Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

bana dsg yi anlatacak yok mu arkadaşlar?

ya abi ben manuelde fazla iyi değilim işin açığı, araç kullanmaya çok geç başladım diyeyim sen anla, babadan arabamız falan olmadığı için :) o da bazen sinir ediyo beni, bazen vites küçültürken arabayı yığma, bazen sarsma falan halen ummadığım anda yapabiliyorum bunları nedense çoğunlukla iyi gibiyim ama bazıları normal herkes de olur diyo ama bilemedim işte :) ondan dolayı da istiyorum otomatiği, bırak araç kendi ayarlasın diyorum o dediklerini ben her zaman yapamam gibi o yüzden diyorum otomatik olmasının bi anlamı olsun diye :) kafanı ağrıtıyom abi ama idare et artık! :)
Bu anlattıklarının tamamını dsg halleder merak etme..sen sadece direksiyonu tutacan gardaş..

DSG (Direct-shift gearbox) diye tabir edilen şanzuman VW Grup lisansı altında (çift kavramalı konsepti Porsche ile ilk olarak 80lerin başında) kullanılan ve direkt vites değişimine imkan tanıyan bir otomatik şanzuman sistemidir. Diğer bir deyişle birbirinden iki ayrı manuel ünitenin tek bir üniteymiş gibi görev yaptığı, elektronik olarak kontrol edilen ve manuel şanzumanın otomatikleştirilmiş hali gibi davranan çok başarılı bir sistemdir.

CVT (Continuously variable transmission)
ise Sürekli değişken şanzumandır. Dişli oranlarının verimli olduğu maksimum ve minimum değerlerini hesaplayarak, vites değiştirmeden geçişi sağlayan şanzuman sistemidir. Senkromeçler (Selenoidler) bu şanzumanda bulunmadığı için daha az sorun çıkarmasını beklemek yerinde olacaktır.

İkisi de yakıt ekonomisi konusunda kendini ispatlamış başarılı şanzumanlardır. Yalnız, bir CVT şanzuman performans beklentisi olan birine asla bir DSG'nin verdiği kadar cevap veremez. Aynı şekilde, sürüşten keyif almak isteyen insanların tercihi yine DSG olacaktır.

Gerekli Açıklamalar yazılar Çiziler zaten mevcut sitede..

Söylenmeyen şeyi söyliyeyim ben sana Haluk, Rahat Edersin ve o rahata erdikten sonra umrunuzda bile olmaz 1000 dsg den 3 tanesi sorunmu olmuş ne olmuş :eek:key:

teşekkürler ancak maalesef bir zf de değil derken anlamadım ne demek istediğini abi kusura kalma, bi de yeni auris cvt den de bahsedebilirseniz sevinirim.

Şöyle izah edeyim. Her şanzumanın avantajı olduğu gibi dezavantajı da mevcut. ZF bu konuda en başarılısı diyebilirim. Çünkü en az DSG kadar hızlı geçiş yapabilen ve bi o kadar da sorunsuz bir şanzuman. Haliyle fiyatı a biraz yüksek. BMW bu şanzumanı kullanıyor.

Diğer taraftan CVT çok konforlu bir şanzumandır. Fakat sürüş keyfi ve yakıt tüketiminden de biraz verimsizdir. Aşağıda bir video linki koydum daha iyi anlayabilmeniz için. (Videoda her ne kadar güzel tarafları gösterilmeye çalışılmış olsa bile, bu şanzumanı kullanmayan bilemez.)

https://www.youtube.com/watch?v=yVOhFXbLAos

abi memnundun arabandan satmıyordun ne oldu yenıyı dusunuyorsun. :D

abi memnundun arabandan satmıyordun ne oldu yenıyı dusunuyorsun. :D

hasan iyi oku arabayı satıyorum mu dedim, iki seneye kadar bütçemi toparlayıp sıfır otomatik alacam dedim, eşim de kullansın ben de rahat edeyim yani, yoksa sana inat kafamdaki fiyatın altına vermeyecem zaten, veremezsem de ikinci araba olarak dursun evde, hem leon manuelim hem de auris cvt mi olur, yeni leon dsg mi olur bakarız... :D

hasan iyi oku arabayı satıyorum mu dedim, iki seneye kadar bütçemi toparlayıp sıfır otomatik alacam dedim, eşim de kullansın ben de rahat edeyim yani, yoksa sana inat kafamdaki fiyatın altına vermeyecem zaten, veremezsem de ikinci araba olarak dursun evde, hem leon manuelim hem de auris cvt mi olur, yeni leon dsg mi olur bakarız... :D
2 Sene sonra allah bilir fiyatları ne olacak abım senın ıcın hayırlısı olsun sımdıden.:D Bu arada :seat

Sıkıntı yapma kardeşim kendine... Toyota otomatik yerine illaki japon dersen Honda otomatik al... ama yine de DSG den şaşma derim...

Geri
Üst Alt