Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Debriyaj sıkıntımız var .

VN418

Kayıtlı Üye
2 gün önce aracı garaja park edip başında duruyordum hemen kapatmamak için. Sol ön taraftan daha önce gelmeyen bariz şekilde duyulacak tıkırdı sesi gelmeye başladı. Daha sonra kaputu açıp incelerken aklıma debriyaja bakmak geldi. Araba boştayken debriyaja bastığım zaman ses ortadan kalktı. Sonraki gün aracı yine çalıştırdim ses ilk 1 dk gelmedi sonra yine gelemeye başladı ve bu sefer titremeye de başladı. Tam basınca titreme yok ama yarım basınca titreme hissediliyordu. Ve kavrama 2.200 devirdi oluyor. Servise götürcem ama fırsat bulamadım ciddi bir sıkıntı çıkarır mı acaba bana ?

önce test edelim ;
El frenini çekin.2500 devire kadar gaz verin.Vitesi 3 e alın.Ayağınızı yavaş yavaş kaldırın.Araç stop ederse baskı balatanız temiz.Etmiyorsa sarsıntılı çalışmayla devam ediyorsa acil değiştirin.
debriyaj baskı balata temiz ise ;
Bu arızanın sebebi genelde debriyaj bilyası olur. Debriayaja basmadığınız zamanlarda boşta dönen bilya ses yapar, bastığınızda ise ses kesilir. Bunun için debriyaj bilyasının değişmesi gerekir.
[doublepost=1453895377,1453895124][/doublepost]ayrıca
Bir de şanzımanın içinde bulunan prizdirek bilyası vardır.....Aynı şekilde sesi prizdirek bozulduğunda da yapar....
Debriyaj bilyasının mı prizdirek bilyasının mı bozuk olduğunu anlamak için arabayı vitesi boşa alıp debriyaja basmadan çalıştırın..... Kulağınızda gelen sesi dikkatlice dinleyerek gaza basın..... Devir 3000 deyken birden debriya basın ve gazı bırakın...Eğer ses debriyaja bastıktan bi süre sonra kesildiyse prizdirek bilyası bozuk demektir.... Yok eğer ki ses debriyaja bastığınız anda kaybolduysa debriyaj bilyası bozuk demektir. Çünkü prizdirek bilyası yüksek devirde debriyaja bassanız da bi süre dönmeye devam eder dolayısıyla ses yapmaya da devam eder.tamamen test etmeden baskı balatayı söktürmeyin.ağır masraftır ustayı sevindirmeyin boyle durumlarda.durumu iyi bilinki masrafınız daha az olsun....gecmiş olsun... @VN418

@kirlisakal çok teşekkür ederim abi akşam gittiğim gibi denicem. Dediğiniz gibi bilya olabilir çünkü vites boştayken sol önden belli periyotta sürekli tıkırdı sesi geliyor ama debriyaja basınca gidiyor. Bunun muhtemeln fiyatı nedir peki abi bilgin varmı

@kirlisakal çok teşekkür ederim abi akşam gittiğim gibi denicem. Dediğiniz gibi bilya olabilir çünkü vites boştayken sol önden belli periyotta sürekli tıkırdı sesi geliyor ama debriyaja basınca gidiyor. Bunun muhtemeln fiyatı nedir peki abi bilgin varmı
anlattığın olay debriyaj bilyası değişecek :) işciliği ne tutar bilemem ama işcilik yuksek çıkarsa vermişken de komple değiştir kurtul derim. fazla pahalı değil sachs ya da luk marka tavsıye ederim.
LuK - Debriyaj-Rulmani-Bilyasi-Merkezi- - 500118510 | Aloparca.com
[doublepost=1453896499,1453896392][/doublepost]ben size örnek verdim.ustaya parça temin ettirmeyin kendiniz alın.aracınıza şase nosuyla alırsınız

@kirlisakal peki abi bu şekilde kullanmam şuan için bi sıkıntı yaratır mı yani bugün 40 kmlik bi yola çıkmam lazım da pek güvenemiyorum açıkçası

@kirlisakal peki abi bu şekilde kullanmam şuan için bi sıkıntı yaratır mı yani bugün 40 kmlik bi yola çıkmam lazım da pek güvenemiyorum açıkçası
bişi olmaz git gel işini gör :) debriyajı ayağında cok tutma vitesi değiştirdin mi ayak dayamaya koy ayağını :) frene basınca da tam durmaya yakın debryaja bas.frenden önce debrıyaja basılmaz :)

@Leon_fr teypte eko öneriler var ordaki seçeneklerden isaretlemissiniz o yüzden ekrana çıkıyor o bir sorun değil yani :) Görmek istemediklerini kapatabilirsin teypten.

Geri
Üst Alt