Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2011 2012 leonda 1.6 TDI(105ps) mı 1.4 TSI (125ps) mı ?

Bestbarzo

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. Ben bu aralar araç almayı düşünüyorum. Bu ikisi arasında kaldım.Günümüz benzin fiyatlarını biliyorsunuz.Günlük minimum 50-60 km yol yapıyorum.Sizce hangisi

Selam,
Herkesin kendince düşüncesi olacaktır. Artık avrupa’da dizel araçları göremeyeceğiz. Çevreyi kirletme hızı benzinli araçlara göre oldukça yüksektir. Fosil yakıt demek kirlilik demek, en az kirlilik için ise düşük co2 salınımlı araçlar tercih edilmelidir.
Yakıt tüketimi olarak dizel araçlar hayli tasarruflu görünmektedir. Önceki aracım olan peugeot 308 yarı otomatik aracım gaziantep şehir içinde 5 lt/100km bir tüketime sahipti. Çok iyi bir değer. Ancak dizel araçların kurum biriktirme ve dolayısıyla parçaların arızalanma riski daha yüksektir. Bu 150-200 bin km lere kadar beklenmez ama bir tamir istedi mi bayağı para yatırırsınız. Benzinli araçlar daha güvenilirdir. Daha basit bir sistemleri var. Tamirleri çok pahalı olmuyor. Turbonun kullanma talimatına uyarsanız uzun süre aracınız sizinle olur.

Bir de aracı ne kadar kullanacağınız önemli. Benim gibi 15 yıl kullanırım diyorsanız kesinlikle benzinliye yönelmelisiniz. Ama max 4 yıl kullanırım sonra yenilerim derseniz dizel daha iyi seçim olabilir. Nasıl olsa bakımlar gelmeden satmış olursunuz. Yine de iyi düşünün.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:
Dizel araç çok fazla dur kalk trafiği sevmez.
Eğer gün içinde kullandığın yolda yoğun trafiğe maruz kalıyorsan 1.4 TSI hatta 1.2 TSI öneririm.
Zaten benzinli motor teknolojisinin gelişmesiyle dizel ile benzinli yakıt sarfiyatı makası da çok azaldı.
Yakıt fiyatlarına da bakarsan ikisi arasında 50 kuruş fark ediyor. Ben benzinli öneririm.
Diyeceksin ki İstanbuldasın sen neden dizel kullanıyorsun? Alırken bu kadar temiz bu kadar da uygun başka bir Leon yoktu.
Benzinli bulsam düşünmeden benzinli alırdım.

Benzinle dizel icin bi kiyaslama yapilacak olursa gerek yok bence. 10.000 fazla verip yakit arasindaki farkin az olmasiyla birsey elde edilemez ve km belirli bir seviyeye geldiginde agir olan bakim masraflari + satis icin benzinliye gore daha zor satilmasini goz onunde bulundurun. Bu benim fikrim sahsen bu saatten sonra dizel araba almam yakit fiyatlarinda fark kalmadi ve sessizligi seviyorum :)

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

Arkadaşlar öncelikle iyi akşamlar. Ben bu aralar araç almayı düşünüyorum. Bu ikisi arasında kaldım.Günümüz benzin fiyatlarını biliyorsunuz.Günlük minimum 50-60 km yol yapıyorum.Sizce hangisi
1.4 tsi 2012 leon kullanıyorum çok fazla km yapmadığım için benzin beni yormuyor ama sizin günlük minimum 60 km kullanımınız olduğu için aylık en az 2 bin km yol yapacaksınız bu da demek oluyor ki aylık 3 depoya yakın yakıt sarfiyatınız olacak aracımın deposu 280 liraya doluyor. Bende aylık 1 depo yakıt kullanıyorum

Dizel araclar çoğalsa bile dizel teknolojisini bilen ustalar çoğalmadı.Önceki aracım ero6 dizeldi küçük bir yerleşim yerine giderken aracım arıza yapacak diye ödüm kopuyordu.Şimdi benzine geçtim içim rahat.Dizelin tamirini hala deneme yanılma yöntemi ile yapıyorlar.Arızayı bulana kadar parçalarla sizi birhayli yıpratıyorlar.Km fazla yapacaksanız az bir zaman kullanacaksanız O bir dizel uygundur.Ama aracı 5,6 sene kullanır vede az gezerim derseniz benzinli.

Hocam siz çok fazla takılmayın dizel benzinli avantaj dezavantaj gönlünüz ne istiyor önemli olan bu ben hayatımda benzinli araç kullanmadım malumunuz bişey diyemem ancak gönlünüzce gezmek istiyorsanız dizel alın derim birde ilk alımda pahalı alırsınız ama satarkende de pahalı satarsınız tercih meselesi şimdiden hayırlı olsun

Tercih sizin bende 2011 dizel otomatik leon var yakıtından ve çekişinden çok memnunum temiz yakıt kullanıp bakımlarını zamanında uzman eller tarafından yaptırırsanız hiç bir problem yaşanmazsınız. Bu 4. Dizel kullandığım araç ve hiç birini 200.000 km altında satmadım denilen hiç bir problemi yaşamadım. Tabi birazda şans işi

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt