Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Cordoba 1.4 TDI s-rider turbo yağ veriyor :((

mert abi turboyu söktüler sorun turbodan çıktı içindeki bıçaklar yamulmuş felan dediler eğer bi daha tekrarlarsalar yeni bi turbo alıcaz muhtemelen usta öyle dedi araçta şuanlık bi problem yok ama bi daha yaparsa turboyu değiştirelim dedi turbonun içide aşırı derecede kurum toplamış boruları felan abi.. eğer bi daha yaparsa bi tane turbo alıcam :)

ABi diesel ve turbo destekli bir araç alınacaksa bence 0 km alınmalı bu tür sorunlar bilinçsiz kullanımdan ortaya cıkıyor.Geçmiş olsun hocam inş bu sekilde bir daha sıkıntı yasamazsın aracından soğuma bu tür seyler her zaman olabilir olucakta :)

Görkem, motoru 4000-5000 devirlere çıkardığında turboda 150-200 bin devirlere çıkarki akabinde kontağı kapatırsan merkezkaç kuvveti ile turbonun durması sanırım 3-5 dakikayı bulur ve içerisinde kalan yağ ile dönüşünü tamamlar.Yağ sirkülasyonu olmadığından turbo mili bölgesinde aşırı ısınma meydana gelir.Oysa motoru 3-5 dakika rolantide çalıştırırsan turbo devri bir kaç bin devirlere düşerki kontağı kapattığın anda merkez kaç kuvveti olmadığından turboda nerdeyse durmuş olur. Böylelikle turbo ömrü uzatılmış olur.

Görkem, motoru 4000-5000 devirlere çıkardığında turboda 150-200 bin devirlere çıkarki akabinde kontağı kapatırsan merkezkaç kuvveti ile turbonun durması sanırım 3-5 dakikayı bulur ve içerisinde kalan yağ ile dönüşünü tamamlar.Yağ sirkülasyonu olmadığından turbo mili bölgesinde aşırı ısınma meydana gelir.Oysa motoru 3-5 dakika rolantide çalıştırırsan turbo devri bir kaç bin devirlere düşerki kontağı kapattığın anda merkez kaç kuvveti olmadığından turboda nerdeyse durmuş olur. Böylelikle turbo ömrü uzatılmış olur.

Abim haklı calıstıktan sonra ve kapatma durumunda min 5 dk rolantide calısmalı en sağlıklısı bu dizel araç ısınmadan süper bir performance veremez

5dk. biraz fazla benim o kadar beklediğim çok oldu ama..
1-1.5dk. yeterli bence her koşulda.. :)

---------- Post added at 23:06 ---------- Previous post was at 23:03 ----------

1dk gibi bir süre çalıştırmak turbonun yağlanmasını sağlamaz yüksek devirli kullanımdan sonrada turbo yağlamayı yapıyor zaten yüksek devrili kullanıldıgı andada turbo yaglıyor aracı stop etmeden önce beklemek turbonun yağlamasını sağlamaz yani

örnegin bizim araçlarda 1500 devire yaklaşınca turbo devreye giriyor 1500 devirin üzerindeyken motoru o anda stop etmek yaglamayı keser

araç çalışırken tabii ki yağlanıyo orda sorun yok ama motoru direkt kapatırsan turbo öyle ya da böyle hala hareketli olcak..sorun da o zaten..normalde yağlanması gereken sistem yağsız kaldığı için sorun ordan meydana geliyo zaten..

bu arada hortumsa genelde o da çok sıkıştırmaktan oluyo bildiğim kadarıyla..
bi arkadaşım gereksiz sıkıştırır aracı dizel onun da 3 defa değişti turbo hortumu..

30 sanıye 1 dakka falan yeterlı bence dırek turbo tımer taktırtmak mantıklı olabılır bugunde benım turbo hortumum degıstı patlamıs hortum fabrıka hatası araba eskıden elektrık supurgesı gıbı calısıordu sımdı cok guzel oldu :D

ağbilerin ağbisi bayram geçti ellerini öptürmedin bana turboyu yağlamayı boşverdim ben:)

..

valla abilerim usta bana belki yapmaz dedi eğer yaparsa alırız bi turbo takarız dedi zaten ben arabanın ikinci sahibiyim benden önce alan bi bayan kullanmış araç 50.000 km rede yani anlicanız hiç bakmamış bile arabaya araba en son 3 veya 5 ay yatmış...bi tane pert olan bi arabanın turbosu varmış 700 tl felan dediler eğer değiştrimeye kalkarsam onu alıcam sağlammış usta öyle dedi...ayrıca ben arabayı çorlu/tekirdağ opel inan servisinden aldım ve adamlara gittim bugun dedimki abi turbonun masrafı 200 tl dedim adamlar hemen çıkardılar hiç sormadan oarayı verdiler bana yani o parayı vermiyebilirlerdi...:confused:

orkun kardeşim sana diyorum çok güzel bir araba aldın ve inanılmaz derecede ucuza aldın bak bugünde 200 tl daha girdi cebine sen satim falan deme yavaştan yaparsın herşeyini hiç dert etme

Geri
Üst Alt