Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Araç kullanırken nasıl frenliyorsunuz ?

Pargalı

Kayıtlı Üye
Değerli abilerim,kardeşlerim 200 metre ileride ışık olduğunu varsayalım.

Örneğin 4.viteste giderken debriyaja basıp sonra frenmi yoksa ışıklara kadar önce frene basıp aracı yavaşlatarak durmaya yakın debriyaja mı basıyorsunuz hangisi daha sağlıklı kimi diyor viteste yavaşlamasını beklerken motora yük biniyor kimi diyor vitesi boşa almak doğru değil.

Değerli abilerim,kardeşlerim 200 metre ileride ışık olduğunu varsayalım.

Örneğin 4.viteste giderken debriyaja basıp sonra frenmi yoksa ışıklara kadar önce frene basıp aracı yavaşlatarak durmaya yakın debriyaja mı basıyorsunuz hangisi daha sağlıklı kimi diyor viteste yavaşlamasını beklerken motora yük biniyor kimi diyor vitesi boşa almak doğru değil.
Ayağını gazdan çek ışıklara kadar ilerle araç boğulmadığı sürece debriyaja basmaya gerek yok freni de son ana doğru kullan

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ayağını gazdan çek ışıklara kadar ilerle araç boğulmadığı sürece debriyaja basmaya gerek yok freni de son ana doğru kullan

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Genellikle senin dediğin gibi yapıyorum abi ama sanki titreme yapıyor gibi o yüzden kafama takıldı bu konu.

Belli devrin üzerinde debriyaja basıp vites düşürünce yada boşa atınca zaten araç bilgi ekranında uyarı veriyor.

Mesela ışığın dibinde durma zank die kimi insanlar öyle yapıyor saçma sapan frenler yazık arabanın fren balatalarına

Trafiğin çok olmadığı yerde vites küçültmek en mantıklısı; trafik çoksa şayet boşa alıp durdurursun aracı. Frene son anda basmak hem kaza riskini arttırır hemde balataları çabuk eritir.

Ben manuel kullandığım zaman eğer ışıklara çok süratli yaklaşmıyorsam viteste hafif frenleyerek duruyorum. Eğer çok süratli değilsem vitesi boşa alıp ışığa kadar aracı götürüyorum.

Ayağımı gazdan çekerim, araç vitesteyken (4. 5. Viteste olsa dahi) frene basarım, devir iyice düşünce (yol bilgisayarında zaten vites küçült uyarısı veriyor) debriyaja basar aracı durdururum.
Yüksek süratte örneğin 5. Viteste direk debriyaja basıp fren yapınca fren mesafesi de uzuyor, balatalara daha fazla yük biniyor, viteste fren yaptığında fren mesafen daha az.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt