Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

AURA CD aux giriş yapılışı

kurtbil

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar,
dün gece şu linkteki arkadaşın çalışmasından etkilenip aracımdaki Aura CD için aux girişi yapmaya karar verdim, güzel de oldu:)
Yalnız elimde devre şeması olmadığı için ve cd çalardaki devre yapısının biraz daha farklı olmasından dolayı biraz uğraştırdı. Ama sizin için çok kolay olacak, hatta teybin içini açmanıza bile gerek yok, alt kapağı kaldırıp 3 lehim yapmanız yeterli :)

Yine de merak edenler için biraz detaylandırıyım:
CD çalardaki ses verisi akışı kabaca aşağıdaki gibi oluyor.

Bu diyagramdan da anlaşılacağı gibi analog stereo yayın girebileceğimiz tek yer Alpine 75729 ve TDA7402 arasındaki hat. Bu hat aşağıdaki resimdeki konnektörün 20-21-22 (R-G-L) nolu pinlerinden geçiyor.

Bu pinlerin boardun arka yüzündeki uçları aşağıdaki resimde görülüyor:

Ben bu noktalara 3.5mm dişi stereo jack bağlayıp ön kapağa monte ettim, isterseniz erkek uçlu bir stereo kabloyu kesip buraya bağlayıp ucunu da torpido gibi bir yere gizleyebilirsiniz.
Ön kapağa monte etme işlemi biraz zahmetli, öncelikle jackın mümkün olduğunca küçük olması gerekiyor, elektronikçilerde satılan standart jackları ön kapağın arkasına sığdıramazsınız. Ben eski telefon kulaklığımdaki jackı kullandım ve tam oldu.

Ön kapağı delmek için 5 numara matkap ucu kullandım, eğer bu işlemi yapıcaksanız öncelikle başka plastik bir malzemede delik açıp jackın uyup uymadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

CD çalar konumundayken auxtan bir cihaz bağladığınızda otomatik olarak CD’den gelen sesi kesip cihazdan gelen sesi çalıyor. Harici playerınızın şarkı aralarındaki geçişlerde CD’den gelen sesi verebilir (1 sn bile sürmüyor), rahatsız olursanız sessiz bir parça ile CD yazıp bunu önleyebilirsiniz.

son hali

photo0088a.jpg

KONU ALINTIRDIR.YAPAN ARKADASIN ELİNE,AĞZINA SAĞLIK.

2006 ların teybine oluyormu

Doğru yerden çıkışları aldıktan sonra neden olmasın ki... Tabi o çıkışları bi bilen bize belirtmesi lazım.

amman dıkkat oradakı Serıt'ee zaarar verdıgınız zaman Teybınız calısmayabıLır cunku Serıt ıcındekı teller cok hassas ve Kırılgandır arkadaslar.

Geri
Üst Alt