Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Aracımın Beyaz Duman Atması

aytacgzl

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhabalar,
2011 Seat Leon 1.6 Tdı Dsg aracım yaklaşık 1 aydır dönem dönem yoğun beyaz duman atmakta ve mazot kokusunu içeri kadar vermekte,zaman zaman gösterge panelindeki egsoz işareti çıkartmaktaydı. Uzun bir yola çıkıp yüksek devirde kullandığım zaman ışık sönmekteydi. Aradan birkaç gün geçtikten sonra yine beyaz duman atmaya ve bu sefer gaz yememeye başladı. Yokuşta 1. vitesten yukarı çıkmadı öylece kaldı. Hemen servise gittim bilgisayara bağlattırdım. Partikül filtresi tıkanmış temizlenmesi gerektiğini söylediler, temizlettirdim. Tekrar bilgisayara bağladım ve arıza kayıtlarını sildirdim her şey normale döndü. 3-4 gün problemsiz kullandım. Pazar akşamı eve dönüş yolunda 140-160 km hıza çıktım ve aracı park etmek için durduğumda aracın yeniden yoğun bir koku ve yoğun bir duman atmasıyla karşılaştım. Marşı kapattım tekrar çalıştırdım aracın sabit halde çalışırken devir saatinin 750-950 devirde gidip geldiğini ve araçta çalışma halindeyken sallantı olduğunu gözlemledim. Daha önceden zaman zaman beyaz duman atıyordu fakat pazar akşamından beri her çalıştırmamda yoğun bir mazot kokusu ve beyaz dumanla karşılaşmaktayım. Daha önce ustaya götürdüm bir sonuç alamadım. Bunun sebebi ne olabilir? Not: Sürekli Bp'den mazot almaktayım. Çok danir zor durumda kalırsam opetten alıyorum. Onun haricinde herhangi bir firmadan mazot almamaktayım.

Birde ilk kalkışta gaz verdiğimde cırcır diye ses geliyor nerden geldiğini anlayamadığım. Ortalama yakıt 12.1 bu normal midir?

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Selam. Ben de aynı sorunu yaşadım.
2010 - 1,6 tdi manuel Leon.
İlk olduğunda canımı sıktı ustaya götürdüm motor yaptıracaksın dedi. İçimden saydırdım çıktım. Motorum saat gibidir şükürler olsun.
Sonra yola çıkınca motor ısındıktan sonra dumanın kesildiğini ve devir saatinin normale döndüğünü gördüm.
Daha sonra 3-4 ayda bir bunu yaptığına şahit oldum.
Biraz araştırdım ki DPF (Dizel partikül Filtresi) temizliği yapmıyormuş. Eğer şehir içinde düşük devirde çok geziyorsan motor partikülleri yakamıyor ve egzoz yüksek ısıya 5-10 dakika maruz kalınca da temizliğe başlıyor. Doğal olarak yanan partiküller de egzozdan atılıyor. EGR temizliği de yaptırırsan daha az karşılaşacağına inanıyorum. Kışın trafikte geziyorsan bu durumla yaz a göre daha sık karşlaşabilirsin.
Dert etme. Temiz mazot kullan. Ben istisnasız Shell V power Dizel kullanıyorum. Diğerlerine göre en düşük partikülü içeren mazot (bence).

Benimde korktuğum nokta şu EGR temizliğini yaptıralı 6 gün oldu ve ikinci defa tam olarak olmasada (gaz yemesi hariç) aynı problemi yaptı. Evimin yakınında shell var fakat bir arkadaşım sizin gibi sürekli Shell V Power kullanıyordu (2008 Ford Focus Titanium) mazot enjektörü tıkanmış. Servise gittiğinde yakıttan olduğu söylenmiş. Bir rivayettir ki ne kadar doğru bilinmez Shell in mazotu ince olduğu için mazotunuz normal süreden daha erken bitebilir derler. Fakat siz memnunsanız bir problem yok demektir. Çok teşekkür ederim yardımınız için

Benimde korktuğum nokta şu EGR temizliğini yaptıralı 6 gün oldu ve ikinci defa tam olarak olmasada (gaz yemesi hariç) aynı problemi yaptı. Evimin yakınında shell var fakat bir arkadaşım sizin gibi sürekli Shell V Power kullanıyordu (2008 Ford Focus Titanium) mazot enjektörü tıkanmış. Servise gittiğinde yakıttan olduğu söylenmiş. Bir rivayettir ki ne kadar doğru bilinmez Shell in mazotu ince olduğu için mazotunuz normal süreden daha erken bitebilir derler. Fakat siz memnunsanız bir problem yok demektir. Çok teşekkür ederim yardımınız için

Şu ana kadar yakıttan bir sıkıntı çekmedim Allah'a şükür. Aldığım istasyonlar bile zorunda kalmadıkça 2-3 ü geçmez.
Son depomda istanbul şehir içi devirli, sakin, köprü trafiği, akıcı tafik karışık olarak 870 km gittim.
Biraz sakin kullansam belki 900 ü geçerim.
Uzun yolda son denememde dikkatli kullanımda 1100-1200 km aralığında gitmiştim.
Bakalım 2000 km sonra bakımım var ne var ne yok belli olacak.

Bahsi geçen rakamlar çok çok iyi ben 100 TL mazot ile 200 km yolu zor yapıyorum en fazla düşebildiğim 10 lt ona da şükür ettim. Bu durumun ne ile ilgisi var anlam veremedim. Tabi birde ilk kalkışta motordan gelen cırıltı sesimiz var ustanın normal bu diyerek geçiştirdiği.

Enjektörlerin arızalı... Ve arızalı olduğu zaman partekul filtresini çok çabuk doldurur carlama sesi yapar...istediğin kadar uzun yolda temizle yine doldurur.. normal şartlarda enjektörler değişmesi gerekli. Ama revizyon yapan yerler var.. revizyon yapıldığı zaman carlama ve o kötü kokudan dumandan kurtulursunuz

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Peki size bir soru daha sorabilirmiyim? Revizyon işleminin ortalama maliyeti nedir tahmini olarak? İlk defa başıma geliyor böyle bir durum

Çok teşekkür ederim

Geri
Üst Alt