Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

1.2 TSİ Motoların Arızalanması

boss2

Kayıtlı Üye
Bir arkadaşımın 1.2TSİ Motorların çabuk arıza verdiğini söyledi. Beni soğuttu. Ne dersiniz?

Nasıl bir arıza veriyormuş 2016 1.2 leon kullanıyorum sıfır aldım şuan 24 binde çok şükür bir sıkıntı yaşamadım

Kardeşim'de 2016'da sıfır aldı şuan 18 binde. 2 yılda hiçbir sorun yaşamadı.

Motorların turbo olmasından ve belli bir zamandan sonra yağ yapmasından internette yorumları okudum.

Mesela şuanda benzinde 100.000km gören bir arkadaşımız var mı ve herhangi bir sorun yaşamış mı merak ediyorum.

İlk defa sizden duyuyorum. Enteresan bir durum. Zamanında uygun şekilde bakımları yapılırsa gayet uzun ömürlü motorlardır.

bütün turbo benzinli araçlar gibi TSI'da belirli bir miktar yağ yakabilir.

Önceki 1.4 TSI 140 leon fr'ım 45.000km de hiç yağ yakmazken ondan sonraki 1.2 TSI Golf'üm 10.000 KM de 1 litre civarı yakıyordu. Bu arada araç 5 yaşında 75.000 km deydi, sadece benden önceki sahibinde garantiden turbosu değişmişti.

Şu anda da 1.4 TSI 125 leon fr'ım var, o da ilk 3.000 km de 1 litre civarı yaktı, sonra kesildi yağ yakması. 12.000 kmde şu anda araç.

Pederde de 1.0 110 bg TSI ibiza fr var, onun da hiç yağ yaktığını duymadım. o araç da yaklaşık 30.000 e geldi.

Yağ yakma konusu dışında yaklaşık 80.000 km tsi kullanmış biri olarak herhangi bir arızayla karşılaşmadım, kronik bir sıkıntısını da duymadım.

Ayrıca sadece VAG değil, tüm yeni nesil benzinli motorlarda artık çok az kronik sıkıntı çıkıyor. Tüp takılmaz, bakımları vakitli yapılır, yağı da 2-3.000 km de bir kontrol edilip eksik varsa tamamlanırsa araç çok uzun yıllar sorun çıkarmadan çalışacaktır.

Tabii ki şunu da unutmamak lazım, herhangi bir turbo benzinli motorun, atmosferiklere göre sıkıntı çıkarma ihtimali daha fazladır. Hem çok daha yüksek basınçla çalışırlar hem de bozulma potansiyeli olan daha çok parça barındırırlar. atmosferik bir honda ya da toyota motorunda, ya da VAG'ın eski nesil 1.6 FSI'larında herhangi bir sıkıntı çıkartması için çaba harcamanız gerekir ama turbo motorlar aşırı beslemeden dolayı atmosferiklere oranla, marka bağımsız olarak daha narindirler.

Geri
Üst Alt