Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

2 den 1 geçiyor dsg

Bakın arkadaşlar dsg şanzıman kullanıma bağlı farklı sorunlar cıkarabılır babam da golf dsg var korka korka almıştık 4 yıl da uzatmalı garantı yaptırdık 4 ayrı kişi kullanıyoruz aracı ben ve babam biraz sert kullanırken abimler nazik ve kibar kullanıyordu ben her araca bindiğimde dsg bana hantal gelıyordu bunu servisten bir arkadaşımdan ogrendım dsg resetleme diye bir olay var , arabanızı dusuk devirlerde kullandığınız zaman dsg beyni vites aralıklarını ona göre ayarlıyormus bu reset te bu kayıtları siliyor yeniden vites geçişlerini yüksek devirlere çekebiliyorum. Ama benzin li araçta devir dizele göre biraz daha düşük olabiliyor bilgilerinize...

Bakın arkadaşlar dsg şanzıman kullanıma bağlı farklı sorunlar cıkarabılır babam da golf dsg var korka korka almıştık 4 yıl da uzatmalı garantı yaptırdık 4 ayrı kişi kullanıyoruz aracı ben ve babam biraz sert kullanırken abimler nazik ve kibar kullanıyordu ben her araca bindiğimde dsg bana hantal gelıyordu bunu servisten bir arkadaşımdan ogrendım dsg resetleme diye bir olay var , arabanızı dusuk devirlerde kullandığınız zaman dsg beyni vites aralıklarını ona göre ayarlıyormus bu reset te bu kayıtları siliyor yeniden vites geçişlerini yüksek devirlere çekebiliyorum. Ama benzin li araçta devir dizele göre biraz daha düşük olabiliyor bilgilerinize...

Keşke tek sorun hantal olması olsa hocam ya :)

Dediğiniz konu doğru ama bizim kendi yaptığımız reset muhtemelen bir işe yaramıyor ama serviste hafızayı sıfırlıyorlar. O yüzden 2-3 bin km rahat ediyorum muhtemelen şanzımanla.

Küçük şehirde yaşıyorum, ara yollarda geçiyor vakit hep. Muhtemelen aynı şanzımanı resetleyip büyük bir şehirde kullansak veya sürekli uzun yol yapsak böyle sapıtmayacak. Ama sürekli ara yollarda dur kalk yaptığımız için sanıyorum hafızayı ona göre oluşturuyor.

Servise gitmeden gerçekten sıfırlamanın bir yolu olsa keşke.

Keşke tek sorun hantal olması olsa hocam ya :)

Dediğiniz konu doğru ama bizim kendi yaptığımız reset muhtemelen bir işe yaramıyor ama serviste hafızayı sıfırlıyorlar. O yüzden 2-3 bin km rahat ediyorum muhtemelen şanzımanla.

Küçük şehirde yaşıyorum, ara yollarda geçiyor vakit hep. Muhtemelen aynı şanzımanı resetleyip büyük bir şehirde kullansak veya sürekli uzun yol yapsak böyle sapıtmayacak. Ama sürekli ara yollarda dur kalk yaptığımız için sanıyorum hafızayı ona göre oluşturuyor.

Servise gitmeden gerçekten sıfırlamanın bir yolu olsa keşke.
özellikle tümseklerden geçerken 3 ten 2 ye düşüyor vites ve tümseğe gelince 1 e atıyor 2500-3000 devire kadar çıkıyor 1 de sonra 2 ye geçiyor , bu arada çok nadir yapıyordu ilk zamanlar sanki daha çok yapmaya başladı 2900 km de daha

özellikle tümseklerden geçerken 3 ten 2 ye düşüyor vites ve tümseğe gelince 1 e atıyor 2500-3000 devire kadar çıkıyor 1 de sonra 2 ye geçiyor , bu arada çok nadir yapıyordu ilk zamanlar sanki daha çok yapmaya başladı 2900 km de daha
yeni yazılım dsg deyip duruyorlardı bu olsa gerek :) ben alıştım sürüş stiline aracın 8000 km oldu araç. artık binde bir 2 den 1 e atıyor cok da sıkıntı yapmıyorum.

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

aracim 2018 1.0 dsg kasisten iyice yavaslayarak geçerken, ya da bozuk yollu ara sokakta ilerlerken hızım 10 km civarına düşünce D2 den D1 geçiyor vites yani 2den 1 e atıyor. bu olumsuz bişey midir karşılaşan var mı

aracim 2018 1.0 dsg kasisten iyice yavaslayarak geçerken, ya da bozuk yollu ara sokakta ilerlerken hızım 10 km civarına düşünce D2 den D1 geçiyor vites yani 2den 1 e atıyor. bu olumsuz bişey midir karşılaşan var mı
Herkese Merhaba. En son mesaj 2019 yılında yazılmış. Aradan geçen 1 yıldan fazla bir zaman geçmiş. Bu sorunla ilgili ki ben sorun olduğunu kesinlikle iddia ediyorum , hala şikayetlerin olduğunu görüyorum. Ama farklı anlatanlar ya da farklı cümleler kuranlar olduğu için tam olarak net bir tanımlamayı sadece bu formda gördüm ve yazmaya karar verdim. Daha doğrusu paylaşmaya.
Benim de 2019 model 1.0 Highline 95 Ps DSG Polo aracım var. Bu aracı alalı tam bir sene oldu. 6 ay önce işte bu sorundan dolayı servise gittim. Dedim ki servisteki kişilere ben bozuk yola girdiğimde yani dizme taşlar ya da parke taşlar , Arnavut kaldırımı cadde veya sokaklara girdiğim an araç 2.vites ile giderken aniden 1.vitese düşüyor. O düşme esnasında araç doğal olarak tüm ağırlığı ile yığılıyor ve alttan şakırtılar geliyor rahatsız edici. E tabi ki bütün yük şanzımana bindiği için çok rahatsız edici bir durum çıkıyor ortaya.
Bu durumu anlattıktan sonra aracı servis kayıt açtı ve bir usta ile teste çıktık. Usta değişik yollara girdi ayağını gazdan çekti vs. baktı ki hala 1.vitese düşmüyor ben de durum üzerine dedim ki şurada istinasız yapıyor dedim ve doğruca oraya gittik. O meşhur caddeye gelir gelmez asfalt bitti ve parke taşlı yol başlar başlamaz anında araç her zaman olduğu gibi vites düşürdü. Detayları anlatmıyorum. Usta bahsettiğim sıkıntıyı gördü ve telefonla çekim yaptı. Servise döndük. Bizde bir kaç gün kalsın test edeceğiz dediler. Tamam dedim ve ikame araçla oradan ayrıldım ( 6 ay önceki mevzu ) Birkaç gün sonra aradılar gittim servise. Dediler ki biz sizin artacı test ettikten sonra aynı araçtan bir tane daha vardı. Onunla da aynı yere gittik ve o da yaptı . Yani dedim ? Yani normal dediler. Peki dedim o halde bana verdiğiniz ikame araçla ( 2019 Model Golf Comf. DSG 150 PS ) doğruca o caddeye gittim ve cadde boyunca bir kez bile 1.vitese düşmedi. Bunu nasıl açıklayacaksınız dedim ve aracımı aldıktan sonra şimdi gidiyorum işlerim var ama sonra tekrar geleceğim diye oradan ayrıldım.
Şimdi gelelim şu an ki sürece. Geçen hafta Doğuş Otomotivi aradım ve kullandığım aracın özellikle bozuk yollarda 2.vitesten 1.vitese düştüğünü ve düşerken aracın anormal ve rahatsız edici bir şekilde öne yığıldığını ve alttan çok kötü sesler geldiğini vs anlattım. Bunun üzerine servise bilgi vereceğini ve sizi arayacaklarını söylemesi üzerine görüşmeyi bitirdik.
Ertesi gün servisten aradılar ve randevuyu ayarladım. Randevu günü gittim. Servisteki çoğu insan zaten beni uzun zamandır tanıdıkları için her zaman ki gibi hürmet gösterdiler :) Neden çünkü psikopat olduğumu bildikleri için böyle davranıyorlar :)
Aracı teslim ettim ve oradan ayrıldım. Akşam servise gittim ve aracı tekrar aldım. Dediler ki biz üst birimlerle görüşme sağlayacağız . Onlar bizden bazı veriler istediler biz de gönderdik şimdi haber verecekler. Biz de sizi ararız dediler ve ben de oradan ayrıldım.
Sevgili arkadaşlar. Şunu belirtmeliyim. Ben çok arabaya bindim. Sayısını bile bilmiyorum. 90 lı yıllarda Ankara da minibüs şoförlüğü yaptık 5 sene kadar . Sanayilerde gençlik yıllarım geçti . Çok şey öğrendim. Bu bilgilerim becerilerim vs. araçlar konusunda pekişti ve bu yaşımıza kadar tecrübe olarak dönüştü. Şimdi şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ben bir aracın şurasında şu var dersem KESİN vardır. Ses konusunda taviz vermem çünkü müzik öğretmeniyim :) Aynı zamanda bilgisayarcıyım. Yılların birikimi ile ben bir şeye sorun diyorsam kesinlikle sorundur. Kimseye asla bu konuda polemiğe de girmem. Yapabileceğim her ne varsa sonuna kadar kovalarım. Bu bir sorun ve ben bu sorunun peşindeyim. Bu aracın adaptasyonu ile ilgili ya bir yazılım çıkarırlar ya da şanzımanla ilgili revizyon yaparlar. Bu beni bağlamaz.
Şu an süreci takip ediyorum. Bakalım neler olacak ? BEn de merakla bekliyorum. Sevgiler.

Selamlar @ByGoblin

Ben araçtan gelen en ufak sese takık bir kişi olarak bu sorunla ilgili 4-5 kez servise gittim. Antalya, Denizli, Aydın ve Bodrum servise ayrı ayrı gidip ayrı ustalara gösterdim, hepsi bunun normal olduğunu söyledi. Bunun normal bir durum olarak gösterilmesi gerçekten inanılmaz, oldukça açık bir sorun var ortada ve sorunu uygulamalı olarak gösterebiliyoruz ancak kimse bir şey yapmıyor.

Benim gördüğüm kadarıyla bu sorun 1.0 ve 1.2 motorlarda meydana geliyor. Arkadaşımda 2017 1.4 Leon var, babasında 1.4 Ateca var, iki araç da böyle bir şey yapmıyor. Ama 1.0 ve 1.2 sahiplerinden duyuyorum bunu.

Bir tek denizli servis kabul etti ve "1.0 ile 1.2 araçlarda bu şikayeti alıyoruz" dedi.

35 bin km'ye geldi aracım, hala bozuk yolda aynı sorunu yaşıyorum. Sorunu kendi çapımda 2 yolla çözdüm;

1- Umursamamaya çalışarak :)
2- Aracı manuele alıp 1'e atmasını engelleyerek.

Ama bu aracı değiştirirsem bir daha DSG dahil çift kavrama almam. Hangi üretici tork konvertörlü otomatik şanzıman üretiyorsa ondan alırım.

simdi 26bin km ibiza 1.0 dsg tecrubesinden sonra 1.5 tsi leon dsg ye gectim 2 den 1 e geçme ara ara çok nadir geçiyor ama benim ibizadan tecrubem olduğu için ekrana baktığımdan dolayı fark ediyorum leonda hissedemiyorsun geçişi haliye ekmek köfte ilişkisi diyorum. ayrica dsg de hic bi sorun yaşatmaz bence sadece takilmamak gerek. ama 1.0 ibizadan 1.5 leona geçen biriyim sehiricinde ibizanin atiklik ve serinliğini arıyorum ibiza candir diyorum kiymetini bilelim araçların. hic bir 1.0 motor ibizanin tadını vermez

Bu sorunun aynısını yokuş aşağı giderken araç hızlanmasına rağmen vites atmaması şeklinde yaşıyorum servise sordum tamamen normal dedi dsg çalışması bu şekilde gibi birşey söyledi bir sorun yok şanzumanda dedi. Benim olay ise tam olarak şöyle oluyor atıyorum yokuş aşağı iniyorsunuz aracınız hızlanıyor ama sanki vitesi sizin atmanızı bekliyor gibi deviri yükseltiyor bir türlü bir sonraki vitese atmıyor sadece yokuş aşağı oluyor bende. DSG adı çıkmış herşeyden şüpheleniyoruz :D

Geri
Üst Alt