Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Chip Tuningte Başa Gelebilecekler... Aman Dikkat..

Faruk abi sen chip yaptırdıktan sonra hiç sıkıntı yaşadınmı memnunmusun?

Patroncum zorla Cezmi abiye attıracan beni :confused: ben sorun yaşadım da denebilir yaşamadım da.

Yaptırdıktan sonra performans olarak faydasını epeyce gördüm, yaklaşık 15bin km kilometre geride kaldı bu halde. Basınca farkedilir bi şekilde sollamalarda rahatladım, gidiş gelişlerde önceden geçer mi diye düşündüğüm çoğu yerde şimdi hiç sıkıntı çekmeden geçiveriyorum. Mesafeyi kontrol ediyor arkadan gelen araçları kolluyorum, sinyal verip kafa çıkartıp gaza basınca önümdeki aracı hemen geçiveriyorum bu çok keyifli.

Yakıt tüketiminde benim kullanma tarzımla chipi yapan arkadaş çok rahat tasarruf edebileceğimi söyledi ama, ben tüketimde bir değişiklik olduğunu sanmıyorum. Performanslı kullanımda öncekinden fazla yaktığını gördüm, normal kullanımda önceki ile aynı diyebilirim. Yakıtım düşmedi yani.

bide geçici motor arıza ışığı yanıyordu ilk yaptırdığımda, bunun sebebi dumpvalve bazen takılı kalıyormuş ve fazla basınç uyarısı vermiş birkaç kere. Bu arızaları kontrol ettirdiğimde geçici arıza olduğunu gördük. Bizim dumpvalve'ler diyaframlı tip değil, gerekli yağlamalar yapılınca bu geçici arızalar gitti. güncelledikten sonra bir kez daha yandı ve hemen kontrol ettirdim yolda iken Keleşler'e, geçici arıza çıktı. 1500km sonra yeniden yandı ve yaklaşık yarım saat ilerledikten sonra da arıza ışığı söndü. Bayram dönüşünde Ankara cvarında sönen arıza ışığı tekrar yanmadı hala. Sanırım bu geçici arıza olayları bitti gibi.

Kullanma tarzıma gelince, yazılımdan önceki halinden daha az gaza basar oldum, daha sakin gitmeye çalışıyorum. Gerektiğinde motor durum sıcaklığı iyi durumlarda iken yükleniyorum ara sıra ama sürekli değil. En son Süreyya plajı ışıklarda Honda civic egsozlu optik farlı yapılı gaz verdi, modeli motoru neydi şimdi ne desem yalan olur. Aynı anda kalktık ışıklardan, redline sonlarında değiştirdiğim viteslerle Honda epeyce bi bağırdı egsozla ama mesafe gittikçe açılıyordu, ben Adatepeden döneceğim için hemen sinyal verip fazla abartmadan gaz kestim ve beni geçerken kornaya bastı frenledi ve yoldan ayrıldığımı görünce de tekrar gazladı gitti.

Şimdi iyi desem de kötü desem de her ikisi de doğruluk payları var. Bu haliyle Yunus Emre'de kullandı Mersin'de, hatta babası da kullandı ve farkı hissettiler. Çok ileri kmlerde durum ne olur bilemem ama bu hali çok keyifli. Keşke stok halde 150hp veya üzeri olsaydı da bu hareketlere hiç girmeseydik diye aklımdan geçmiyor değil. İbiz cupra gibi bir makinem olsa hayatta elletmezdim.

vallahi 150hp arabam olsa yine yazılım yaptırırdım, 200hp olsa yine yazılım yaptırırdım. arabanın sınırını gördükçe veya arabanın gücüne alıştıkça insan sıkılıyor, bütün mesele bu:)
yazılımdan sonra dumpvalve modifiyesi yapmanızı öneriyorum; aracı daha da rahatlatırsınız, turboyuda korursunuz bu şekilde.

vallahi 150hp arabam olsa yine yazılım yaptırırdım, 200hp olsa yine yazılım yaptırırdım. arabanın sınırını gördükçe veya arabanın gücüne alıştıkça insan sıkılıyor, bütün mesele bu:)
yazılımdan sonra dumpvalve modifiyesi yapmanızı öneriyorum; aracı daha da rahatlatırsınız, turboyuda korursunuz bu şekilde.

1.4 T ıcın Dv uretmedı forge senın taktıgın nedır ? 2.0 Tfsi ın dıyaframını mı taktın senınkının ıcıne ?

diyafram denince benim aklıma, lastik yada membran türü elastik bir malzeme gelir. Bu elastik malzeme fazla zoru görünce de yırtılma yapar ve bunun sonucunda gerekli basıncı koruyamaz hale gelir. 2010 leonlarda DV'ler diyaframlı olanlardan değil, mekanik bir çalışma prensibi olan esneme kabiliyeti yüksek plastik malzemedendir. Ama bu malzemeyi yapan adam 250nm torklara ve 150hp civarı güçlere göre mi hesaplamış onu bilemeyiz.

Şu anda ben bu riski alarak yazılımlı yürüyorum ama aracı her zaman 1500 ila 3000 devir arasında kullanmaya gayret ediyorum ki sahip olduğum torklarla bu halde oldukça memnuniyet verici hale geldi. Önceki standart halinde kesinlikle bu haldekinden daha kolay ekonomi yapıyordum şimdi o haldeki ekonomiyi yakalamakta zorlanıyorum.

1.4 T ıcın Dv uretmedı forge senın taktıgın nedır ? 2.0 Tfsi ın dıyaframını mı taktın senınkının ıcıne ?

Siparişle yanlışlıkla 2.0 TSI'ın diyaframı gelmişti başta, bu olmaz dedi yanlış göndermişler dedi arkadaş ve birgün sonra bir forge daha geldi üzerinde TSI yazan, Ümit budur dedi ve sorunsuz taktık, ama ne olduğunu inan ben de belmiyorum. Resim ekliyorum. Bu arada resimde gördüğünüz filtreyi 1 km sonra söktüm, sesini begenmedim:)
Su altında nefes alıp veren dalgıç sesi gibi tahammül edemiyeceğim bir sesi vardı, sanırım vw tipi araçlarda durum buymuş..

http://img638.imageshack.us/img638/6876/72927503.jpg

İsmail bu filtre ile daha iyi ses alabilmişindir eminim ama uzun yolda bu filtre sesi bana çok itici ve yorucu geliyor. Bende orjinal boyutlarda kutu içi BMC filtre var ve sese dayanamayıp kapağını da kapattım. Gidişinde de bir değişiklik görmedim. Sessiz sedasız keyifli keyifli geziyorum şimdi.

Bir ara egsoz yetersiz kalıyor o yüzden sıkıntı çıakrtıyor diye egsoz olayına da girmek istedim ama durduk yerde desibeli arttırıp konfordan ödün vermek istemedim o yüzden orjinalde kalsın dedim. Şu anda egsoz ucum bile yok, arabanın içindeyken nede olsa taaa egsozun kafasını görme lüksüm de yok varsın carbon malzemeden çirkin çirkin dursun öyle rahatsız değilim yani :cool:

Tfsi dv sı bu bence cok ıyı olmus dırek uyuyorsa kı zaten mantıklı dusununce orjınal dv nın dıyaframı oluyorsa neden Forgenın Dv sı olmasın :)

İsmail bu filtre ile daha iyi ses alabilmişindir eminim ama uzun yolda bu filtre sesi bana çok itici ve yorucu geliyor. Bende orjinal boyutlarda kutu içi BMC filtre var ve sese dayanamayıp kapağını da kapattım. Gidişinde de bir değişiklik görmedim. Sessiz sedasız keyifli keyifli geziyorum şimdi.

Bir ara egsoz yetersiz kalıyor o yüzden sıkıntı çıakrtıyor diye egsoz olayına da girmek istedim ama durduk yerde desibeli arttırıp konfordan ödün vermek istemedim o yüzden orjinalde kalsın dedim. Şu anda egsoz ucum bile yok, arabanın içindeyken nede olsa taaa egsozun kafasını görme lüksüm de yok varsın carbon malzemeden çirkin çirkin dursun öyle rahatsız değilim yani :cool:

yazdım ya filtrenin sesine dayanamayıp 1 km sonra söktüm diye:)
ben sese gelemiyorum hocam ya:)
egsoz düşünüyorum ama cupra R diffüzörü olayına girersem eğer. onun da 4 milyar gibi bir masrafı oluyor:( bu seferde sat aracı Fr al diyorum kendime.
bu arada Bütün alınacak olasılıkta olan FR'lar satıldı artık:) baka baka bütün Fr'ları bitirdik son 8 ayda:)

Tfsi dv sı bu bence cok ıyı olmus dırek uyuyorsa kı zaten mantıklı dusununce orjınal dv nın dıyaframı oluyorsa neden Forgenın Dv sı olmasın :)

vallahi bir espirisi var ama ben de bilmiyorum. Cupranınki geldi diye gönderip yenisini aldık çünkü. benim ilk defa gördüğüm bir parça. İstanbulda satan yerlerde bulur denersiniz zaten siz kolayca.

Ayrılacak butce varsa Varex al ıster gazlarken ac seslı gıt ıstersen sehırıcı sessız takıl abi:)

Geri
Üst Alt