• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

AURA CD aux giriş yapılışı

kurtbil

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
7,702
Beğeniler
650
Yaş
32
#1
Merhaba arkadaşlar,
dün gece şu linkteki arkadaşın çalışmasından etkilenip aracımdaki Aura CD için aux girişi yapmaya karar verdim, güzel de oldu:)
Yalnız elimde devre şeması olmadığı için ve cd çalardaki devre yapısının biraz daha farklı olmasından dolayı biraz uğraştırdı. Ama sizin için çok kolay olacak, hatta teybin içini açmanıza bile gerek yok, alt kapağı kaldırıp 3 lehim yapmanız yeterli :)

Yine de merak edenler için biraz detaylandırıyım:
CD çalardaki ses verisi akışı kabaca aşağıdaki gibi oluyor.

Bu diyagramdan da anlaşılacağı gibi analog stereo yayın girebileceğimiz tek yer Alpine 75729 ve TDA7402 arasındaki hat. Bu hat aşağıdaki resimdeki konnektörün 20-21-22 (R-G-L) nolu pinlerinden geçiyor.

Bu pinlerin boardun arka yüzündeki uçları aşağıdaki resimde görülüyor:
Ben bu noktalara 3.5mm dişi stereo jack bağlayıp ön kapağa monte ettim, isterseniz erkek uçlu bir stereo kabloyu kesip buraya bağlayıp ucunu da torpido gibi bir yere gizleyebilirsiniz.
Ön kapağa monte etme işlemi biraz zahmetli, öncelikle jackın mümkün olduğunca küçük olması gerekiyor, elektronikçilerde satılan standart jackları ön kapağın arkasına sığdıramazsınız. Ben eski telefon kulaklığımdaki jackı kullandım ve tam oldu.

Ön kapağı delmek için 5 numara matkap ucu kullandım, eğer bu işlemi yapıcaksanız öncelikle başka plastik bir malzemede delik açıp jackın uyup uymadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

CD çalar konumundayken auxtan bir cihaz bağladığınızda otomatik olarak CD’den gelen sesi kesip cihazdan gelen sesi çalıyor. Harici playerınızın şarkı aralarındaki geçişlerde CD’den gelen sesi verebilir (1 sn bile sürmüyor), rahatsız olursanız sessiz bir parça ile CD yazıp bunu önleyebilirsiniz.


son hali
KONU ALINTIRDIR.YAPAN ARKADASIN ELİNE,AĞZINA SAĞLIK.
 

safaks

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Haz 2010
Mesajlar
267
Beğeniler
30
Yaş
31
#5
Doğru yerden çıkışları aldıktan sonra neden olmasın ki... Tabi o çıkışları bi bilen bize belirtmesi lazım.
 

Mert035

Kayıtlı Üye
Katılım
31 Ocak 2012
Mesajlar
24
Beğeniler
4
Yaş
26
#10
amman dıkkat oradakı Serıt'ee zaarar verdıgınız zaman Teybınız calısmayabıLır cunku Serıt ıcındekı teller cok hassas ve Kırılgandır arkadaslar.
 
Üst Alt