Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ıbıza - yedek depo

yedek depo
genleşme tankı
geri dönüşüm
diye bir şey yok...
depo ve deponun dolum borusu var...başka bir şey yok...

yedek depo dedikleri o borudur...genelde 3-5 litre alır.

fullemenin bir zararı yok. hiç bir yere zarar vermez.

tavsiye etmeyenlere sormak lazım nereye nasıl zarar veriyormuş merak ettim...
Otomobil deposu ve dolum pompasını tasarlayan mühendislere sormak lazım. Neden o adı herneyse olan bölüm dolmadan önce pompa atıyo diye..
Depoyu doldururken, "yedek depoyu da doldurayımmı abi" diye soran adamdan fazla şey bilerek böyle tasarlamış olmaları lazım.
Araç kitapçıklarını açıp baştan sona kadar okursanız, tavsiye edilmeyen birsürü şey vardır. O tavsiye edilmeyen şeyler yapılınca kimse ölmez ya da araba havaya uçmaz.
Bunlar bazı olabilecek aksiliklere karşı alınmış önlemlerdir. Bazen milyonda bir ihtimalle sorun yaratabilecek şeylere karşı bu uyarılar konur.

gırtlağa kadar doldurmak isteyen doldursun o zaman ne diyelim.. ;)

zaten bende arkadaşlara sormadım onları hedef almadım :)

arkadaşımıza servisten söylemişler ya...ona istinaden dedim...servis koydurmayın demiş ya...neye dayanarak bunu diyor...

Otomobil deposu ve dolum pompasını tasarlayan mühendislere sormak lazım. Neden o adı herneyse olan bölüm dolmadan önce pompa atıyo diye..
Depoyu doldururken, "yedek depoyu da doldurayımmı abi" diye soran adamdan fazla şey bilerek böyle tasarlamış olmaları lazım.
Araç kitapçıklarını açıp baştan sona kadar okursanız, tavsiye edilmeyen birsürü şey vardır. O tavsiye edilmeyen şeyler yapılınca kimse ölmez ya da araba havaya uçmaz.
Bunlar bazı olabilecek aksiliklere karşı alınmış önlemlerdir. Bazen milyonda bir ihtimalle sorun yaratabilecek şeylere karşı bu uyarılar konur.

sadece şunu biliyorum...o boruyu doldurmanın araca...depoya...pompaya...vs.vs. herhangi bir yere bir zararı yok...

defalarca sökülen depolar pompalar gördüm...bu yüzden nereye bozacak neye zarar verecek merak ediyorum...

isteyen doldurur isteyen doldurmaz...

pompa o bölüm dolmadan neden atıyor ??...hızla dolan yakıt yeterli hava alamadığı için borunun üst kısmına doğru taşma yapınca ve dolan yakıt pompadaki sensöre kadar gelince sistem kendini kapatıyor...
sonra pompacı kapağı parmağı ile aralayarak depo içindeki havanın dışarıya yakıtın da aşağıya inmesini sağlıyor ve oluşan boşluğa yakıt basıyor.

İşte bende onu söylüyorum.
Eğer sağlıklı olsa o sensörün yakıtı durdurma basıncı daha yüksek tutulurdu, boru dolduktan sonra atardı.

Walla bn hep gırtlak doldurtuyodumda bi sorun gözlemlemedim. 97 Oktan doldururken 133TL de atıyo pompa. Sonra adam eliyle bi dugmeye basarak dolduruyo 185-190 TL arasına kadar doluyo gırtlak olarak. Her pompacıya sordum yedek depo değil havasını alarak basıyoruz ibre daha geç düşüyor dedi bilginize...

Walla bn hep gırtlak doldurtuyodumda bi sorun gözlemlemedim. 97 Oktan doldururken 133TL de atıyo pompa. Sonra adam eliyle bi dugmeye basarak dolduruyo 185-190 TL arasına kadar doluyo gırtlak olarak. Her pompacıya sordum yedek depo değil havasını alarak basıyoruz ibre daha geç düşüyor dedi bilginize...
Bire daha geç düşüyo Safa çünkü, onu tasarlayan mühendis, pompa attıktan sonra doldurulmaması için tasarlamış. Full'ünde üstünde doldurttuğun için olmaslı gereken dolu seviyesine gelene kadar ibre oynamıyo.
Şu yedek depo konusuna da bi açıklık getirmek lazım. Yedek depo, adı üzerinde, yedektir. Benzin biter, sonra yedek depo devreye girer. Bu eski tip, benzin ibresi olmayan araçlarda kullanılır. Motosikletlerde sıkça, rezervuar adı altında bulunur. Manuel şekilde vana çevrilerek açılır.
Haa, araçlarımızda yedek depo olsaydı bile önce kullanılmazdı. Benzin biter, ışığı yana sonra devreye girerdi. Yedek deponun önce kullanılmasının ne mantığı, anlamı var?

o havayı çıkartma olayını özellikle taksiciler çok yapar arabayı sallayarak..

zaten bende arkadaşlara sormadım onları hedef almadım :)

arkadaşımıza servisten söylemişler ya...ona istinaden dedim...servis koydurmayın demiş ya...neye dayanarak bunu diyor...

şamandırayla ilgili bi sıkıntı yaratma ihtimali yok mu zamanla..

Adı yedek depo değil genleşme alanıdır. Boru ile alakası olan bir yerde değildir.Doldurulması sakıncalıdır, genleşmeyi etkilememek lazım !

şimdi herkes bir şey demiş kafam karıştı..bir arkadaş boru diyor sadece havası alınıyor diyor, diğer arkadaş daboru değil genleşme alanı diyor.. diğer arkadaş da yedek diyor..asıl mesele şu kırmızı ışık yandıktan sonra devreye giriyor dediniz...
bana da bir benzinci iyi değil dedi...
asıl konu şu ben orayı aracı aldıktan sonra yani geçen mayıs ayında doldurdum bir kere uzun yola giderken uzun yol diye..ama ışığım yanmadan tekrar doldurdum..
yedek depo ise benzin hala orda mı..
yedek değil boru ise zaten kullnamışımdır.:confused:

Geri
Üst Alt