini öngörmek zor değildir sanırım. Ayrıca motor için de herhangi bir performans engeli, zarar vs söz konusu da değil. Yeni nesil araçlarda orta ve sabit devirlerde devrededir, yüksek devirlerde devreden çıkar dolayısıyla iptalini ben tasvip etmiyorum.

Başıma da EGR valfi arızası geldi, sarı tel yanıyor ilk araç gaz yemiyor ara ara sonrasında da motor ışığına evriliyor. Çoğu kişi çıkma taktırmamam gerektiğini söyledi ama tamircimle uzun yıllardır olan dostluğuma güvenip onun önerdiği çıkma parçayı taktırdım. Daha 50 bin bile olmadan kaza sonrası perte çıkan Wv bir araçtan çıkma olduğunu söylemişti ve yaklaşık 6 ay oldu hiçbir sıkıntım da yok. Yakıta dikkat etmekte fayda var marka olarak demiyorum istasyon temizliği bakımından özellikle. İşçilik dahil 800 tl ye halletmiştim. Geçmiş olsun Allah beter arızalardan saklasın ama yaptırmanızda fayda var.

Geri
Üst Alt