Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Audi A3 1.8T. Tanışma ve Modifiye Belgeseli :)

ukku

Kayıtlı Üye
Arabacığım :)

Kendisi 1999 model, tanıştığımızda henüz 90bin km'deydi.. 50 bin km olmuş tanışalı :)
Bir amcanın haftasonu keyif arabasıydı.. Amca zevkliydi, gri deri Recaro koltukları kırmızı renkle birlikte tercih etmişti :)
Ön panel, ön cam, bagaj içi etiketleri, orijinal Audi logolu ilk yardım çantası, reflektörleri, orijinal araba ve teyp kullanım kitapçıkları, yedek anahtarları, bakım kitapçığı vs vs. herşeyi eksiksiz olarak duruyordu.
Bayiden nasıl çıktıysa, o şekilde muhafaza edilmiş.. Ne kazası, ne boyası.. Katalitik konvertörü, orijinal hava filtresi tertibatı, herşeyi komple orijinal..
Zaman hızlı geçmiş :)

Allah'a şükür hala kazası boyası yok. Sadece taş izlerinden ve park ederken oluşmuş bikaç çizikten dolayı ön ve arka tamponu boyattım..
Gerisi hala fabrika boyası :) Temizliğini de daha da iyi şekilde korumaya özen gösteriyorum.
Ama mekanik kısımda yetersiz bulduklarım oldu, biraz müdahale ettik :)

Yavaş yavaş, sindire sindire yaptım ama şu anda bakıldığında yapılanlar biraz birikmiş :)
Biraz yapılanlar ve sonuçlarından bahsedelim;

Aracın standart gücü 150 hp 210 nm idi.
Bunu K03 turbo ile sağlıyordu. Bunu 2004 Leon Top Sport 1.8T 'den çıkan K03-S ile değiştirdik. Çıkardığımızda da orijinal turbonun hala sıfıra yakın kondisyonda olduğunu görmek bizi sevindirdi :)
Bu değişim esnasında turbonun minicik olan emiş borusunu da yurtdışından sipariş etmiş olduğumuz geniş ve silikon olanıyla değiştirdik.

Turbo emiş borularının farkı;

Bu da turboların farkı

Arabanın basınç gelir gelmez cortlayan standart dumpvalve'ini Forge'nin yaptığı, sağlamı ile değiştirmiştik zaten.
O da şöyle bişey;

Böyle afilli durduğuna bakmayın, 7 8 cm boyunda bişey :)

Biraz hızlı bir arabaya biniyorsak sessiz olmaz dedik.. Aracımıza göre üretilmiş bi cold air intake kit ve AEM hava filtresi kullandık. Kuru bi filtre tercih ettik ki, MAF'ımız yağlanmasın :)
Davlumbazın içine kadar uzanıyor ve o aşağı yukarı şöyle görünüyor;

Turbo arabanın aort damarı, egzozu da elden geçirmemiz gerekiyordu,
Turbonun çıkışından sona kadar, 76 mm paslanmaz egzoz yaptık. Süreyya abi öyle bir yaptı ki, Audi görse seri üretim için kalıp alır :D
Sonunda da kumandalı aç-kapat sistemli Varex son susturucu kullandık. Hem polisten sıkıntı yaşamamak, hem uzun yol konforunu bozmamak için.

Aracın orijinal intercoolerını göstereyim, 1 karış bişey :)

Bununla bu iş olmaz dedik, ve şöyle duran, orijinalinin 2 katından daha büyük bi intercoolera, yerini değiştirdiğimiz için de orijinal boruların hiç biri kullanmadan, yepyeni borulandırmalarımızla geçiş yaptık.

Yazılım konusunda; Bülent Rayman, sağolsun, çok yardımcı oldu. Beynini yememe rağmen bıkmadan usanmadan ayarlattı :D

Yazılım yapılırken ihtiyacımız olan şeyler de oldu..
Örneğin enjektörlerin limitine kadar ulaştık ve benzin basıncını açmamız gerekiyordu,
Bunun için 3.5 bar benzin basınç regülatörü taktık
Bu da fotoğrafta kocaman duruyor, serçe parmağımdan ufak bişey :)

Yazılımı optimum ayarlayabilmek için basınç ve hava-yakıt karışımlarını görmemiz gerekiyordu. Ve orijinal, kırmızı olan kadran renklerinin yanında sırıtacak bişey takmak istemiyordum.

Bunun için;

ve de bundan tercih ettik :)

Birkaç ayar sonunda optimum ayarı yakaladık ve.. Bir de ne görelim, daha yeni olan debriyajımız yetmemeye başlamış :)

O zaman bir üst seviyeye geçmemiz lazım dedik ve yurtdışı forumlarında detaylı araştırmalarımız sonucunda bu sette karar kıldık. Hem de volanı orijinal volandan daha hafifti :)

Arabanın gidişi bunlar ile çok çok farklı hale geldi.
Dyno konusu da açmıştım zaten, tekerlekte 210, motorda 240-250 arası bir değer yakaladık.
Tork da 370 leri bulmuştu.
Tam hedeflediğimiz gibiydi.. Hatta beklediğimden iyi bile oldu diyebilirim..
Biz derkenki biz'i çoğullaştıran kişi Şafak bu arada.. Çok emeği var sağolsun :)

Arabanın gidişi gayet güzel seviyelere geldi.. Standart 240 hp bi Leon Cupra ile nasıl gittiğini yayınlamıştım daha önce.
Hatırlatma: Audi A3 1.8T Stage 1.5 VS Seat Leon Mk2 Cupra

Ama tabi ki iş arabayı hızlandırmış olmakla bitmiyor.
Bu işlemlerden önce tamamlamış olduğum bazı değişiklikler oldu,
Orijinalde 288 mm olan fren disklerimizi 312 ilerle değiştirdik.
Tabi bunları yaparken Audi S3'ün kaliperlerini, EBC'nin ürettiği diskleri ve balataları kullandık.
Hatta çok inandık, motul dot5.1 fren hidroliği ile topladık :)
Nasıl oldu derseniz, çok iyi. 1500 kg'ye yakın S3'ü bile iyi durduran bu sistem, 1200-1220 kg bir arabaya çok güzel oldu :)

Jeremy Clarkson'ın testte shopping car olarak nitelendirdiği süspansiyon sistemini de KW marka coilover sistemi ile değiştirdik.

Ek bilgi: Seat Cup araçları da aynı şase ve bu coiloverla yarışıyorlar :)

Orijinalinde arkada viraj demiri (anti roll bar) olmayan a3'ümüze bir de h&r viraj demiri ekledik,

Ön takımda da, yine geçen tuning başlığı altında bahsettiğim poliüretan malzemesi ile bir takım değişiklikler yaptım.
Konuda bahsettiğim motor kulağı, salıncak burçları ve bunlara ekstra olarak poliüretan viraj demir lastikleri, z rotlar vs vs.

Ürün bu marka değil. Fotoğraf güzel diye aldım.
Renkleri de kırmızı zaten :)

Tüm mekanik işlerimiz, dyno ve bakımlarımız da Bostancı VW Tech 'de yapıldı.
İlkan abi'ye tekrardan teşekkür :)

Son olarak da yere yazları 225/45/17 lastikler ile tutunuyoruz. BBS jantlarımızın görseli de güzel oluyor :) Kışın ise 205/55/16 kış takımımız var :)

Uzun soluklu bir uğraş sonunda arabam istediğim kıvama geldi. Hem gidişi ile, hem duruşu, hem de dönüşü ile.
Ön takım, kulaklar, debriyaj vs gibi, bu kadar torkla yıpranma ihtimali olan malzemeler de ömürlük olan sağlamları ile değişince, kafa rahat hiç sorunsuz gazlanabilir hale geldi :)
Aynı zamanda orijinal a3'e göre rahatsız edici bi sertliği ya da konforsuzluğu yok.. Egzozumu kapatıp 800 km uzun yol gidiyorum, indiğimde belim tutulmuş ya da gözlerimden yaş gelmiş olmuyor :)

Benzer yol tutuş modifiyeleri ile bindiğim, Grup N kıvamındaki Clio RS'imden sonra babam bununla haftada 1 gittiği alışverişte çok rahat ettiğini söylüyor :)

Çok hızlı, çok değişik veya çok pahalı bir arabaya binmiyorum.
Ancak çok uzun süre hayalini kurduğum bir motora, tam istediğim kıvamda sahip olduğum için şükür diyorum.
Allah herkese gönlüne göre versin.

Konudan örnek alıp yol tutuş ya da fren modifiyesi yapan arkadaşlara şimdiden not;
Öncelikle kendi kullanım tarzımızı ve sürüşümüzü geliştirmeliyiz. Frenlerin veya yol tutuşun modifiyeli olması sadece doğru kullanım ile artı puan kazandırır. Aksi halde, 2 civataya güvenerek kendimizi riske atmaktan başka birşey yapmış olmayız.

Maşallah =)

Güncelleme:

Arka traversin şase bağlantı takozlarının poliüretan olanları yola çıktı. Böylelikle tüm kauçuklar poliüretan oldu. =)

Odamda duran alt şase desteğini de takarsam go-kart kıvamında bi audim olur sanıyorum :)

O da takıldığında şöyle duruyor

Yol tutuş herşeydir =)

Edit: Arabayı bi süredir isteyen birileri vardı.. En sonunda alın gitsin dedim.. :)
A3 1.8t satılmıştır.. Hayırlısı olsun..
Yerine Clio RS geldi..
Yakın zamana fotoğrafları paylaşırım.. :)

Masallah Utku..Gordugum zaman her zaman kafami karistiran bir fenomen audi:)

• Beğen
Reaksiyonlar: ukku
Kafandaki işlemleri yapmışsın çok uğraşmışsın keyfini dibine çıkartmak hakkın.
İnşallah herkes hayalini senin gibi keyifli şekilde gerçekleştirir.:eek:key:Maşallah.

xx

• Beğen
Maşallah Allah kaza bela vermesin bu a3 bilen bilir temizliğiyle orjinalliği ile a3lerin hepsini yolda bırakır bu konuda 1.Emir 2.Utku ikiside gözü gibi değil gözünden daha iyi bakarlar araçlarına ellerine sağlık kardeşim....:eek:key:

• Beğen
Allah Nazarlardan Korusun. Son olarak eklediğiniz, şoförlüğü geliştirme notu da çok iyi teşekkürler paylaşım için, hem bilgileniyorum hem de gözüm gönlüm açılıyor : ):eek:key::eek:key::eek:key:

• Beğen
MaşeALLAH...kazasız belasız nazarsız inşeALLAH çok ama tatlı bir emek var...

• Beğen
Geri
Üst Alt