Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.6 TDİ CR (manuelmi) 1.6 TDİ CR (DSG)mi?

7 ilerinin bozuk yollarda vs. ses yaptığı doğru ama şanzumanı kırılanı hiç duymadım bugüne kadar..

7 ileri DSG

Dünyanın ilk yüksek üretim adetli 7 ileri vites DSG şanzımanı, yakıt ekonomisi ve düşük emisyonlar sağlıyor. Polo'dan Passat'a 250 NM torka kadarki tüm TDI ve TSI motorlara uygulanabilecek.
5 sene evvel VW ilk çift kavramalı 6 ileri vites DSG şanzımanını piyasaya sürdü. Aslen akıllı bir otomatik olan DSG, dünyada 6 milyondan fazla adette satıldı. Sadece 2007 ocak-kasım arasında 364.000 adet sevk edildi. Bu başarı şimdi diğer bir modelle devam edecek, dünyanın ilk yüksek üretim adetli 7 vites DSG şanzımanı. Pek çok araba üreticisi için konvansiyonel şanzımanları sorgulama zamanı geldi, çünkü yeni DSG, her şeyi standart düz vitesten daha iyi, daha çabuk ve daha ekonomik yapıyor.

Küçük motorlar için DSG
Yeni 7 ileri DSG, 250 Nm torka kadarki motorlar için uygun. İlk olarak Golf, Golf Plus ile sunulan bu şanzıman, yeni 122 BG'lik TSI ve en çok satan 105 BG'lik TDI ile satılıyor.

Yeni kuru kavrama verimi arttırıyor
DSG'nin en önemli özelliği çift kavramalı olması. 6 ileri DSG'nin kavramalarının yağ içinde çalışmasına nazaran yeni DSG'nin kavramaları kuru. Bu da DSG teknolojisi için dünyada bir ilk, çünkü bu sayede verim arttırılmış ve yakıt tüketimine katkı sağlanmış durumda.

Golf 122 BG TSI DSG şanzıman ile 5.9 lt/100 km sarfediyor.
Golf'ün yakıt ekonomisi ve sürüş performansına bakıldığında, düz vites ve 7 ileri DSG arasında farklar mevcut.
Öncelikle yeni 122 BG TSI tam bir ekonomi uzmanı. 6 ileri düz vites ile donatılan Golf, 6,3 lt/100 km sarfederken kendinden evvelki motorlardan - daha düşük güçte olanlardan bile - daha az yakıyor. Aynı golf 7 ileri DSG ile donatıldığında, 95 oktan kullanılmasına rağmen tüketim 5,9 lt'ye düşüyor. Aynı şekilde CO2 emisyonları da 149 g/km'den 139 g/km'ye azalıyor. Kısa zaman önceye kadar bu sınıfta ve bu güç bandındaki benzinli araçlarda böyle bir ekonomi hayal bile edilemezdi. Üstelik hayal bile edilemeyen bu tüketim miktarı, DSG şanzımanla %20 daha aşağıya çekiliyor.

DSG, %28 pazar payına sahip
7 ileri DSG ufak motorlara uygulanmaya başladığından dolayı, DSG pazar payında sıçrama olacak. 2007'nin son aylarında Golf satışlarında DSG payı %9 artmıştı, ki 7 ileri DSG satışları buna dahil değildir.
Golf Variant satışlarının %10'u DSG ile olmakta iken, Golf Plus modelinde ise DSG 2007'de %20 pay arttırdı.
Jetta %13 DSG payına sahip.
EOS %14 üzerinde DSG payına sahip.
2007'de satılan tüm Touran'ların %24'ü DSG şanzıman ile sevk edildi.
Yine 2007 de satılan tüm Passat'ların %22 si, Variant'ların %28'i DSG ile sevk edildi.

Seri üretime geçmeden 2 milyon km test edildi
Her iki DSG şanzıman da VW'nin Kassel'deki şanzıman fabrikasında üretiliyor. 7 ileri DSG 70 kg ağırlığa sahip ve 400 parçadan oluşuyor. Yeni DSG, fabrikadaki işçiler için eski bir arkadaş gibi, çünkü üretim hacmini arttırmış durumda.
Eylül 2005 tarihinde döküm kalıplarından ilk prototip çıktığından beri 60.000 saat dayanıklılık testi ve 2.000.000 km yol testinden geçirildikten sonra seri üretimine başlandı.
Pilot üretim Kassel'de Kasım 2007 de başladı. Kasımın son haftası yeni DSG seri imalata geçti. Günde 750 adet 7 ileri DSG üretimi yapılıyor ve bant 1500 adet/gün kapasiyete geçebilecek şekilde genişletilecek. Aynı anda aynı fabrikada 1500 adet/gün kapasitede 6 ileri DSG de üretiliyor.

DSG dünyasından ilginç sayılar

Golf TSI (122 BG) 6 ileri düz vites ile kıyaslandığında, 7 ileri DSG 0,4 lt/100 km tasarruf sağlıyor.

Mevcutta 6 model araç, 7 ileri DSG ile sipariş edilebiliyor.(Almanya)

7 ileri DSG'nin içinde 1,7 lt yağ bulunuyor, 70 kg ağırlığında. Maksimum 250 NM torka dayanıyor.

6 ileri DSG'nin içinde 6,5 lt yağ bulunuyor, 93 kg ağırlığında. Maksimum 350 NM torka dayanıyor.

6 ileri DSG'nin içindeki yağın sıcaklığı 140 dereceyi buluyor.

Fabrikada 226 işçi çalışıyor ve günde 1500 adet 6 ileri, 750 adet 7 ileri DSG imal ediliyor.

2003 yılında 6 ileri DSG ilk defa Golf R32 ile duyuruldu.

2004 yılında 6 ileri DSG ilk defa turbo dizel araçla duyuruldu.

2004 yılında 6 ileri DSG ilk defa Golf GTI (TSI) ile duyuruldu.

2005 yılında DSG ilk defa Bugatti Veyron 16.4 ile kullanıldı.

2005 yılında 150.000 adetlik üretim sayısına ulaşıldı.

2007 yılında 400.000 adet VW DSG ile satıldı.

2007 yılında 1.000.000 adetlik üretim sayısına ulaşıldı.

2007 yılında 2.000.000 km testi 7 ileri DSG ile tamamlandı.

bence o ses rahatsız edici değil,dsg alınabilir.bende bocanegra kullandım,gayet güzel dsg ses açısından rahatsız edici bir şey duyamadım ama kullanıma baglı olarak dsg ne kadar dayanır bilinmez tamamen kullanıcı ile alakalı;sorunsuz ve sorunlu örnekleride var :eek:key:

direksiyondan kumandalı DSG çok rahat ve keyifli olacaktır.

dsg ailesine vw t5.5 caravelle-transporter ile birlikte dq500 kodlu;ıslak kavramalı,500nm dayanım kapasiteli,7 ileri oranlı makine de katılmıştır.bi-turbo 2.0cr tdi motorun 400nm çevirme kuvvetinden olsa gerek,6 ileri ıslak kavrama adapte edilmemiş.. bu şanzıman ,ileride tüm modellere yayarak,sıkça bahsedilen 7 ileri kuru,dsgnin özellikle parke taşlı yollardaki şıkırtı sesi ,ışıklarda v.s. dururken stop etme,mekatronik arızası gibi sorunları unutturulmalı; kullanıcılar mağdur edilmeden.. mekantronik ünitesi değiştirilen 7dsg kuru kavrama duyuyorum sıkça..güvenerek alınan böyle bir makinede,biri ihtimal olsa da almanyadan mekatronik veya komple şanzıman beklemek hiç de hoş olmaz..

hayırlı uğurlu olsun Ufuk kardeş... kazasız belasız ve cezasız olsun inşallah... güle güle kullan... bu arada herzaman manuel olsun tercihin...

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için ben DSG dedim ve yarın teslim alacağım inşallah.

güzel karar...hayırlı olsun kazasız belasız çiziksiz.

güle güle kullan sıkıntısız

Geri
Üst Alt