Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

6J 1.2 TSI (66kW) (90hp) (2015-2017) yakıt tüketimi

karekulak

Kayıtlı Üye
Bu başlıkta araç sahiplerinin yakıt değerlerini paylaşabiliriz diye düşündüm. Böylece normal yakıt tüketiminin ne olduğunu anlayabilir ve araçlarımızla ilgili bilgi toplayanlara yol gösterici olur. Ben modaratör arkadaşlardan konuyu sabitlemesini rica ediyorum

Benim aracım 24.000 km de. Gaziantep içi çok yoğun olmayan trafikte 5.7 lt/100 km değerlerini, yoğun trafikte 6.1-6.3 arası değerler alıyorum. Bekleme arttıkça 7 lt ‘ye bile çıktığı oldu.
Uzun yolda 72km hıza sabitleyince en az yakıtı harcadığını düşünüyorum: gaziantep-afşin arası ortalama 4.5 lt gösteriyor. 90 km ile gidersem 5 lt oluyor. 120 km ile gidince 5.5 lt görüyorum.

Sizde değerler nasıl?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gayet iyi değerler ama şu takıldı kafama uzun yolda 120km ye sabitleyince 6.1/6.2 alıyorum ama km daha 10600 de

Yolun eğimini de hesaba katmak gerekir aslında yakıt tüketiminde birçok faktör rol alıyor. Sürücünün sürüş sitili, kilosu, bagaj yükü, lastiklerin verimliliği, yolcu sayısı ayrıca kiloları, hava sıcaklığı, motor yağının durumu, motor ve tüm yürüyen aksamların sağlığı... uzaaaaar gider aslında bunların hiçbiri arabalarda %100 aynı olamayacağından biri diğerinden daha fazla ya da az yakacaktır. Belli kilometreden sonra da şöyle bir handikap çıkıyor ortaya motor alışıyor ama aynı zamanda da eski kız gibi halinden eser kalmıyor, yıpranıyor, paslanıyor yavaştan yine uzaaaaar gider ve yine tüketim artışları görülebiliyor. Bence benzinin litre fiyatı düşsün biz bu kadar düşünmeyelim. Bu arada 2 ay öncesine kadar 5.3-5.8 lt/100km arasında Ankara trafiğinde işten eve giderken son 2 aydır 7lt lere kadar çıkıyor bazen. Tüketim ortalamam 6.4 oldu. Sürüş sitilim aynı sakin kullanırım, trafik aynı rezil trafik, tahminim hava sıcaklığı ve kış lastiği.

Ben yağ değişim aralıklarınızı kısaltmanızı öneririm. Yılda 2 defa iyi olur bence. Her ne kadar 15.000 km dese de ısın- soğu süreci yağın özelliğini bozabiliyor. Yağ değişiminden sonra çok ciddi olmasa da düşüş görüyorum

Değerlerimiz hemen hemen aynı sakin kullanırsam hız sabitleyici ile 5.0/5.2 lere kadar düşüyorum. Dur Kalka girersem değerler anında artıyor 6.2/6.5 civarı oluyor. Haşin kullanıp aracı sıkıştırdığım zaman 7/7.8 arası değişiklik gösteriyor. Aracım 12.500 Km de. Öncelikle modelin 6J değil 5D yani Facelift olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Bir arkadaşım ilk bakımına girdikten sonra yakıt tüketimin düşer dedi. Bakımda araca ayar yaptıkları doğrultusunda bir söylenti var. Bunun doğru olma ihtimali varmı ?

Değerlerimiz hemen hemen aynı sakin kullanırsam hız sabitleyici ile 5.0/5.2 lere kadar düşüyorum. Dur Kalka girersem değerler anında artıyor 6.2/6.5 civarı oluyor. Haşin kullanıp aracı sıkıştırdığım zaman 7/7.8 arası değişiklik gösteriyor. Aracım 12.500 Km de. Öncelikle modelin 6J değil 5D yani Facelift olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım. Bir arkadaşım ilk bakımına girdikten sonra yakıt tüketimin düşer dedi. Bakımda araca ayar yaptıkları doğrultusunda bir söylenti var. Bunun doğru olma ihtimali varmı ?

Şöyle olabilir: zamanla özelliğini yitirmeye başlayan yağı ve filtreleri değiştirmenin etkisinden bahsediyorlar. Aslında öyle Olmasını beklerim ben de. Yağ tercihini servise bırakmayın derim.

Hocam ben facelift olayini anlamadim..nedir facelift?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Geri
Üst Alt