Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

A/C kapatınca kötü koku

atahan42

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, klima açıkken sorun yok ama klimayı bir süre çalıştırdıktan sonra fanı kapatmadan A/C tuşunu pasif hale getirince, fanın içeriye üflediği havanın kokusu değişiyor. Bu neden olabilir? Sorunun ne olduğunu anlamak için nasıl bir yol izleyebilirim?

Araç: 2016 Seat Ibiza 1.2 TSI 90 HP Reference
Klima: Manuel

Klima ufleme borularinin icerisinde sicaklik farkindan dolayi nem birikiyor. Klimayi devreden cikarttiktan sonra bir sure fani kapatmayin. Borular esit sicakliga gelsin. Aksi taktirde boru iclerinde yosunlanma bile olabiliyor. Bu da kotu kokuya sebep oluyor.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
Varacağım yere yaklaştığımda klimayı devre dışı bırakıp yaklaşık 10-20 saniye fanın kendi kendine çalışmasını sağlıyorum, bu yine de yeterli gelmiyor olabilir mi, arabadan inmeden önce camları açıp içeriyi havalandırmalı mıyım
[doublepost=1501078972,1501078719][/doublepost]
polen filitresini değişin birde klima temizleme spreyleri var onları uygularsanız sorun çözüle bilir
Polen filtresini ne kadar sıklıkla değiştirmek gerekir? Fiyatı nedir? Klima temizleme spreyini nereden temin edebilirim, spreyle temizleme işini kendim yapabilir miyim?

Seat İbiza benim klimalı ilk aracım... cahilliğimin sebebi bu :)

Arkadaşların dediği yöntemleri mutlaka uygulayın. (Polen değişimi ve klima kanal temizleme)
Alakasız gibi görünen ancak bir o kadar faydalı olacak bir yöntem de ben söyleyeyim.
Cam suyunun tümünü bir şekilde depodan boşaltın. (Hortumu fişkiyeden çıkartıp ara ara cam suyu düğmesine basarak olabilir) Bir kaç defa az miktarda temiz su doldurup onuda boşaltın. Daha sonra kaliteli bir cam suyu koyun. Koku gidecektir. (Ayak kokusuna benzer bir koku olmalı)

Son durum hakkında bilgi vereyim: Araç yıllık bakıma girerken teknik servise durumu anlattım. Dinledi ve polen filtresinden olabilir, bakımdan sonra tekrar bakalım, dedi. Gerçekten de bakımdan sonra koku önemli ölçüde azaldı. Sorun çözülmüş görünüyor :)

Geri
Üst Alt