Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2018 İbiza- Motordan Gelen Ses

Kalavun

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar aracımı alalı bir ay oldu. Geçen gün uzun yol yaptım. Gidiş dönüş yaklaşık 500 km. Arabam 1200 km’deydi. Kitapçıkta da yazdığı üzere motoru biraz açayım dedim 1500 km olmadan. Önce hızı 120’ye sabitledim biraz böyle gittim. Sonra 150’ye çıktım biraz da böyle gittim. Km 1500 civarıyken yol da boştu 180’e kadar çıktım. (Bu sıralarda araç bir ara vites küçültüp devri 4000’in üzerine çıkardı.) Sonra 100-200 km daha ara ara performanslı kullandım. Km 1700 civarı olunca yeniden sakin sürüşe döndüm. Bu arada ilk defa 180’e çıktığımda araçtan bir koku geldi. Nereden geldiğini bilmiyorum. Daha sonra böyle bir koku almadım. Bir de dün ilk defa bir şey fark ettim: araç 100’le giderken motordan hafif hissedilen bir ses geliyor. Beeep, dıııt veya bir çeşit ıslık sesi gibi (Blender çalıştığında çıkan sese çok benziyor.). Hız 95 ve altındayken böyle bir ses olmuyor. Hız 100 ve 120 arasındayken hissetim, fakat daha yüksek hızlarda duyamadım sanki. 100’deyken de araç rahatken çıkmıyor, fakat biraz yokuş falan olunca ses çıkıyor. Hafif bir ses, fakat belli oluyor. Bu nedir arkadaşlar? kaç gündür kafamı kurcalıyor. Motoru alıştırırken yanlış bir şey mi yaptım? Kafam karışık biraz.

Aracınız hayırlı olsun, koku büyük ihtimalle yüksek devirde vites değiştirdiğinden baskı balatadan gelmiştir, yeni araçta gelmesi çok garip değil. Ses konusunda pek bir şey diyemeyeceğim ama turbo sesi olabilir mi acaba? 120de duymanın pek mümkün olacağını sanmıyorum ama gene de başka bir şey gelmedi aklıma.

Bir önceki kasanın 1.2 tsi 90 hp aracın motorunda da 100 km/h hızdan sonra benzer bir elektronik ses geliyor.
Korkma turbonun çalışma sesi. Hız ile değelendirme o sesi. 1750 dv/dk dan sonra devreye giren turbonun sesini duyuyorsun.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Aracınız hayırlı olsun, koku büyük ihtimalle yüksek devirde vites değiştirdiğinden baskı balatadan gelmiştir, yeni araçta gelmesi çok garip değil. Ses konusunda pek bir şey diyemeyeceğim ama turbo sesi olabilir mi acaba? 120de duymanın pek mümkün olacağını sanmıyorum ama gene de başka bir şey gelmedi aklıma.

Teşekkür ederim! Bu turbolu ilk aracım, o yüzden sesini falan bilmiyorum. Hatta turbo, ses çıkarıyor mu onu bile bilmiyorum :)

Bir önceki kasanın 1.2 tsi 90 hp aracın motorunda da 100 km/h hızdan sonra benzer bir elektronik ses geliyor.
Korkma turbonun çalışma sesi. Hız ile değelendirme o sesi. 1750 dv/dk dan sonra devreye giren turbonun sesini duyuyorsun.

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Teşekkür ederim hocam. Beni çok rahatlattınız. Allah razı olsun.

Teşekkür ederim! Bu turbolu ilk aracım, o yüzden sesini falan bilmiyorum. Hatta turbo, ses çıkarıyor mu onu bile bilmiyorum :)
duvar kenarındayken camı açın, vites boştayken gaza basın motorun kendi sesi dışında ıslıkvari bir ses duyacaksınız, o turbonun sesi işte :)

Geri
Üst Alt